27 листопада 2018 р. виповнюється 100 років від дня народження президента Національної академії наук України академіка Б.Є.Патона.

Борис Євгенович Патон ‑ видатний учений у галузі зварювання, металургії і технології металів, матеріалознавства, який здобув світову славу і визнання. Він автор багатьох основоположних досліджень і створених на їх основі високих технологій, талановитий організатор науки, визначний громадський діяч. Йому притаманна виняткова здатність передбачати перспективні тенденції розвитку науки, що відіграють вирішальну роль на певному етапі науково-технічного прогресу.

Б.Є.Патон творчо розвинув ідеї, продовжив справу, розпочату його батьком академіком Є.О.Патоном ‑ засновником Інституту електрозварювання, і досяг нових вершин у науці.

Світовий авторитет Б.Є.Патону принесли різнобічна та надзвичайно плідна наукова й інженерна діяльність, прагнення спрямувати фундаментальні наукові дослідження на вирішення проблем суспільства.

Близько 65 років він очолює всесвітньо відомий академічний Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона, що виріс у потужний науково-технічний комплекс, до структури якого входять науково-дослідний інститут, науково-технічні й конструкторсько-технологічні підрозділи, три дослідні заводи й експериментальне виробництво, інженерні центри та інші інноваційні організації, а також сертифікаційний і учбово-атестаційний центри.

Під керівництвом Б.Є.Патона і за його особистою участю в Інституті проведено глибокі дослідження й отримано вагомі результати в розробці прогресив­них технологій нероз'ємного з'єднання й обробки металів і неметалів у різних умовах і середовищах. До них належать зварювання і наплавлення під флюсом, зварювання в захисних газах суцільним і порошковим дротом, електрошлакове зварювання, стикове зварювання оплавленням, газотермічне напилювання, променеві технології та інші процеси.

Фундаментальні дослідження Б.Є. Патона і його учнів щодо взаємодії зварювальних джерел нагрівання з розплавленим металом заклали основу для створення нової галузі металургії ‑ спеціальної електрометалургії. Завдяки їй стало можливим лиття особливо чистих спеціальних сталей і сплавів, кольорових металів, одержання унікальних композиційних матеріалів. Відкрилися перспективи для створення новітніх конструкційних і функціональних матеріалів ХХ століття.

Понад 50 років Б.Є.Патон є президентом Національної академії наук України. З нагоди золотого трудового ювілею академіка Б.Є.Патона та за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток незалежної Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю йому було вручено орден Свободи.

За величезні заслуги перед наукою і державою Б.Є.Патон удостоєний високих звань, вітчизняних державних нагород, міжнародних відзнак.