Офіційний веб-сайт

Роман «Люба для любові…»

Автор(-и): Надія Ковалик / Розділ:

Роман «Люба для любові…», автор: Надія Ковалик, видавництво «Простір-М» (м. Львів), рік видання: 2021.

Висунуто Львівською обласною організацією Національної Спілки письменників України.

 

Роман «Люба для любові…» Надії Ковалик

 

У романі Надії Ковалик «Люба для любові...» відтворена драма життя молодої дівчини Люби Королик, яка приїхала на навчання до великого міста з провінційного містечка. Наївна й довірлива, вона тричі стає жертвою звабників, які в різні способи завойовують її серце, щоб згодом безжально його розбити. Письменниця вміє так потрактувати ситуацію, як досі нікому з її попередників на думку не спадало - дає відповідь, чому певна категорія жінок не може знайти собі пару. Героїня роману Люба Королик не просто молода й гарна, вона - розумна, вихована, знається на літературі, театрі, вміє поводитися в товаристві й легко підтримувати розмову на різні теми. Однак вона - надто молода й наївна, мужчини від літератури чи театру видаються їй мало не богами, а в залицянні кожного зокрема бачить неземне кохання. Бо, взагалі, жінка так влаштована, що дуже часто сприймає бажане за дійсне. Вона легко стає здобиччю мужчин, які не повністю відбулися як мужчини. Адже представник сильної статі - це насамперед - годувальник, дбаха, зобов'язаний утримувати сім'ю. А хто ж ті герої, які зустрічаються Любі на життєвій дорозі? Актор хоча й виконує головні ролі в театрі, але він не є артистом того рівня, за яким ганялися б слава, гроші і який мав би повноцінні засоби для існування. Письменник Олесь Вернигор також, хоча й має квартиру, дачу, та не творче перо його годує: він займається бізнесом. Такі мужчини не можуть нічого дати Любі, яка вартує більшого, бо вони є представниками богеми - безладу й легковажності, тобто протилежністю того, що зветься порядком, стабільністю. Тож актор за першої можливості одружується зі стоматологинею, від якої отримує все, чого не міг здобути сам і запропонувати Любі Королик. Письменник Олесь Вернигор виявляється хворим на біполярний розлад, який стає причиною його психічного зриву і розриву стосунків, Іван Лелека із поверненням дружини з італійських заробітків повертається в лоно сім'ї. Одна з особливостей творів Надії Ковалик - вічне зіткнення полюсів. Конфліктність поколінь, протистояння різних світобачень - зрілого, досвідченого та молодого й часто зухвалого. Але в романі «Люба для любові» письменниця вивела не протистояння різних світів, а паралельні драми двох героїнь. Якщо Любі не вдається побудувати омріяне сімейне гніздечко, то інша героїня твору - Милана Ярова - повністю спізнала всіх принад сімейного «щастя». Відбувшись як дружина, матір та успішна письменниця-драматургиня, щасливою не почувається. Людство пережило дві світові війни, послуговується благами технічного прогресу, а проблеми жінки не змінилися, не зменшилися, а ще й збільшилися. Жінка стала самостійною, робить кар'єру, ні від кого не залежить, та ні прогрес, ні закони не змогли її звільнити від обов'язків моральних. Бо дитина мусить мати матір, дружина - чоловіка. Інакше світ потоне в злочинності. І на жінку навалилися ще інші обставини - вижити.

У романі авторка паралельно головній сюжетній лінії подає картину політичного життя країни з його пристрастями Помаранчевої революції, виборами 2010 року і розчаруваннями 2011 року, коли була ув'язнена головна конкурентка на виборах тодішнього президента. Політична лінія ненав'язливо вплітається у загальну канву твору, сприяючи повноті розкриття характерів персонажів і надаючи гостроти сприйняття. За висловом Романа Горака, книга Надії Ковалик за чисельністю і виразністю людських типажів та соціальною спрямованістю дещо перегукується із «Сестрами Річинськими» Ірини Вільде.

Літературною діяльністю Надія Ковалик займаєтсья рівно сорок п'ять років, від липня 1976-го року, коли було опубліковане її перше оповідання. Вона проторувала дорогу до читачів ще до проголошення незалежності України збіркою повістей «Зими не буде», а «Люба для любові...» - найновіша у часовимірі. І якщо перше видання позначене певною барвистістю молодечого романтизму, то найновіше - промовлянням досвіду. У цьому й унікальність видання.

 

З подання Львівської обласної організації Національної Спілки письменників України

Три сходинки Надії Ковалик

https://brusyliv.org.ua/т-р-и-с-х-о-д-и-н-к-и-н-а-д-і-ї-к-о-в-а-л-и-к/

Зворотний бік найбільшого почуття

http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2021/09/15/123256.html

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA