28 вересня – День народження видатного поета сучасності, перекладача, громадського діяча, Героя України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Дмитра Павличка.

 

Поет народився на Івано-Франківщині у селі Стопчатів 1929 році.

 

Перед початком творчої кар’єри його спіткали певні неприємності. Так, з осені 1945-го по літо 1946-го Дмитра Павличка ув’язнили за сфабрикованою справою щодо приналежності до УПА. На момент утисків йому було лише 16 років.

 

Пізніше, у 1953-му, майбутній поет закінчив філологічний факультет Львівського університету. Тоді ж вийшла його перша збірка віршів – «Любов і ненависть».

 

Надалі, як зазначено в його біографії, він не раз дивував українських читачів своїми книгами – «Моя земля», «Чорна нитка», «Днина», «Пальмова віть», «Жест Нерона» тощо.

 

Були й неприємні моменти – тодішня влада вбачала у збірці «Правда кличе» (1958 рік) спрямованість проти тоталітарної системи. У сонеті «Коли умер кривавий Торквемада» за допомогою алюзій поет розкритикував тоталітарний режим – в образі Іспанії часів інквізиції поет змалював СРСР, а в образі жорстокого «великого інквізитора» п’ятнадцятого століття Торквемади – Сталіна. Тому увесь 18-тисячний тираж видання знищили.

 

Крім того, ми знаємо Дмитра Павличка як досвідченого перекладача, успішного громадсько-політичного діяча та дипломата. А його безсмертне творіння «Два кольори» усі – від найменших до найстарших – знають слово в слово.

 

Цікаво, що у 1995-98 роках Дмитро Павличко був Надзвичайним і Повноважним Послом України в Словацькій Республіці. А з 1999-2002 – у Польщі.

 

Як писав Дмитро Павличко – «Мову чудову, глибинне і пружне слово, немов гостру зброю, дав нам народ».

 

Прес-служба телеканалу ZIK

 

Секретаріат Комітету приєднується до всіх вітань, що лунають на адресу іменинника. У цей святковий день щиро бажаємо Дмитру Васильовичу довгих років життя, міцного здоров’я, творчого натхнення, а ще нев’янучого оптимізму і Божої благодаті!