25 серпня ц.р. відомому українському науковцю, академіку НАНУ, літературознавцю, громадському діячеві, директору Інститут літератури імені Тараса Шевченка НАН України Миколі Жулинському виповнюється 80! У цей святковий і радісний день члени Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка щиро вітають Миколу Григоровича Жулинського з ювілеєм і бажають довгих-довгих років життя, міцного здоров’я, творчої наснаги й нев’янучого натхнення!

Долі судилося, що Ви очолили Шевченківський комітет у 2008 і впродовж наступних двох років спромоглись наповнити новим змістом діяльність цього важливого допоміжного органу в системі влади, що бере участь у формуванні політики держави у сфері культури.

За часів Вашого головування в Комітеті Національною премією України імені Тараса Шевченка були відзначені: письменники – Л.Голота, П.Перебийніс, Віра Вовк, П.Гірник, митці – В.Франчук, В.Гонтаров, В.Наконечний, С.Ганжа, театральні діячі – О.Дзекун, В.Петрів, В.Малахов, Б.Бенюк, Н.Сумська, Л.Кадирова, музичні діячі – Г.Ляшенко, колектив вокального гурту «Пікардійська терція», Б.Козак, Л.Колодуб, кіномитець М.Ткачук, літературознавець В.Мельниченко та інші. Кожен із названих лауреатів зробили вагомий внесок у розвиток вітчизняної культури, збагатили літературно-мистецькими творами духовну скарбницю української нації.

Впродовж Вашої багатолітньої наукової діяльності вітчизняне літературознавство поповнилося такими фундаментальними працями як «Леся Українка: Хронологія життя і творчости», «Із забуття – в безсмертя (Сторінки призабутої спадщини)», «Національні культури і проблеми глобалізації», «Талант, що прагнув до зір», «Заявити про себе культурою», «Духовна спрага по втраченій Батьківщині», «Із забуття в безсмертя», «Україна: формування духовної незалежності», «Традиція і проблема ідейно-естетичних пошуків в українській літературі кінця XIX-початку XXстоліття» та чимало інших. А навчальний посібник «Слово і доля» 2006 року видання вже давно став настільною книгою для багатьох школярів і студентів вишів, які вивчають творчу спадщину видатних письменників і поетів – від Григорія Сковороди до Василя Стуса.

Варто згадати і Вашу роботу на посаді Віце-прем’єр-міністра, коли головним пріоритетом державної політики мала стати освіта, наука, культура, інтелектуальний потенціал нації. Вже пізніше на посаді радника Президента України з питань культури і духовності Ви порушили питання не фінансування урядом бюджетної програми «Українська книга», одним із розділів якої була «Бібліотека Шевченківського комітету». Це звернення до уряду, по суті, відновило фінансування бюджетної програми «Українська книга», що дало змогу продовжити випуск нових книг з творами лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка різних років.

Не так давно набрав чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Не буде перебільшенням сказати, що Ви брали активну участь у виробленні державної мовної політики як народний депутат Верховної Ради України, як Віце-прем’єр-міністр України, як радник Президента України. Це дало поштовх подальшій українізації в культурній та освітній сферах, яка в нинішніх соціально-економічних умовах і затяжному збройному конфлікті на Сході країни має особливу цінність, позитивно впливає на подальшу розбудову Української держави.

 

Ще раз прийміть наші щирі привітання, вельмишановний Миколо Григоровичу, нехай всі Ваші сокровенні мрії і бажання неодмінно збудуться!