Офіційний веб-сайт

Симоненко Василь Андрійович

 

Поет, журналіст шістдес ятник.

Шевченківська премія 1995 року (посмертно) за збірки поезій та прози «Лебеді материнства», «У твоєму імені живу», «Народ мій завжди буде».

Народився 8 січня 1935 року у с. Біївці, тепер Лубенського району Полтавської області.

Освіта: факул ьтет журнал істики Київськ ого університету імені Т.Г.Шевченка (19 57 р.).

Публікувався під псевдонімами В.Щербань, В.Миколайчук.

Разом з Василем Симоненком навчалися Юрій Мушкетик, Микола Сом, Валерій Шевчук, Борис Олійник. Навчаючись в університеті, пише вірші, стає членом літературної студії. За життя вийшла лише збірка поезій «Тиша і грім» (19 62 р.). Після закінчення вищого навчального закладу працював в обласних газ етах «Чер каська правда» (1957-1959 рр.) і «Молодь Черк ащини» (1960-1963 рр.), пізніше власним кореспонден том «Робітничої Газети» в Черкаській о бласті.

На початку 19 62 року Василь Симоненко разом з Алло ю Горською та Лес ем Танюком виявили місця поховань розстріляних органами Н КВС на Лук'янівс ькому та Вас ильківському цвинтарях, а також у Би ківні. Влітку 1962 року поета жорстоко побили працівники міліції залізничної станції м.С міла. З весни 1963 року хвороба Василя Симоненка постійно загострювалася. Восени лікарі встановили рак нирок. Зробили операцію, але безрезультатно.

Помер у ніч проти 14 грудня 1963 року у м.Черкаси.

Симоненко автор віршів «Я...» , «47-й рік» , «Люди часто живуть після смерті...» , «Задивляюсь у твої зіниці...»; сонетів «Поет» .«Казка про дурила» «Цар Плаксій та Лоскотон», «Подорож у країну Навпаки».Поетичних збірок ‑ «Лебеді материнства» (1981 р.); російськомовний переклад ‑ «Избранная лирика» (1968 р.). До збірки оповідань і новел «Вино з троянд» (1965 р.) увійшли твори ще студентських часів, а також написані протягом чотирьох місяців 1962 р. Недовершеним лишився кіносценарій «Бенкет небіжчиків». На слова Василя Симоненка написали музику: О.Білаш («Минуле не вернуть»), Б.Буєвський («Ми думали про вас»), М.Литвин («Там, у степу, схрестилися дороги»), Г.Мянкуш («Ой, майнули білі ночі»), Г.Гаврилець («Українці»), О.Левкович («Україно моя»), П.Майборода («Як мені даровано багато»), В.Морозов («Ти на землі людина»), А.Пашкевич («Синові»), В.Шумійко («Сонети мужності»), закордонні композитори Р.Савицький та Я.Лісовський (США), С.Яременко (Канада).