Офіційний веб-сайт

Василь Земляк «Лебедина зграя»

Видавництво «Україна», м. Київ, 2005 р., 720 с.

ISBN 966-01-0320-4

ISBN 966-524-219-9

Вступне слово О.О. Сизоненка

 

Анотація

Автор творів, що увійшли до видання, постаєперед читачем як цілком сформована, оригінальнаособистість ‑не лише за своїм стилем, а й своєюфілософією життя і творчості. Українське Побужжя, сфокусоване в долі села Вавилон, є часткою історії всього народу, починаючи з перетворень у 20-ті роки минулого століття і закінчуючи визволенням краю від фашистських загарбників.

 

Олександр Сизоненко:

«Я спостерігаю Василя щоденно у найщасливішу пору його недовгого життя: з самого початку роботи над «Лебединою зграєю» він на моїх очах нащупує сюжетні лінії, характери своїх героїв, колізії, у яких вони розкриваються найповніше.

Він приїздить на кіностудію просто з-за письмового столу, ще не охололий, ще розпашілий аурою роману, переповнений його пристрастями, маючи нездоланну потребу поділитися тим, що переповнює його поетичну душу. Він по-справжньому закоханий у витворену його витонченою уявою Мальву, вільнодуху, звабливу й гріховну, у свій незбагненний Вавилон, у Фабіана ‑ філософа й скрипаля, наділеного власними, Василевими, рисами. Він захоплено розповідає мені про неймовірні витівки й походеньки Фабіанового цапа, про які ще тільки збирається написати. Про того цапа, котрого вавилоняни теж наречуть Фабіаном і котрий витісняє з поста головного героя роману свого господаря ніби вже й без Василевої участі та волі.

Найдужче ж його самого захоплює те, що, народжені власною уявою, герої не коряться авторові, живуть у романі незалежно, ігноруючи його попередні наміри й відведені їм ролі, чинять опір, кепкують й зневажають автора, діють не за його задумами, а всупереч їм, підкоряючись виключно логіці власних характерів. Це дивує, втішає й радує Василя, приносить йому справжню насолоду, і він розповідає про це, щасливо сміючись, забуваючи все на світі: і студію, і навіть самого себе, якщо припустити, що це можливо».