Офіційний веб-сайт

Жур Петро Володимирович

Жур Петро Володимирович

 

 

Письменник, літературознавець, перекладач.

Шевченківська премія 1980 разом з Є.П.Кирилюком, B.С.Бородіним, Ю.О.Івакіним, Ф.К.Сараною за «Шевченківський словник» у 2-х томах.

Народився: 13 (26).10.1914, с. Гарбузин, тепер Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.

Помер: 17.09.2002, м.Київ; похований у с. Вишеньки, Бориспільський район Київська область.

Освіта: Ленінградський університет ‑ 1950.

Кар’єра: учасник Другої світової війни. В роки війни проходив службу у військах НКВС. Працював у редакції журналу «Звезда», заступник головного редактора.

Автор праць з питань російсько-українських літературних зв’язків. Дослідник життя і творчості Т.Шевченка. В художньо-документальних книгах «Шевченківський Петербург» (1964), «Третя зустріч. Хроніка останньої мандрівки Т.Шевченка на Україну» (1970), «Літо перше» (1977), «Дума про огонь» (1984), «Шевченківський Київ» (1989) широко використав нові документи і матеріали про поета. Брав участь у створенні «Шевченківського словника» (т. 1-2, 1976-77). Автор літопису життя і творчості Т.Шевченка ‑ «Труды и дни Кобзаря» (СПб., 1996). Перевиданий українською мовою в серії видань «Бібліотека Шевченківського комітету» (К., 2003). На основі своїх багаторічних розшуків і фронтального обстеження всіх доступних джерел, багатющої Шевченкіани за 100-річчя її розвитку він створив вичерпний літопис життя і творчості Великого Кобзаря. Переклав російською мовою твори Лесі Українки, П.Тичини, М.Рильського, М.Бажана, В.Сосюри, A.Малишка, М.Терещенка, П.Воронька, Д.Павличка, І.Драча, В.Бровченка, Янки Купали, Якуба Коласа та ін. Автор спогадів про М.Рильського, П.Усенка, І.Ле, М.Бажана та ін. Один з організаторів традиційних Шевченківських днів у Ленінграді (тепер ‑ Санкт-Петербург).