Офіційний веб-сайт

Роман «Сліди на дорозі»

Автор(-и): Валерій Ананьєв / Розділ:

Роман «Сліди на дорозі», автор: Валерій Ананьєв, видавництво «ФОП Гордукова І.Є», рік видання: 2020.

Висунуто Львівською обласною бібліотекою для юнацтва імені Романа Іваничука.

 

Роман «Сліди на дорозі» Валерія Ананьєва

 

2019 року Львівська обласна бібліотека для юнацтва імені Романа Іваничука долучилась до заснування Всеукраїнського форуму військових письменників. Цій події передувала процес активного читання літератури, присвяченої новітній російсько-українській війні. І «Сліди на дорозі» Валерія Ананьєва (Маркуса) відразу привернули до себе увагу.

Книга вийшла у серпні 2018. У 2019 вона стала п'ятою у рейтингу продажів по Україні за версією «Книгарні Є». 2019 року «Сліди на дорозі» стали номінантом премії «Книжка року». На кінець 2020 року продано 36 000 примірників, і це неабияка підтримка читачів. Але й по виході третього видання книги, літературна критика обходила мовчанням цей твір. Не маємо мети досліджувати причину цього факту, але можемо оцінити популярність тексту не тільки через його комерційний успіх, але й затребуваність у читачів бібліотеки.

Попри те, що герой роману (та й сам автор) - не ідеальний зразок для наслідування, він є яскравими представником сучасної молоді. В тексті явно присутні ознаки виховного роману, який, до речі, започаткував Тарас Шевченко у своїх російськомовних повістях. І це при тому, що виховна функція літератури мало присутня в творах української сучасної літератури. Але пригоди, соціально-психологічні конфлікти, сатиричний наратив, що характерний для «виховного роману», в «Слідах на дорозі» сучасно яскраві, до болю знайомі читачеві. Разом з автором, який змінюється з плином часу в нових для нього обставинах, який воює за свободу і за любов, змінюється і читач. Особливо вражають в тексті висновки, до яких автор дійшов на шляху нової реальності, з якою йому прийшлось зіштовхнутися на війні, які також важливі і в мирному житті.

Валерій Ананьєв, за словами письменника і журналіста, військового кореспондента, видавця Аркадія Бабченка «...вміє складати букви в слова, а слова в речення». Крім того, що автор складав слова і речення, він ще фільмував війну. Усе описане в книзі гармонійно поєднане з відзнятим на війні матеріалом, що особливо цінне для емоційного сприйняття. За допомогою (QR-кодів читач може побачити події, учасником і свідком яких був письменник.

Книга не тільки допомогла авторові повернутися до мирного життя, як, зрештою, і багатьом військовим письменникам, але й допомагає багатьом сучасникам, що опинились в непростих життєвих ситуаціях,і не тільки тих, що стосуються військових подій. Бо вчинки героя книги легко можна перенести і в інші обставини, далекі від фронту, обставини, які виникають в силу зіткнення морального й аморального, патріотизму й лжепатріотизму (список протиріч можна продовжувати).

Після прочитання книгу народжується переконання, що успіх автора - не успіх письменника «однієї книги», бо його вміння описати пережитий досвід, майстерність, що робить цю оповідь такою близькою, цікавою й необхідною, заслуговує на підтримку і належну оцінку.

Співзвучні з нашою думкою і слова українського письменника та перекладача Сергія Сингаївського : «Я хотів би, щоб «Сліди на дорозі» було висунуто на Шевченківську премію, бо книжка абсолютно Шевченкова за своїм духом... Не маю сумніву, що читач уважний і не байдужий буде на останній сторінці роману Маркуса кращою людиною, ніж на першій сторінці».

 

З подання Львівської обласної бібліотеки для юнацтва імені Романа Іваничука

Еней незолотої доби

https://day.kyiv.ua/uk/article/ukraynci-chytayte/eney-nezoloyi-doby

Війна, що робить тебе вільним: "Сліди на дорозі" Валерія Ананьєва

https://litakcent.com/2019/02/19/viyna-sho-robit-tebe-vilnim-slidi-na-dorozi-valeriya-ananyeva/

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA