Наступний театральний сезон 2017-2018 для видатної української співачки Людмили Монастирської, як завжди, буде насиченим. У жовтні-листопаді 2017-го триватиме її ангажемент в Опері Лос-Анджелеса з партією Абігайль. Її партнером у ролі Набукко виступить Пласідо Домінго. На жовтень цього року запланована також «Тоска» в Deutsche Oper у Берліні. У березні 2018-го Людмила виконає в Королівському театрі Мадрида партію Аїди. Крім того, співачка готується до дебютів у «Нормі» в постановці Х’юстонської Grand Opera (квітень-травень 2018) і «Манон Леско» в Gran Teatre del Liceu у Барселоні. Будуть вистави і в Києві, у Національній опері України.

Але повернімося до Мюнхена, де відбувся її блискучий дебют на сцені Баварської Staatsoper. Людмила виконала партію Абігайль в одній з найкращих репертуарних постановок театру – «Набукко» Дж.Верді.

Цю виставу сміливо можна зарахувати до розряду позачасових, що вражають абстрактною врівноваженістю естетичних і знаково-смислових складників режисерської концепції.

Режисер постановки Яніс Кокос (грек за походженням) починав свою кар’єру як оперний сценарист і режисер. Тому пріоритет музичної драматургії, досконалий простір для вокалістів і хору, тонке фонове вплітання візуального начала в музичну драматургію оперної вистави для нього незаперечні й цілком природні.

Як відомо, смислові домінанти вердіївського «Набукко» поєднує тема морального закону. Наслідки його порушення ‑ конфлікти, війни, історичні й особистісні трагедії, смерть. Набукко й Абігайль, зазнавши поразки в боротьбі за владу, переживають драму духовного покаяння й очищення.

Центральні партії ‑ Абігайль і Захарії ‑ виконали в Мюнхені українські співаки Людмила Монастирська і Віталій Ковальов. Участь у цій виставі нашої співачки (прем’єра постановки відбулася в Мюнхені на початку 2008-го) була очікуваною і передбачуваною подією. Чому світову знаменитість, виступи якої на найпрестижніших оперних сценах ‑ Teatro alla Scala в Мілані, Deutsche Oper у Берліні, Віденській Staatsoper, Нью-Йоркській Metropolitan Opera, Лондонському Covent Garden і т.д. ‑ незмінно супроводжуються колосальним успіхом, довелося так довго чекати в Мюнхені? Баварська Staatsoper вочевидь керується специфічним і досить консервативним добором складу виконавців, орієнтуючись на смаки місцевої публіки: до «чужих» співаків у Мюнхені ставляться обережно, та й своїх часто помічають тільки після тріумфу за кордоном. Наприклад, незаперечного нинішнього улюбленця Йонаса Кауфмана Staatsoper помітила й визнала тільки після його успіху в Metropolitan Opera.

У Баварській опері виконавці проходять певне випробування на статус. Але після тривалих переговорів Баварська Staatsoper (найбільш фінансово стабільна й заможна на тлі західних оперних театрів, тому й найбільш прискіплива в питаннях стратегії кастингу знаменитостей) запросила Людмилу Монастирську в «Набукко» відповідно до її зіркового статусу.

Аделіна Єфіменко,

публікується зі скороченнями,

джерело: газета «Дзеркало тижня».

 

p.s. Людмила Монастирська у 2014 році була удостоєна Національної премії України імені Тараса Шевченка у номінації «Музичне мистецтво» за вокальні партії в оперних виставах.