Офіційний веб-сайт

Мистецький проект «Кам'яні вишиванки Нової Каховки»

Автор(-и): Тетяна Євсеєва / Розділ:

Мистецький проект «Кам'яні вишиванки Нової Каховки», автор: Тетяна Євсеєва, рік оприлюднення: 2015.

 

Мистецький проект «Кам'яні вишиванки Нової Каховки» Тетяни Євсеєвої

 

«Кам'яні вишиванки Нової Каховки» ‑ мистецький проект Тетяни Євсеєвої по створенню цілісного історико-культурного образу міста Нова Каховка, що базується на унікальній містобудівній практиці та монументальному мистецтві другої половини XX століття. Проект полягає у дослідженні, концептуалізації, захисті, відновленні та популяризації культурної спадщини. Передумовами «Кам'яних вишиванок» було створення у 2011 році ГО «Новокаховське Товариство Охорони Культурно Спадщини» для захисту історичної забудови Нової Каховки. Разом із колегами Тетяна Євсеєва розробляла облікову документацію для пам'яток містобудування. У 2014 році Тетяна почала досліджувати монументально-декоративні твори у середмісті Нової Каховки та визначила, що автором декоративних рельєфів на історичних будинках в центрі Нової Каховки є Григорій Довженко. Григорій Довженко -художник-монументаліст із плеяди бойчукістів, народився в 1899 році в місті Баштанка (попередня назва село Полтавка) Миколаївської області, котрому вдалося уникнути репресій 1930-х років та повернутися до монументального мистецтва. «Григорію Довженко вдалося неможливе ‑ втілити настанови українських монументалістів, не дати досвіду й напрацюванням бойчукістів канути в небуття, продовжити традиції несправедливо задушеної школи» ‑ пише в одній із своїх статей Тетяна Євсеєва. Базуючись на детальному вивченні мистецтва бойчукістів в цілому та Григорія Довженка зокрема, у 2015 році Тетяна розробила концепцію «Кам'яні вишиванки Нової Каховки». В рамках проекту були видані інформаційні буклети, впроваджені екскурсійні маршрути. У 2017 році «Кам'яні вишиванки» і усе історичне середмістя Нової Каховки отримали статус пам'ятки містобудування місцевого значення.

Тетяна Євсеєва дослідила та відтворила авторську технологію і рецептуру різьблення по сирому тиньку та разом із колегами і волонтерами розпочала відновлення декоративних рельєфів (станом на сьогодні повністю відновлено художні рельєфи на 8 будинках).

«Кам'яні вишиванки Нової Каховки» ‑ це якісно новий мистецький проект, що поєднує монументально-декоративне мистецтво XX століття, та концептуальне мистецтво XXI століття. Авторка підкреслює унікальність поєднання елементів народного мистецтва у модерністських художніх практиках другої половини XX століття, та у творчому методі Григора Довженка. Художні твори Григорія Довженка почали поступово зникати, і могли бути втрачені назавжди, якби не стали частиною мистецького проекту «Кам'яні вишиванки». Цей проект включає також масштабну просвітницьку роботу ‑ наукові та публіцистичні статті, телепередачі, доповіді на конференціях та робота з громадськістю. Цілісний історичний наратив поєднує мистецтво різних епох та унеможливлює ідеологічні маніпуляції. Це безпрецедентний приклад актуалізації культурної спадщини в Україні та розвиток культурної ідентичності регіону. Сьогодні в умовах децентралізації проект Тетяни Євсеєвої є найбільш показовим та ефективним прикладом культурного розвитку регіону. За 5 років «Кам'яні вишиванки» стали справжньою візитівкою Нової Каховки.

 

З подання КУ «Баштанський краєзнавчий музей»

Коментарі

Звертаю увагу Комітету на той факт що мистецький проект "Кам'яні вишиванки Нової Каховки" не відповідає п. 3 "Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка". Так, згідно п. 3:

"Національна премія присуджується творцям (авторам, виконавцям) нових оригінальних творів, опублікованих (випущених у світ) протягом останніх п’яти років, у таких номінаціях:
література;
публіцистика, журналістика;
музичне мистецтво;
театральне мистецтво;
кіномистецтво;
візуальне мистецтво.
У номінації може бути присуджено Національну премію лише за один конкурсний твір.
Щорічно може бути присуджено не більше шести Національних премій."

Мистецький проект «Кам'яні вишиванки Нової Каховки» не є оригінальним твором Тетяни Євсеєвої, а належить до творчого доробку Григорія Довженка та були створені ним у 1951-1954 рр. Сам же мистецький проект відноситься до ремонтно-реставраційних робіт, що провадиться групою місцевих активістів, та не містить жодних оригінальних авторських доробок висунутого кандидата. Діяльність пані Євсеєвої є суспільно дуже важливою, однак не відповідає критеріям до конкурсних творів та девальвує значущість статуса кандидата в Лауреати Національної премії ім. Т.Г. Шевченка.

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA