У вересні минуло 140 років від дня народження української мисткині, народного художника України, лауреата Державної премії України імені Т.Г.Шевченка Олени Кульчицької.

 

Олена Львівна багато і плідно співпрацювала з видатним ученим Володимиром Гнатюком. У 1916-1922 роках вона ілюструвала його тритомник «Українська народна міфологія». Робота над ілюстраціями до цієї праці вимагала особливого підходу, адже належало зобразити не реальних героїв твору, а фантастичних, існуючих в уяві народу «бісів», «відьом», «домовиків», «чугайстрів», «водяних», так чудово описаних Володимиром Гнатюком.

Багатий історичний етнографічний матеріал, зібраний під час подорожей Галичиною, допоміг Олені Кульчицькій оригінально і переконливо відтворити всі ці загадкові образи. Загалом художниця виконала понад 160 чорно-білих та кольорових ілюстрацій до цієї фундаментальної праці, яка побачила світ лише 2000 року. Видав працю Інститут народознавства НАНУ у Львові.

Підготував її до друку доктор філологічних наук, професор Роман Кирчів. В Етнографічно-меморіальному музеї Володимира Гнатюка експонуються світлина-портрет Олени Кульчицької, копія її листа від 24 червня 1918 року до Володимира Гнатюка з приводу ілюстрування його праці «Українська народна міфологія» та невеличка книжечка Володимира Гнатюка «Народні байки для дітей. З образками Олени Кульчицької» (Львів: «Світ дитини», 1925), а неподалік ‑ збірник вченого «Народні оповідання про опришків» («Етнографічний збірник», Львів,1910, т. ХХVІ, ХХVІІ , 342 с.) та дереворит «Олекса Довбуш» Олени Кульчицької. Також представлені п’ять оригінальних графічних робіт художниці.

 

Романа Черемшинська,

директор Етнографічно-меморіального

музею В.Гнатюка,

с.Велеснів Тернопільської області

 

Джерело: газета «Слово Просвіти»,

28.09.-04.10.2017 р.

Довідково

Олені Кульчицькій Шевченківська премія була присуджена 1967 року за серію графічних і живописних циклів, у яких відображено героїчну історію і мистецьку культуру українського народу.

 

На фото – «Автопортрет» Кульчицької О.Л. (1919 р.).