Офіційний веб-сайт

Портрети із серії скульптурних робіт «Мої односельчани»

Автор(-и): Іван Микитюк / Розділ:

Портрети із серії скульптурних робіт «Мої односельчани», автор: Іван Микитюк, оприлюднено в 2021 р., «Весняний салон», Львівський палац мистецтв.

Висунуто Музеєм мистецтв Прикарпаття (м. Івано-Франківськ).

 

Портрети із серії скульптурних робіт «Мої односельчани» Івана Микитюка

 

Упродовж багатьох років творчості І.Микитюка відстежується період зображення сільського мотиву, настоїв, образів, героїв сьогодення. Це не випадково, адже він сам уродженець села, де проходили дитячі, юнацькі роки та зрілість. Фіксувалось все: звичаї, настої, внутрішній світ, доброта, лаконічність у поведінці, гумор, а головне, природна мудрість односельчан. Це послужило створенню серії скульптурних робіт «Мої односельчани».

Серія представлена понад двадцятьма творами, але останні, котрі автор представляє на здобуття премії імені Тараса Шевченка це: «Портрет матері», 2018 р., гіпс, тон. В- 77;

- «Портрет Степана-ІІ», 2020 р., теракота, В-52;

- «Портрет художника», 2019 р., теракота димлена, В-40;

- «Чоловічий портрет», 2019 р., теракота, В-62;

- «Народний мотив», 2017 р.,теракота димлена, В-78.

Портрети цієї серії мають глибоко продуману композицію, неординарне вирішення образів, відображення доброти та людяності героїв села. Автор високо підносить силу їхнього духу, мудрості та філософського дару. З максимальною виразністю та індивідуальними художніми рішеннями, митець зосереджується не лише на зовнішніх характеристиках візуальної подібності, а йде далі переосмислюючи та трасформуючи їх у художні образи.

Особливу увагу привертає «Портрет матері», який інтерпретується як епічний образ, що вражає своєю правдивістю, глибокою драматичністю, виконаний у темному матеріалі з неприкрашеними гротескними рисами стражденного материнського обличчя. Це велична ода материнству, її жертовності, безмежній глибині почуттів, безвідмовності. Образ матері у цьому творі піднесено до масштабного глибинного звучання. Велика за розмірами (більше двох натур), лаконічна у композиції, з загостреною архітектонікою форми, утворює пірамідальний об'єм з семантикою стійкості та непорушності. Портрет апелює не стільки до індивідуального, як до надчасового і вічного, що є в образі матері.

 

З подання Музея мистецтв Прикарпаття

ПРЕТЕНДЕНТ НА НАЦІОНАЛЬНУ ПРЕМІЮ УКРАЇНИ ІМЕНІ Т.Г.ШЕВЧЕНКА

 

Іван Васильович Микитюк народився на Покутті в селі Задубрівці 5 липня 1948 р. Змалку проявив хист до мистецтва. Після закінчення середньої школи вступив до Косівського училища прикладного та декоративного мистецтва. Улюбленим предметом стала скульптура.

Після служби в армії продовжує навчання в Львівськомуінституті прикладного та декоративного мистецтва. Успішно його закінчує і залишається в інституті на кафедрі монументальної скульптури. Бере участь у виставках, як в Україні так і за кордоном.

Іван Васильович дійсний професор Львівської академії мистецтв. Заслужений діяч мистецтв, лауреат різних престижних премій, зокрема – літературно-мистецької премії імені Марка Черемшини та обласної премії імені Ярослава Лукавецького, член Національної спілки художників України. Автор пам’ятника Тарасові Шевченку в Будапешті (2007 р.) Угорщина (на фото).

Твори знаходяться в музеях і приватних колекціях в Україні та за кордоном.

На здобуття Національної премії імені Т.Г.Шевченка Івана Микитюка висунули музей В. Касіяна (м. Снятин), музей мистецтв Прикарпаття (м.Івано-Франківськ) та Львівський музей етнографії.

Ярослав СЕМЕЛЮК,

науковий працівник музею В. Касіяна, художник

Джерело: часопис «Снятинська вежа»,

від 11 листопада 2021 р., №43.

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA