Премію імені Василя Стуса-2023 отримав режисер Сергій Буковський. Члени журі оголосили ім’я лавреата під час урочистої церемонії, яка відбулася 14 вересня у Києві.

 

Сергій Буковський —  український кінорежисер, актор, автор багатьох документальних фільмів, зокрема «Війна. Український рахунок» та «Назви своє ім’я», лавреат премії Тараса Шевченка, народний артист України.Остання знята режисером стрічка «Іван і Марта» розповідає історію десидента Івана Дзюбу та його дружини Марти.

 

«Шістдесятники, до когорти яких входив і Василь Стус, зробили все, щоб незалежність, яку виборола Україна, стала реальністю. Я дійсно почуваюся винним, і вважаю наше суспільство винним у тому, що ми фактично зрадили цих людей. Зміни, за які вони боролися, так і не відбулися. Хоча вже 32 роки ми живемо в незалежній Україні, на превеликий жаль, не сталося найголовнішого – покаяння, бо жертви і кати ходять одними вулицями», — висловився після нагородження Буковський.

 

Режисеротримав грошову винагороду та статуетку, розроблену дизайнером Дмитром Покрасьоном та скульптором Станіславом Кадочниковим.

 

Кандидатів на здобуття Премії цього року висувало журі в такому складі:

 

Мирослав Маринович — голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН;

Оля Гнатюк — дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету;

Володимир Єрмоленко — філософ, журналіст, письменник, президент Українського ПЕН;

Юрій Прохасько — есеїст, перекладач;

Віталій Портников — журналіст, публіцист, лауреат Премії імені Василя Стуса 2022 року;

Олександр Саврук — декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи;

Елеонора Соловей — літератературознавиця;

Леонід Фінберг — головний редактор видавництва «Дух і Літера».

 

Премія імені Василя Стуса була заснована 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком (1928-2014). Її щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам за внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції. 

 

Починаючи з 2016 року, Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа та видавництво «Дух і Літера» продовжили цю ініціативу.

 

У різні роки відзнаку отримували Опанас Заливаха, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Володимир В’ятрович, Марія Бурмака, Сестри Тельнюк, Сергій Жадан,Борис Ґудзяк,Влад Троїцький,Ахтем Сеітаблаєв.

 

Минулого року лавреатом Премії ставВіталій Портников, а у 2021 —Тарас Возняк.

 

Джерело: Читомо

 

Інформативно

Сергій Буковський відзначений Національною премією України імені Тараса Шевченка 2004 року за документальний телесеріал «Війна. Український рахунок».