Офіційний веб-сайт

Василь Касіян «Пророк»

Ярема Гоян. Есе

Видавництво«Веселка», м. Київ, 2006 р., 430 с.

ISBN 966-01-0320-4 (серія)

ISBN 966-01-0395-6

Передмова Яреми Гояна

 

Анотація

Книжка «Пророк» унікальна в українському книговиданні, національному мистецтві і шевченкознавстві.

Уперше в Україні відкривається скарбниця народу ‑ Шевченкіана Василя Касіяна, щедро ілюстрований літопис життя і геніальної творчості Тараса Шевченка.

Митець із когорти ренесансних титанів праці, які прийшли в мистецтво після Шевченка, син української нації Василь Касіян жертовно працював і жив для України, графічним штрихом вирізьбив на скрижалях часу живий портрет своєї епохи, а вершиною мистецького храму височіє, мов собор, славна Шевченкіана.

П'ятдесят років життя віддав професор Василь Касіян вихованню мистецьких кадрів і створив в українській графіці «Школу Касіяна». Учений-енциклопедист (Державна премія України за участь у виданні Української енциклопедії), академік, багаторічний голова Спілки художників України, Герой Праці, депутат Верховної Ради України, автор книг про мистецтво, дослідник графіки і малярства Шевченка, перший з українських митців Шевченківський лауреат.

Нова літературно-мистецька книга іде в світ як виквіт одного роду: ілюстрації Василя Касіяна зріднені з художнім словом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Яреми Гояна ‑ племінника художника, сина його рідної сестри Олени.

Книгою про Тараса Шевченка віддаємо шану Василеві Касіяну в 110-ту річницю його народження.

 

Ярема Гоян:

«Випускаю у світ книгу «Пророк», як білого птаха із серця мого роду.

Випускаю в сонячно-блакитні небеса українського духу, де астральною зорею нації сяє Шевченко і благословляє молитвою Матір-Україну.

Випускаю родимого білого птаха і молюся з усім родом, і бачу, і чую його пророчу думу на вільних крилах.

Випускаю свого білого птаха з родинного гнізда, де він народився уже сто літ тому під зорею Шевченка, і виростав, і дужчав, осяяний пречистим світлом віщої зорі, і дочекався урочого світання, щоб розгорнути крила і летіти до людей.

Білий птах як пам’ять про Василя Касіяна і його подвижництво в національному мистецтві.

Пречистий птах як доземний уклін мого роду Пророкові нації Тарасові Шевченку».