Офіційний веб-сайт

Маріанна Кияновська

Маріанна Кіяновська народилась 17 листопада 1973 року в містечку Жовква Львівської області. 1997 року закінчила філологічний факультет Львівського університету. Вона є авторкою 12 збірок поезій, зокрема, «Звичайна мова», «Дещо щоденне», «Стежка вздовж ріки», «ДО ЕР», «373», «Листи з Литви / Листи зі Львова» (у співавторстві), «Бабин Яр. Голосами» та ін.

 

 

Її твори перекладались англійською, білоруською, польською, сербською, російською мовами. Вона є лауреаткою престижних вітчизняних і зарубіжних літературних премій, зокрема, ім..Богдана-Ігоря Антонича, Нестора-Літописця, ім.Джозефа Конрада-Коженьовського.

 

 

Збірка поезій «Бабин Яр. Голоси» (видавництво «Дух і літера», 2017 р.), що стала переможцем конкурсу на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка у номінації «Література» високо оцінена літературними критиками, письменниками. Це фактично перше за останні десятиліття видання українською мовою, в якому переосмислюється трагедія Бабиного Яру. Маріанна Кіяновська продовжила подвижницьку справу увіковічнення пам’яті жертв масових розстрілів ‑ євреїв, українців, ромів, росіян і представників інших національностей, ‑ підступно вбитих нацистами в роки окупації Києва. Книга-реквієм «Бабин Яр. Голосами» перегукується з документальним романом Анатолія Кузнецова «Бабин Яр» 1966 року видання. Поява поетичних творів через п’ять десятиліть, в яких Маріанною Кіяновскою показано увесь жах Голокосту, зайвий раз доводить, що в пам’яті людській і досі зберігається відчуття скорботи за людей, котрі втратили власне життя лише за свою національну приналежність. «Книга Маріанни — ретельно прописаний щоденник наближення смерті, опис процесу її проникнення в життя, опис того, як смерть роз'їдає дійсність, заповнює її собою, витісняє з неї все інше. Реальність, де лишається тільки смерть — з такої реальності теж може постати книга віршів. Щоправда, це будуть особливі вірші ‑ вірші, як можливість висловитись тому, кого назавжди позбавили голосу», ‑ написав в одній із рецензій на книгу письменниці її колега по літературному цеху відомий в Україні прозаїк і поет Сергій Жадан.