З 13 по 15 червня в Музеї книги і друкарства експонувалась персональна виставка народного художника України Василя Перевальського з нагоди ювілею митця.

Василь Євдокимович Перевальський народився 13 червня 1938 року у селі Бубнів Золотоніського району Черкаської області. Навчався у Художньо-ремісничому училищі, Республіканській художній школі ім.Т.Г.Шевченка, Київському державному художньому інституті. Серед його вчителів-художників, зокрема, були лауреати Шевченківської премії Михайло Дерегус, Василь Касіян, Георгій Якутович.

Починаючи з 1963 року, Василь Перевальський успішно працює в царині книжкової графіки і живопису. Його талановиті роботи у цих мистецьких жанрах збагатили вітчизняне книгодрукування і образотворче мистецтво. Серед його творчого доробку ілюстрації до творів класиків української літератури – Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Івана Нечуя-Левицького, визнаних майстрів художнього слова минулого і нинішнього століть – Павла Тичини, Максима Рильського, Андрія Малишка, Олеся Гончара, Павла Загребельного, Івана Драча, Бориса Олійника, Петра Перебийноса та ін.

Василю Перевальському належить авторство пам’ятного знака жертвам голодомору-геноциду 1932-1933 років, встановленого 1993 року біля Михайлівського Золотоверхого собору у Києві, співавторство вітража «Тарас Шевченко», розміщеного у Червоному корпусі національного університету ім.Т.Г.Шевченка.

У день народження митця прийшли привітати до Музею книги і друкарства його рідні і друзі-колеги з академії мистецтв, де тривалий час Василь Перевальский викладає на кафедрі графіки.

У залі, де відбувалось святкове дійство, можна було також оглянути експозицію з графічних і малярських робіт митця, створених ним за понад півстоліття. На одному зі стендів, приміром, розміщувалися унікальні книжкові видання в оформленні Василя Перевальського, що на сьогодні є справжніми бібліографічними раритетами. Це – роман «Терновий світ» Василя Шевчука, що побачив світ у видавництві «Радянський письменник» 1986 року; «Українські народні пісні для мішаного хору» видатного українського хорового диригента, композитора, етнографа і письменника-мемуариста Олександра Кошиця; англомовне видання «TheSwanFlock» («Лебедина зграя») Василя Земляка; двотомник «Соціально-побутові пісні» і «Календарно-обрядові пісні»; збірка автентичного фольклору «Веснянки» та ін.

На інших двох стендах розміщувалися унікальні книжкові екслібриси, виготовлені художником спеціально на замовлення власників книгозбірень, як і його дипломна робота – ілюстрації до книжкового видання «Українські народні пісні» (техніка: дереворит), ‑ яку він захистив по закінченню навчання у художньому інституті ще в 1965 році.

Окрасою ж всієї експозиції виставки стали живописні полотна Василя Перевальського, створені майстром під час творчих мандрівок у найвіддаленіші і найчарівніші куточки України.

Символічно, що чоловічий хор «Чумаки» Всеукраїнського товариства «Знання», запрошений на мистецьку імпрезу ювіляра, спеціально для нього заспівав здравицю «Многії літа», ніби утверджуючи в думці, що у Василя Євдокимовича попереду багато-багато років життя і нових творчих звершень на ниві образотворчого мистецтва.

 

На фото: народний художник України Василь Перевальський.