26-й Книжковий ярмарок Lviv Book Forum пройде з 18 по 22 вересня. Фокусна тема Форуму ‑ особливості фінансування та деякі заходи цієї найбільшої літературної події у Східній Європі.

Форум видавців ‑ книжковий фестиваль, без якого важко уявити Львів. Започаткований 1994 року, цей літературний форум лише торік змінив свою назву на Lviv Book Forum.

Тож у середині вересня у столиці Галичини очікуються зустрічі з українськими та іноземними авторами, автограф-сесії, презентації, тематичні кластери та спецпроекти, тисячі книжок. Ці події зазвичай відбуваються у понад 35 локаціях середмістя Львова. Місто цими днями зустрічає десятки тисяч любителів літератури та понад 1000 видавництв і письменників. Нинішнього року, завдяки підтримці Українського культурного фонду, вхід на всі події Форуму буде безкоштовним.

Уже відома фокусна тема цьогорічного форуму ‑ це «Відшукування причетного» ‑ як пошук спільної мови, зв’язку між поколіннями та співпричетність до явищ у світі. До речі, на вибір цьогорічної фокусної теми надихнув один із віршів Грицька Чубая. До того ж у 2019-му ‑ 70-річчя від дня народження поета.

‑ Найголовніша особливість цьогорічного Book Forum, яку ми можемо зараз відкрити, ‑ це дискусійна програма, присвячена фокусній темі фестивалю «Відшукування причетного» ‑ «Причетність», ‑ розповідає DT.UA програмна директорка Форуму Софія Челяк. Ми вирішили порушити питання особистої відповідальності кожного за те, що відбувається у світі. Ми нагадаємо нашим відвідувачам та тим, хто за нами стежить, що немає ефемерної колективної відповідальності, а кожен із нас прямо чи опосередковано впливає на зміни в суспільстві, екологічні зміни, політичні трансформації.

Кураторками фокусної теми майбутнього Форуму є дві спеціалістки ‑літературна критикиня Ганна Улюра та менеджерка культурних проектів, керівниця Ukrainian Literary Center Поліна Городиська. І програма, яку вони готують, торкається різних аспектів літературного та суспільного життя: медіа, дитячої літератури, трансплантації чужого досвіду, постгуманізму, знецінення, уявних спільнот.

Також нинішнього року ми організовуємо спеціальні проекти, присвячені найпопулярнішим жанрам художньої літератури. А під кураторством Остапа Сливинського запускаємо проект сценічних читок перекладної драми.

‑ Пані Софіє, ще в травні Форум оголосив старт прийому заявок. Чи активно відбувається комунікація з літературною спільнотою України та Форумом?

‑ Прийом заявок ми розпочали наприкінці травня ‑і, відповідно, вже маємо багато запитів та пропозицій. Програма BookForum стала головним презентаційним майданчиком для українських видавців. Окрім того, щороку з близько 60 українськими та іноземними партнерами ми спільно організовуємо проекти в межах форуму. Близько 150 організацій щороку подають нам свої заходи в програму, ‑ і ми насправді дуже цінуємо цю довіру до нас.

Прогама BookForum своєю структурую нагадує всім нам звичну систему обміну інформацією в соціальній мережі Facebook: тут неважко знайти пости на будь-яку тему, але кожен користувач може скласти свою програму, відповідно до вподобань і зацікавлень.

‑ Хто з представників влади переймається, опікується Форумом видавців-2019, з ким безпосередньо відбувається спілкування? 

‑ ГО «Форум видавців», організатор BookForum довів різним владним стуктурам свою значущість і вплив на внутрішню та зовнішню культурну дипломатію України. Нашими партнерами можуть стати міністерства, органи виконавчої влади. Ми намагаємося бути відкритими до співпраці з представниками виконавчої та представницької влади, але, попри те, не ставати заангажованими в політичні процеси.

Найдовше наша співпраця триває з Львівською міською радою та Львівською обласною радою. Завдяки тому, що вони ‑ співорганізатори Форуму, ми можемо організовувати наші заходи. Йдеться не лише про фінансову підтримку, а й про сприяння у проведенні заходів: надання дозволів тощо.

‑ Які особливі події плануються на Форумі видавців-2019?

‑ Ми залишаємо торішню структуру BookForum, ‑ і наші події будуть поділені на тематичні кластери та спецпроекти, кураторами яких ми запросили бути найкращих умів наших поколінь.

Ми очікуємо на представлення двох пан-Європейських літературних проектів: Grand Tour від Німецької академії мови та поезії від авторів платформи Versopolis, що фінансується фондом Creative Europe.

Окрім того, цьогоріч ми чекаємо на приїзд представників міст літератур ЮНЕСКО.

‑ Розкажіть про фінансування BookForum-2019… 

‑ Нашим головним здобутком у 2010-му є отримання гранту від Українського культурного фонду. Ми дуже вдячні їм за професійність і увагу до нашого заходу.

Крім того, ми маємо підтримку від наших співорганізаторів — Українського інституту книги, Львівської обласної ради та Львівської міської ради.

‑ Чи є якісь зміни в локаціях Форуму-2019?

‑ Ми дуже поважаємо нашу співпрацю з постійними локаціями-партнерами, отож поки що змінювати місця проведення Форуму не плануємо. Тому більшість офіційних заходів відбуватимуться в театрах, університеті, Палаці мистецтв, Палаці Потоцьких, Науковій бібліотеці ім.Данила Галицького, Центрі митрополита Андрея Шептицького…

Автор і джерело: Катерина Константинова, Дзеркало тижня