Офіційний веб-сайт

Цілик Ірина Андріївна

(кінорежисерка, письменниця, членкиня Українського ПЕН-центру)

Народилася 18 листопада 1982 року у Києві.
У 2000-х закінчила з відзнакою Київський національний університет театру, кінематографу і телебачення ім.І.Карпенка-Карого.
Працює режисеркою в галузі кіновиробництва.
Ірина Цілик дебютувала у вітчизняному кінематографі як режисер-постановник кінострічки «Земля блакитна, ніби апельсин» 2020 року, що одразу стала документальним хітом як в Україні, так і за її межами. У тому ж році кінотвір виборов нагороду за найкращу режисуру у категорії документального кіно престижного американського Кінофестивалю «Санденс». Крім того, фільм був представлений в офіційних програмах численних міжнародних кінофестивалів, зокрема, Берлінського міжнародного кінофестивалю, Міжнародного фестивалю документального кіно в Амстердамі, Копенгагенського міжнародного фестивалю документального кіно, Швейцарського Visions du Reel, Канадійського Hot Docs та виборов низку престижних нагород. Серед них: Spotlight Award американської премії «Cinema Eye Honors», Приз за найкращу операторську роботу від американської International Documentary Association та понад 30 інших відзнак.
Представлена на Національну премію за кінострічку «Земля блакитна, ніби апельсин», багатьма вітчизняними кінокритиками фільм сприймається як вагомий внесок в історію українського документального кіна. Кінотвір вирізняється уважним і людяним поглядом на життя у прифронтовій зоні. «Сіру» чи навіть «червону» зону глядач має змогу побачити очима незвичайної родини ‑ жінки, котра самостійно виховує чотирьох дітей. Характерною особливістю кінострічки є дуже близька дистанція, що дає змогу ніби з перших вуст почути та зрозуміти, яким насправді є життя на прифронтових територіях. Водночас, фільм встановлює невидимі межі для розмови на тему війни ‑ це історія про творчість на тлі сирен повітряних тривог та інших воєнних реалій. Родина-героїня фільму створює власне кіно, аби зафіксувати свій досвід, розповісти про нього від першої особи. Цей процес набуття голосу та суб’єктності є однією із сюжетних ліній кінострічки «Земля блакитна, ніби апельсин», створеної Іриною Цілик.