13 лютого ц.р. в Музеї кіно Довженко-Центру відкрилась виставка «Короткий список», в якій представлено мистецькі проєкти нинішніх номінантів Національної премії України імені Тараса Шевченка у номінації «Візуальне мистецтво» ‑ фотохудожників Сергія Браткова (авторський проєкт «Імперія снів»), Олександра Глядєлова («Карулесь») та Микити Кадана «(не)означені».

На прес-конференції, в якій взяли участь голова Шевченківського комітету Юрій Макаров, окремі члени Комітету йшлося про те, що виставка «Короткий список» націлена на модернізацію засад роботи нового складу Шевченківського комітету, члени якого затверджені відповідним Указом Президента України з грудня 2019 року.

«Шевченківська премія є, безумовно, спадком радянських часів, але в сучасних умовах, за відсутності достатньої кількості та якості інструментів оцінки, саморефлексії, формування ієрархії у мистецькому середовищі та ін., ця премія може сприяти оздоровленню креативних практик у країні», ‑ зазначив Юрій Макаров у своєму виступі на прес-конференції, звертаючись до представників друкованих й електронних ЗМІ, присутніх на заході.

Зазначимо, що ідея проведення виставки «Короткий список» належить членам Шевченківського комітету Владі Ралко, Тетяні Кочубінській, Михайлові Рашковецькому: «Різні за естетикою, інтонаціями, художнім методом, ці твори, поєднані разом, ілюструють природу людського у сьогоднішніх умовах політичної нестабільності, історичної фальсифікації та неможливості охопити дійсність. У основі своїй всі митці використовують медіум фотографії, але їх об'єднує не лише це. Автори вводять глядача в стан трансу, перехідний стан. Кадан — створюючи з документальних фотографій сугестивний чорно-білий живопис, водночас підключаючи до свідомості «пацієнта» багатофункціональний аналітичний апарат. Глядєлов — за допомогою травмуючого шоку заримованих і зациклених межових ситуацій. Братков — колажуючи калейдоскоп підсвідомого в образі оманливо лагідних, легких підковдр. Жорстко, чи іронічно, чи безжально, — всі вони пред'являють болючу правду, здираючи з неї «пост», як шкіру».

Додамо, що проєкт «Імперія снів» Сергія Браткова складається з 17 колажів, створених фотохудожником у 2016-2017 роках, проєкт «Карусель» Олександра Глядєлова – із серії, що нараховує 29 фотографій, проєкт «(не)означені» Микити Кадана ‑ із серії, що складається з 30 творів, виконаних вугіллям, аквареллю на папері з використанням аудіо супроводу.

Фотовиставка «Короткий список» експонуватиметься в Музеї кіно Довженко-Центру з 13 лютого по 4 березня 2020 року.