Офіційний веб-сайт

Серія книг «Чарівні істоти українського міфу» («Духи природи», «Домашні духи», «Духи-шкідники»)

Автор(-и): Дара Корній / Розділ:

Серія книг «Чарівні істоти українського міфу» («Духи природи», «Домашні духи», «Духи-шкідники»), автор: Дара Корній (Мирослава Замойська), видавництво Vivat, роки видання: 2019, 2021.

Висунуто видавництвом Vivat (м.Харків).

 

Серія книг «Чарівні істоти українського міфу» («Духи природи», «Домашні духи», «Духи-шкідники») Дари Корній

 

Представляємо на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка серію книжок «Чарівні істоти українського міфу» («Духи природи», «Домашні духи», «Духи-шкідники») Дари Корній за розкриття глибинних пластів-української культури, актуалізацію й повсякчасну популяризацію автентичного українського міфу, творчу обробку й філігранне вміння вводити в сучасний роман прадавні українські символи.

Серія книжок «Чарівні істоти українського міфу» («Духи природи», «Домашні духи», «Духи-шкідники») письменниці Дари Корній (справжнє ім'я Мирослава Іванівна Замойська) от уже кілька років викликає захват в українського читача різного віку. її творами захоплюються як ті, хто ще читає казки й легенди і вірять в дива, так і ті, хто пишуть і звертаються за натхненням створити нові історії, у головних ролях яких будуть чарівні істоти зі світу української давньої міфології. Серія, що почалась з добірки «Духи природи», набула викінченого вигляду з виходом у світ третьої заключної книжки «Духи-шкідники».

Дрібні шкідники, дитячі страшки, хвороби у вигляді живих істот — Дара Корній зібрала історії про давні вірування українців у духів, які щодня пакостять і приносять негаразди. Вона ретельно зібрала інформацію, який вигляд мали в уяві наших предків чума і холера, хто така загравниця. Дара Корній дає цілком логічні пояснення існуванню давніх українських міфологічних істот — їх було вигадано задля повчання та застереження від згубної поведінки. Для серії «Чарівні істоти українського міфу» письменниця збирала матеріали понад десять років, коли усвідомила, як не вистачає подібної літератури про українські прадавні вірування у форматі, що був би зрозумілий і доступний не тільки науковцям, а й дорослим і дітям.

Ці книжки стали в пригоді «учнівству для поглибленого вивчення чарівних істот, яких можна зустріти в художній літератури або почути на уроках краєзнавства; тим, хто цікавиться історією, етнографією і фольклором; поціновувачам магічних світів і фентезі; якщо ви заблукали у лісі і не знаєте, як задобрити лісовика», — ось так зазначила про твори Корній дитяча письменниця, літературна критикиня Настя Музиченко. Твори Дари Корній базуються на дослідженнях і збірках казок, на різних виданнях і енциклопедіях, на свідченнях зі старих книг з обмеженим тиражем, або ж на фахових виданнях, що будуть за складними для масового читача. Зокрема, йдеться про видання: «Етнографічний збірник» Етнографічної комісії ТОВ Наукового товариства імені Шевченка, «Українська міфологія. Енциклопедія народних вірувань» Войтович В.М., «Українська міфологія та культурна спадщина: міфол. уявлення, вірування, обряди, легенди та їхні відлуння у фольклорі і пізніших звичаях українців, братів-слов'ян та ін. народів» Кононенко О., «Українські народні казки» у 40 кн., записані, упорядковані й літературно опрацьовані М. Зінчуком, видання таких авторів, як С. Плачинда, А.Шкарбан, П.Чубинський, А.Онищук, М.Онишкевич, Н.Хобзей тощо. Серія книжок «Чарівні істоти українського міфу» була започаткована 2017 року, «Домашні духи» були надруковані 2018-го, а «Духи-шкідники» влітку 2020-го. Видання «Домашніх духів» і «Духів природи» витримали кілька перевидань.

Видання подібного штибу, які формують у дітей розуміння того, наскільки багатаукраїнська культура, які культурні шари наповнюють традицію, скільки дивовижних істот нахимерила уява наших предків - надзвичайно важливі. Дара Корній поєднує дослідницький талант, укладацький та літературний, що їй допомогло об'єднати безліч джерел, історій і уявлень.

Серія книжок стала відправною точкою для проведення численних подій, зокрема

етностімпанк вечірки за мотивами «Чарівних істот українського міфу», вечорниць тощо.

Сама сучасна українська письменниця жанру фентезі Дара вже неодноразово отримувала відзнаки різного рівня. Зокрема, вона лауреатка всеукраїнського конкурсу романів та кіносценаріїв «Коронація слова» (Третя премія 2010, Вибір видавців 2011, 2012), пізніше брала участь у проведенні цього конкурсу як членкиня журі.

Золота письменниця України (2016), чиї твори вийшли загальним накладом понад 200 тисяч примірників.

За серію «Чарівні істоти українського міфу» Дара Корній здобула «Премію Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва».

Дара Корній народилася на Волинщині, у селі Секунь Старовижівського району. Середнюшколу отримала в селі Княже Львівської області. Вищу - здобула у Львові. Закінчилажурналістсько-редакторське  відділення  Українського поліграфічного інституту (нині Українська академія друкарства).

Хоч, ім'я Дари Корній асоціюють з містичними романами («Гонихмарник», «Зірка для тебе», «Місяцівна», «Сузір'я дів»), однак цікавими є й її повісті для дітей і підлітків - «Петрусь химородник» і свіжа «Пригоди Змія багатоголового. Діти Сонцівни й молодильні яблука» (Vivat 2020).

Пише Дара Корній живою українською мовою, зацікавлює читачів оригінальним сюжетом, вплітаючи українську міфологію, чудові казки та легенди. Герої її книг: люди, наділені надприродними силами: потерчата, відьми, дводушники, янголи, духи води і лісу, міфічні істоти. Її захоплення: дохристиянська міфологія, праукраїнські вірування, етнографія, казки та народна музика. У серії книжок «Чарівні істоти українського міфу» талант оповідача й захопленого збирача історій розкривається повною мірою.

2021  року вийшла друком нова книга Корній «Троян-зілля», яка порушила гострі соціальні проблеми, які здебільшого замовчуються. У книзі письменниця розповіла про те, як безпліддя впливає на жінку, її родину та яким стає ставлення суспільства. Історія містифікована, але заснована на реальній історії — і попри непросту тему перший тираж цієї книжки було продано менше ніж за рік, готується додатковий тираж.

У продовження серії «Чарівні істоти українського міфу» авторка готує нову серію — «Чарівні тварини українського міфу», в яких планує розповісти про образи птахів, звірів, риб, яким українська давня культура приписує чарівні здібності, наділяє можливістю переходу з одного світу в інший. Літературний талант Дари Корній допомагає розкритися прадавнім міфам.

 

З подання видавництва «Vivat»

 

ДАРА КОРНІЙ: ВІТЧИЗНЯНЕ ФЕНТЕЗІ ВИДАВЦІ НЕ ДУЖЕ ШАНУЮТЬ

https://www.umoloda.kiev.ua/number/2709/164/94873/

 

У дитинстві, коли гостювала в селі у бабусі, протягом навського тижня старші подруги розповідали мені страхітливі історії про мавок і русалок, які можуть залоскотати до смерті. Якщо чесно, тоді моторошно було підійти до миски з водою. Я ще досі пам'ятаю ті відчуття. Це було щось таємниче, моторошне, незвідане і разом з тим цікаве.

Мабуть ті спогади і вплинули на моє бажання придбати дочці книжку Дари Корній "Чарівні істоти українського міфу. Духи природи.". Після того, як побачила у букстаграмі відгук і фото сторінок вже не могла заспокоїтись. Книга перевершила мої сподівання. Оформлення дивовижне, як у старовинного видання. Наповнення надзвичайно пізнавальне про міфологічних істот - духів природи, в яких вірили наші предки. Змалювання зовнішності, вподобань й можливостей магічних створінь до дрібниць. Цікаві легенди та перекази. Відчуття, ніби сам опиняється серед цієї казки... чи дійсності? Напрочуд прекрасні ілюстрації (гортайте серію і насолоджуйтесь) Дуже вдячна автору @darakorniyі видавництву @vivatза таке художнє оформлення і цікаву інформацію з давнини.

 

chitachka

 

 

 

Коментарі

Духи можуть тільки пахнути і визначати жіночу особистість, до того ж називаються вони - парфумами, а не духами, і не бути шкідниками! Цікаво, що письменниця вживала, коли так назвала свої книжки?!

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA