За повідомленням видання «Збруч» у поточному році Орденом «За інтелектуальну відвагу»*, заснованого Капітулою незалежного культурологічного журналу «Ї», нагороджено:

письменника, доктора медичних наук Юрія Щербака (голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка з березня 2016 року по грудень 2019 року – ред.) — «за відвагу зазирнути в грізне глобальне майбутнє і за гідну особисту та громадянську поставу» (лаудацію** прочитав Ігор Держко);

політолога, члена Міжнародного ПЕН-клубу, дисидента Андрєя Піонтковського — «за відвагу йти супроти імперії зла і за невтомну працю понад бар‘єрами» (лаудацію прочитав Антон Борковський);

перекладача, літературознавеця Петра Рихла — «за повернення імен та смислів, за відвагу долання прірви» (лаудацію прочитав Андрій Павлишин);

композитора, кобзаря, лідера гурту «Хорея Козацька» Тараса Компаніченка — «за відновлення сенсів, звуків та образів» (лаудацію прочитав Олег Яськів).

«Хочу скласти щиру подяку за високу нагороду Капітули — цілком несподівану в моїх київських буднях самотності та самозаглиблення. Нагороду унікальну, яка приєднує мене до кола відомих українських і польських творців, носіїв європейських інтелектуальних чеснот. Стояти в одному ряду з моїми давніми знайомими й однодумцями Богданом Гаврилишиним, Богданом Осадчуком, Йосипом Зісельсом, В’ячеславом Брюховецьким, Оксаною Пахльовською, Миколою Княжицьким, Іваном Малковичем та іншими яскравими особистостями — це висока для мене честь, підсумкова відзнака всього мого життя», — прокоментував свою нагороду на церемонії вручення Юрій Щербак.

Як відомо, нині кавалерами ордена є 51 особа. Серед них Тамара Гундорова, Тарас Прохасько, Емма Андієвська, Григорій Грабович, Олександр Ройтбурд, Мустафа Джемілєв, Мойсей Фішбейн, Андрій Содомора та інші.

 

На фото: зовнішній вигляд ордену «За інтелектуальну відвагу», заснованого редакцією журналу «Ї».

Джерело: Збруч

 

*Орден «За інтелектуальну відвагу» — срібний орден, який щорічно вручається Капітулою незалежного культурологічного часопису «Ї» на традиційній щорічній передноворічній імпрезі "Межа Року". Кавалерами ордену є 46 осіб (станом на 01.05.2021).

Ідея відзнаки "За інтелектуальну відвагу" належить Тарасу Возняку, головному редактору Журналу "Ї" та Олесеві Пограничному, членові редакції Журналу "Ї", журналістові. Виникла ідея у 1995 році.

Капітула Журналу "Ї" зазначає, що вона не "вручає" орден, а просить номінантів отримати його як вияв пошани і подяки за чин, а також як визнання важливості номінанта для інтелектуального середовища України.

Є два види відзнаки Капітули Журналу "Ї": Орден «За інтелектуальну відвагу» та відзнака "За добру справу"

Головою Капітули Журналу "Ї" від 2001 року є Олесь Пограничний.

На 2021 рік членами Капітули Журналу "Ї" є:

Олесь Пограничний – журналіст, секретар Польсько-Українського “Медіа Товариства” (Львів)

Антін Борковський - журналіст, політолог (Львів)

Юрій Ланюк - композитор, професор Львівської національної музичної академії ім. М.В.Лисенка (Львів)

Мирослав Маринович - філософ, правозахисник, віце-ректор Українського Католицького університету, дисидент радянських концтаборів (Львів)

Михайло Москаль - художник, дизайнер, креативний менеджер (Львів)

Ірина Старовойт - літературознавиця, поетка, перекладачка, викладачка УКУ (Львів)

Андрій Павлишин - перекладач, викладач Українського католицького університету (Львів)

Тарас Возняк – головний редактор Журналу «Ї», генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г.Возницького (Львів)

Михайло Комарницький – директор видавництва «Літопис» (Львів)

Віктор Кушніренко – директор Фонду «Підгорецький замок» (Львів)

Андрій Юраш - історик, релігієзнавець (Львів-Київ)

Олег Яськів - Директор Центру імені митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету (Львів)

Тарас Плахтій - політолог (Львів)

Юрко Прохасько – літературознавець, перекладач (Львів).

 

**Лаудація – похвальна промова, виголошена під час процедури нагородження.