«Команда» видавництва «Ярославів Вал», як і щороку, десантувалася на Форум видавців, котрий (шо за фанаберія?!) тепер уже самопонайменувався як «Book Forum». Криком кричучи про бажання дерусифікуватися, криком кричимо про бажання англізуватися. Мовлялечки: бачте, а ми ‑ теж Європа!

Але це ‑ до слова про те, що природно викликає іронію.

Загалом Форум ‑ це таки помітна й резонансна подія, без якої просто не уявити літературного життя в Україні. Оскільки це робить не Держтелерадіо (котре щоразу демонструє свою імпотентність в організації книжкових виставок), Форум усе ще ‑ навіть порівняно з масштабним і велелюдним Книжковим Арсеналом ‑ лишається тим заходом, на який їдуть із різних куточків України.

Звичайно, стало дуже проблематичним для багатьох видавництв дозволити собі побувати на Форумі ‑ витрати на поїздку і транспортування книжок, проживання в готелі та ще й чимала плата за участь у Форумі, за підрахунками деяких видавців, можуть значно переважити суму від продажу своєї книгопродукції. Добрий десяток видавців аргументували мені свою непоїздку цифрами, котрі прогнозували, що вони залишаться в глибокому «мінусі». Це легко вирахувати, бо, з одного боку, знижується загальна купівельна спроможність наших людей (це ж факт ‑ ми найбідніша країна Європи!), з другого, стало, на жаль, не престижним мати домашні бібліотеки, а з третього ‑ дуже «кусається» ціна вхідного квитка на Форум ‑ 50 гривень.

Ось такі наші реалії.

«Ярославів Вал» належить до тих, хто поки що може дозволити собі поїздку на Форум. Ми розраховували на успіх книжок Дмитра Павличка, Юрія Щербака, Любові Голоти, а також мемуарних видань автора цих рядків «Протирання дзеркала» й «Тіні в дзеркалі». І ‑ не помилилися. Біля стенда «Ярославового Валу» було майже стовпотворіння, коли там щоденно відбувалися автограф-сесії Дмитра Павличка. Купували всі чотири томи його «Спогадів», а також поетичну збірку «Омела». Ми шкодували, що взяли до Львова меншу їх кількість, аніж вимагалося.

Не вистачило Щербакових «Зброї судного дня» й «України в епіцентрі світового шторму».

І роман Щербака, і книжка його геополітики викликають незмінну зацікавленість на різних виставках і в різних аудиторіях. Швидко було продано й вибрану прозу Ю.Щербака «Повернення блудного сина».

Не помилилися ми й у своїх прогнозах з приводу книжок «Там, де ніколи» Любові Голоти, «Материк» Павла Мовчана, «Вірші з осені» й «Дебора» Світлани Короненко, а також резонансного роману Катерини Мотрич «Трьохсотлітня Голгофа. Фавор». І окрема тема ‑ фундаментальна двотомова праця Богдана Гориня «Святослав Гординський на тлі доби», що беззаперечно стала поважним, етапним явищем нашого літературознавства. Я переконаний, що експерти Форуму, які визначали найпомітніші для спеціального відзначення книжки, або не відзначаються належною компетентністю, або ж просто злукавили, зігнорувавши Гориневу працю. Іншого пояснення того я не знаходжу.

Я мав презентацію «Протирання дзеркала» і «Тіней в дзеркалі» саме в Дзеркальній залі університету імені Івана Франка, де зустрівся зі своїми колегами Миколою Ільницьким і Тарасом Салигою, чию думку про літературу високо ціную і дорожу їхньою оцінкою моєї мемуарної прози. До речі, університет запланував мою презентацію навіть поза програмою Форуму. Так, як це трохи раніше робила Львівська Політехніка з ініціативи Ірини Фаріон, яка має свою популярну акцію «Від книги до мети». Вже після презентації там, в університеті, було закуплено чимало моїх книжок.

Форум ‑ це й нагода побачитися чи не з усіма тими, хто тебе цікавить у літературі й без літератури. Я мав приємність спілкуватися з Ніною Бічуєю, Богданом Кушніром, Петром Кралюком, Василем Теремком, Миколою Мартинюком, Надією Гуменюк, Володимиром Лисом. І, звичайно ж, повертаєшся з Форуму, прискарбившись на нові книжки. З-поміж усього, що придбав там, назву передовсім «АVЕ» ‑ резонансне видання до 100-річчя Українського гетьманату Павла Ско­ропадського, котре підготувала «команда» редакції газети «День» під керівництвом Лариси Івшиної.

 

Михайло Слабошпицький,

письменник, літкритик, видавець,

експерт Шевченківського комітету

Джерело: газета «Слово Просвіти»,

вересень-жовтень 2018 року.