Помер відомий український режисер-документаліст, член Національної спілки кінематографістів України, лауреат Шевченківської премії Олександр Коваль.

Про це стало відомо з інформації інтернет-ресурсу цензор.нет з посиланням на офіційний сайт Радіо Свободи.

«Багато років свого життя Олександр Іванович віддав Українській студії хронікально-документальних фільмів, де його шлях починався зі звичайного освітлювача до директора «Укркінохроніки». Як оператор і режисер Олександр Коваль зняв понад 80 фільмів, що отримали увагу і любов у глядачів і визнання на міжнародних і національних фестивалях. Так само віддано і професійно митець дбайливо ставився до молоді в Інституті екранних мистецтв Національного університету театру, кіно і телебачення імені І.Карпенка-Карого, де багато років очолював кафедру кінорежисури», ‑ йдеться у повідомленні Держкіно.

Кінокритик, член Шевченківського комітету Сергій Тримбач зазначив, що Олександр Коваль помер увечері 26 вересня і буде похований у рідному селі Жердова Броварського району Київської області. Олександр Коваль за життя зняв низку документальних фільмів, серед них «Сектор мовчання», «Маланчине весілля», «Гамлет з хеппі-ендом». Був відзначений державною премією імені Тараса Шевченка 1991 року разом з В.С.Костенком, М.А.Шудрею (авторами сценарію), Р.П.Сергієнком (режисер) за документальний фільм «Відкрий себе» Української студії хронікально-документальних фільмів, державною премією імені Олександра Довженка 2006 року за видатний внесок у розвиток вітчизняного кіномистецтва, мав звання Народного артиста України.

Режисеру виповнилося 73 роки.

 

Раніше повідомлялось у вітчизняних медіа, що на 80 році життя припинилось битись серце видатного українського художника-графіка, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Миколи Компанця (16.04.1939-26.09.2018).

Його творчий доробок нараховує чимало високохудожніх мистецьких творів. Окремим напрямком його творчості була книжкова графіка. Йому належать талановиті ілюстрації до книжок «Наталка-Полтавка» Івана Котляревського, «За двома зайцями» Михайла Старицького, «Маруся» Григорія Квітки-Основ’яненка, «Гуси-лебеді летять» Михайла Стельмаха, збірки повістей Миколи Гоголя і збірок поезій Тараса Шевченка.

Микола Компанець був удостоєний Національної премії України імені Тараса Шевченка у номінації «Образотворче мистецтво» у 2015 році за серію творів «Земля батьків моїх» та ілюстрації до творів М.В.Гоголя.