Офіційний веб-сайт

Вистава «Камінний хрест» за твором Василя Стефаника Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І.Озаркевича

Автор(-и): Дмитро Чиборак, режисер-постановник / Розділ:

Вистава «Камінний хрест» за твором Василя Стефаника Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І.Озаркевича; режисер-постановник Д.Чиборак: рік оприлюднення: 2018.

 

Вистава «Камінний хрест» за твором Василя Стефаника у постановці Дмитра Чиборака

 

Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка представляє на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року за номінацією «Театральне мистецтво» виставу Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім.І.Озаркевича «Камінний хрест» Василя Стефаника, автор сценічної версії і режисер-постановник, народний артист України Чиборак Дмитро Іванович.

Аналітична оцінка твору, якою мотивується його представлення на Премію вдаються не так часто, як вона того заслуговує і на то є багато причин, але найголовніша, мабуть, криється в режисерському сприйнятті, баченні, творчому осмисленні і, врешті-решт, подачі. За цей матеріал беруться перш за все ті режисери, які во главу сценічної постановки ставлять Стефаникове слово, не намагаючись його підретушувати, а, ще гірше, завуалювати, розчинити новітніми спецефектами, відвівши цьому слову другорядну роль.

Написане «коротко, сильно і страшно» не так легко піддається режисерським штампам, сценографічним ноу-хау, акторському плагіату... І режисура, і сценографія, і, його величність ‑ актор зобов'язані! тягнутися до високої планки Стефаникового слова. В іншому випадку на виході вже буде не Стефаник, а, як модно тепер подавати прискіпливому глядачу: «за мотивами...». Звичайно і таке бачення має право на життя і, очевидно, має попит.

Дотягнутися режисерським задумом до величі слова Покутського письменника-мислителя, зробити це слово головним персонажем сценічного дійства поставив собі за вимогу режисер-постановник вистави «Камінний хрест», за власною, авторською інсценізацією і сценографічним оформленням, народний артист України, директор ‑ художній керівник Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім.І.Озаркевича Дмитро Чиборак.

Музичне оформлення вистави здійснив заслужений діяч мистецтв України, композитор Олександр Козаренко. Пластичний ряд і хореографію, а також консультативну допомогу з питань покутської ноші зробила заслужений працівник культури України, керівник народного ансамблю танцю «Покуття» Дана Демків. Професіоналізм і талант цих особистостей говорить вже сам за себе і тому і музика, і пластика з елементами хореографії, і сценічні костюми доповнювали відчуття тієї справжності і відповідності високим вимогам текстової інсценізації.

Прем'єра вистави «Камінний хрест» відбулась 16 вересня 2018 року і стала завершальним акордом X Всеукраїнського театрального фестивалю «Коломийські представлення» і ювілейних урочистостей з нагоди 170-річчя з часу заснування театру отцем Іваном Озаркевичем. Головну роль зіграв один з провідних акторів театру Володимир Гелецький. На фестивалі «HOMO LUDENS» у Миколаєві ця роль була визнана кращою серед чоловічих ролей. Щодо режисерських пріоритетів ‑ їх було не так вже й багато: Стефаникове слово і акторська його подача, акторська гра. Все інше ‑ виконувало лише допоміжну роль. Щось відповідне до оцінки «коротко, сильно і страшно».

Можливо, на фоні сучасного драматичного часу, коли глядацька публіка здебільшого потребує розважального жанру і комедій, ця постановка виглядатиме на одинокого в полі воїна, тим не менше вона є надзвичайно актуальною. Кожен, хто буде мати можливість споглядати її у виконанні творчої трупи, не залишиться байдужим до проблем сучасного заробітчанства і масової еміграції українства в різні куточки світу, збагачуючи своєю працею інші країни, інші культури... А тим часом, вистава «Камінний хрест» набуває все більшої популярності в театральних і глядацьких колах: 25 листопада 2018 року театр з виставою «Камінний хрест» був учасником фейєрії прем'єр театрального фестивалю «Зірковий листопад у Закарпатті» в м.Мукачеві (Закарпаття); 06 квітня 2019 року ‑ на фестивалі «В гостях у Гоголя» в Полтаві; в травні-червні 2019 було реалізовано спільний міжнародний проект з Українським Народним театром «Заграва» з м.Торонто ( Канада) і виставу змогли побачити українці Канади. 06 жовтня цього року «Камінний хрест» був представлений на XI відкритому театральному фестивалі «HOMO LUDENS» у Миколаєві, а 12 -13 жовтня в м.Ольштині (Польща) на Загальнопольських днях українського театру.

 

З подання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Лист-підтримка

 

Львівське міжобласне відділення Національної Спілки театральних діячів України підтримує подання Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім.Т.Шевченка і просить допустити до участі в конкурсі на здобуття Державної премії України ім.Т.Г.Шевченка в номінації «театральне мистецтво» виставу Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім.І.Озаркевича «Камінний хрест» Василя Стефаника (автор сценічної версії і режисер - постановник - народний артист України Дмитро Чиборак).

Прем'єра вистави відбулась 16 вересня 2018 року на X Всеукраїнському театральному фестивалі «Коломийські представлення» і з того часу розпочала реалізувати свій просвітянський проект до 150-річного ювілею Василя Стефаника, який відзначатиметься в 2021 році. В травні-червні 2019рокувистава стала основою для спільного проекту з Українським народним театром «Заграва» з м.Торонто (Канада) і її з великим захопленням сприйняла українська діаспора Канади. 12-13 жовтня цього року виставою «Камінний хрест» було відкрито XII Загальнопольські дні українського театру в Ольштині (Польща). Вистава здобула дипломи і схвальні відгуки шанувальників, театрознавців і критиків на трьох Всеукраїнських театральних фестивалях : в м. Ужгороді (2018 р.), фестивалі «В гостях у Гоголя» (Полтава) та «НОМО LUDENS» (Миколаїв» (2019 р.) На 2020-2021 роки передбачено великий гастрольний тур з виставою в різні регіони України. Вистава «Камінний хрест» у постановці Коломийського театру є гідною високого слова Василя Стефаника і створена її автором Дмитром Чибораком з проекцією на проблеми сьогодення.

 

Національна Спілка театральних діячів України

Львівське міжобласне відділення

Коментарі