Офіційний веб-сайт

Вистава «Погані дороги»

Автор(-и): Тамара Трунова, Наталя Ворожбит, Юрій Ларіонов, Андрій Ісаєнко, Валерія Ходос / Розділ:

Вистава «Погані дороги» за драматургічним твором Наталії Ворожбит, автори: режисерка-постановниця, співавторка музичного рішення вистави Тамара Трунова, авторка драматургічного твору Наталя Ворожбит, художник Юрій Ларіонов, актор Андрій Ісаєнко, акторка Валерія Ходос, рік оприлюднення: 2018.

 

Вистава «Погані дороги» Наталії Ворожбит, Тамари Трунової, Юрія Ларіонова, Андрія Ісаєнка, Валерії Ходос

 

Вистава «Погані дороги» за однойменною п'єсою сучасної української драматургині Наталії Ворожбит, в постановці режисерки Тамари Трунової.

П'єса Наталі Ворожбит «Погані дороги», за якою створена однойменна вистава Тамари Трунової — одне з перших висловлювань про війну на сході Україні на великій театральній сцені. Наталія Ворожбит написала її, збираючи історії і свідчення реальних людей для сценарію фільму «Кіборги» (режисер Ахтем Сеітаблаєв). Та якщо «Кіборги» це про міф та звитягу, то «Погані дороги» — про саме життя, яке завжди переважатиме смерть. Про людину на війні. Війна на сході України — це не лише вибухи, обстріли та імена загиблих. За її лаштунками, по обидва боки фронту триває життя (не)звичайних людей, яких поєднали розбиті дороги Донбасу.

«Потужна п'єса... Метафора важких емоційних шляхів, які обирають жінки під час війни. Ворожбит стає українською Сарою Кейн» The Guardian

Уперше п'єса була поставлена у лондонському театрі Royal Court у жовтні 2017 року. Українська прем'єра вистави «Погані дороги» за п'єсою Наталі Ворожбит в постановці української режисерки Тамари Трунової відбулася 27 вересня 2018 року в Центрі незалежного театру «Сцена 6». З 17 травня 2019 року ‑ вистава увійшла в репертуар ТВЗК «Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра». Вистава «Погані дороги» Тамари Трунової - перше і єдине втілення твору «Погані дороги» на український театральній сцені. Театральні критики неодноразово називали твір одним з кращих висвітлень військової тематики на українській театральній сцені.

Жанр вистави «Погані дороги» - Шість історій про життя і війну. На Донбасі війна розпочалося ще в 2014 й триває донині. Цей аспект досі не був достатньо висвітлений у мистецтві, зокрема з позиції жінки. При перегляді вистави ми стаємо свідками художнього осмислення режисеркою Тамарою Труновою нашого спільного національного воєнного досвіду, який є однією з найболючіших та найактуальніших тем на сьогодні.

«Безжальний погляд на те, як війна дегуманізує людину» британські ЗМІ (The Independent).

Художнє рішення створив головний художник «Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра» Юрій Ларіонов, художницею по костюмам є Христина Корабельникова.

«Вистава режисерки Тамари Трунової "Погані дороги" дарує усвідомлення українському глядачу "У моїй країні війна" і є насправді гуманістичною. Це збірка шести новел-історій із життя людей у зоні бойових дій. Гуманістичною виставу називаємо через те, що акцент зроблений на переживаннях окремих особистостей, а війни ми зовсім не бачимо. Втім, відчуваємо. Вистава "Погані дороги" вдало демонструє розмаїття драматичного театру. Кількість героїв на сцені більше десяти і вони плавно перепливають із історії в історію. На сцені підносять як питання війни, патріотизму, любові, так і смерті, батьків і дітей, добра і зла тощо.

Цікаві тут елементи сценографії: глядачів і акторів відділяє великий металевий паркан з широкими прогалинами - це схоже на межу мирної України з Донбасом. На сцені є три виміри: вищий, райський, який втілює кімнатка згори сцени із зображенням Ісуса та телевізором, середній, де відбувається майже вся дія вистави, та нижній, підпарканний. Герої постійно намагаються сягнути раю, до якого веде стрімка залізна гірка. Вона показує, що дістатися туди складно, а скотитися - просто. Цікавим режисерським прийомом є використання хору в першій новелі, який нагадує грецький хор у трагедіях, міксує українську й російську музику, хропе, сопе й відображає суспільство.

Важливим у виставі також є звук, який пропрацьований так добре, що не потрібно дзвону куль, дотик акторів до залізних елементів на сцені, викликає тремтіння й бажання дивитися й сховатися під сидіння водночас. Потрібно дивитися, щоб познайомитися з поняттям драматичного театру й лагідно та болісно визнати стан у країні. А ще - побачити поміж цього надію».

Дарія Гуцалюк:

Цю виставу потужною також роблять передові актори - Оксана Черкащина, Андрій Ісаєнко, Валерія Ходос, Катерина Качан, Оксана Жданова, Анастасія Пустовіт, Марія Заниборщ, Вікторія Авдєєнко, Світлана Штанько, Дмитро Олійник, Дмитро Соловйов, Володимир Кравчук, Леся Самаєва та ін. Акторські роботи Оксани Черкашиної, Андрія Ісаєнко, Валерії Ходос заслуговують особливої уваги, адже відкривають нові шляхи до трансформації та еволюції роботи актора в українському театрі та виводять його на новий рівень.

Після прем'єри в Києві виставу неодноразово виконували як в Україні, так і за її межами. Зокрема на фестивалях:

25 травня 2019 року - «Київський академічний театр драми та комедії на лівому березі Дніпра» з виставою «Погані дороги» в номінації «Вистава великої сцени» на XXI Міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії - 2019» (м.Херсон);

3 травня року - 4-тий Міжнародний фестиваль мистецтв «Карпатський Простір» (м.Івано-Франківськ);

30 серпня 2019 р. - Фестиваль Inny Wymіаr в рамках проекту \Wschod Kultury (м.Білосток, Польща);

20, 21 серпня 2020 р. - VII Міжнародний фестиваль українського театру «Схід-Захід» (м.Краків, Польща).

Вистава «Погані дороги» неодноразово отримувала перемоги:

Вистава-лауреат премії «Київський рахунок» ‑ краща вистава 2018 року.

Вистава-переможець ІІ-го Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА» в номінаціях:

Найкраща драматична вистава 2019 - "Погані дороги"

Найкраще музичне рішення 2019 - Акмал Гурєзов "Погані дороги"

Найкраща режисерська робота 2019 - Тамара Трунова "Погані дороги"

Громадська та подвижницька творча діяльність колективу авторів твору -Тамари Вікторівни Трунової та Наталі Анатоліївни Ворожбит є прикладом служіння задля розвитку театрального мистецтва України. Створення вистави «Погані дороги» - вкрай важлива подія в театральному житті нашої країни. Театр перестає бути байдужим, він швидко реагує на події в країні та світі. Завдячуючи таким митцям, як Тамара Трунова та Наталія Ворожбит, та акторам, які втілюють такі потужні постановки ми маємо змогу споглядати новий вектор руху для розвитку сучасного українського театрального мистецтва. Вистава «Погані дороги» підтримує та продовжує ідеї європейського театру, вписується в його культурний контекст, при цьому розвиваючи саме нашу, українську театральну самобутність. Тож, безсумнівно вистава «Погані дороги» є надбанням сучасного українського театрального мистецтва та заслуговує на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка в номінації «театральне мистецтво» у 2022 році.

 

З подання Театрально-видовищного закладу культури

«Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра»

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA