Офіційний веб-сайт

ЛАУРЕАТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА 1962-2013 років

 

1962 рік

 

ГОНЧАР О.Т.

— за роман «Людина і зброя».

ТИЧИНА П.Г.

— за «Вибрані твори» в трьох томах.

МАЙБОРОДА П.І.

 

— за «Вибрані пісні».

1963 рік

 

СОСЮРА В.М.

— за книги лірики «Ластівки на сонці», «Щастя сім'ї трудової».

ТЮТЮННИК Г.М.

— за роман «Вир».

МАЙБОРОДА Г.І.

 

— за оперу «Арсенал».

1964 рік

 

ТИХОНОВ М. С.

— за популяризацію творчості Т. Г. Шевченка та переклади творів української поезії російською мовою.

 

МАЛИШКО А.С.

— за книгу лірики «Далекі орбіти».

КАСІЯН В.І.

— за багаторічну мистецьку творчість на шевченківську тематику та виконані ним художні твори ‑ естампи, офортні ілюстрації до «Кобзаря», ілюстрації до роману О. Іваненко «Тарасові шляхи».

 

ЛЮДКЕВИЧ С.П.

— за симфонію-кантату «Кавказ» і вокально-симфонічну кантату «Заповіт».

ХРУЩОВ М.С.

— за видатну громадсько-політичну діяльність в Українській Радянській Соціалістичній Республіці.

1965 рік

 

БАЖАН М.П.

— за поему «Політ крізь бурю».

ВІЛЬДЕ І.Д.

— за роман «Сестри Річинські».

ВІРСЬКИЙ П.П.

— за створення концертної програми (1964 року) Державного заслуженого ансамблю танцю Української РСР.

 

1966 рік

 

ПАНЧ П.Й.

— за повість «На калиновім мості».

ПРИМАЧЕНКО М.О.

— за цикл художніх робіт «Людям на радість».

РЕВУЦЬКИЙ Л.М.

 

— за концерт для фортепіано в супроводі симфонічного оркестру.

1967 рік

 

ЛЕ (МОЙСЯ) І.Л.

— за роман у трьох книгах «Хмельницький».

КУЛЬЧИЦЬКА О.Л.

— за серію графічних і живописних творів, у яких відбито героїчну історію і мистецьку культуру українського народу.

ІВЧЕНКО В.І.

 

— за художній фільм «Гадюка».

1968 рік

 

НОВИЧЕНКО Л.М.

— за книгу літературно-критичних нарисів і портретів «Не ілюстрація ‑ відкриття!».

 

ВАСИЛАЩУК Г.В.,

ВЕРЕС Г.І.

 

— за цикл українських народних тканих рушників, створених у 1965-1967 роках.

 

ВЕРЬОВКА Г.Г.

(посмертно), АВДІЄВСЬКИЙ А.Т., художні керівники Українського народного хору

 

— за створення високохудожніх концертних програм Державного заслуженого українського народного хору імені Г. Г. Верьовки.

 

1969 рік

 

ГОЛОВКО А. В.

— за роман «Артем Гармаш».

 

ДЕРЕГУС М.Г., ТРОХИМЕНКО К.Д.

—за створення картин та ілюстрацій на шевченківські теми та серію нових живописних і графічних творів: «Пісня», «Кам'янець-Подільська фортеця», «Старі верби» (Дерегус); цикл картин «Моя рідна Батьківщина» (Трохименко).

 

МІНЬКІВСЬКИЙ О.3.,

художній керівник Державної заслуженої капели бандуристів Української РСР

 

— за концертні програми 1966-1968 років.

 

1970 рік

 

ЗБАНАЦЬКИЙ Ю.О.

— за роман «Хвилі».

КАНІВЕЦЬ В.В.

— за роман «Ульянови».

НАГНИБІДА М.Л.

— за цикл віршів на ленінську тему «Риси рідного обличчя» у збірці поезій «На полі битви».

ШОВКУНЕНКО О.О.

— за серію портретів (поета М. Рильського, генерал-майора С. Ковпака, партизанки М. Вовчик) і цикл нових пейзажів.

СМІЯН С.К.,

режисер-постановник, ПАРАКОНЬЄВ К.Й., виконавець головної ролі

 

— за спектакль «Ярослав Мудрий» у Запорізькому обласному музично-драматичному театрі імені М.О. Щорса.

 

1971 рік

 

КОЗАЧЕНКО В.П.

— за цикл повістей «Ціна життя», «Гарячі руки», «Блискавка», «Листи з патрона», «Яринка Калиновська», «Біла пляма».

КОРНІЙЧУК О.Є., драматург, АЛЕКСІДЗЕ Д.О., режисер-постановник, ТКАЧЕНКО Ю.С, ПОНОМАРЕНКО Є.П., КУМАНЧЕНКО П.В., ЗАДНІПРОВСЬКИЙ М.О., ДАЛЬСЬКИЙ В.М., виконавці головних ролей

 

— за виставу «Пам'ять серця» в Київському державному ордена Леніна академічному українському драматичному театрі імені Івана Франка.

ЛЯТОШИНСЬКИЙ Б.М.,

композитор,

ЛУЦІВ Ю.О.,

диригент-постановник,

СМОЛИЧ Д.М.,

режисер-постановник, ЛИСИК Є.М.,

художник-постановник

— за оперу «Золотий обруч» у Львівському державному академічному театрі опери і балету імені Івана Франка.

ЛЕВАДА О.С,

автор сценарію,

ЛЕВЧУК Т.В.,

режисер-постановник,

ГАЙ О.Д.,

виконавець ролі М.М. Коцюбинського

— за кінофільм «Родина Коцюбинських».

МАРИНЧЕНКО Є.О., ЖИЛИЦЬКИЙ П.Н.

 

— за створення проекту Палацу культури «Україна» у м. Києві.

1972 рік

 

ВОРОНЬКО П.М.

— за збірку поезій «Повінь».

ГЛУЩЕНКО М.П.

— за серію живописних творів «По ленінських місцях за кордоном», «Пейзажі України» (1969-1971 pp.);

ФІЛАТОВ К.В.

— за картини «В. І. Ленін», «Красна площа».

КРВАВИЧ Д.П.,

МИСЬКО Е.П.,

МОТИКА Я.М, скульптори,

ВЕНДЗИЛОВИЧ М.Д.,

архітектор,

ПИРОЖКОВ О.П., художник

— за монумент Бойової слави Радянських збройних сил у м. Львові.

МІРОШНИЧЕНКО Є.С.

— за виконавську діяльність 1970-1971 років.

КОНДРАТЮК М.К., ПЕТРИНЕНКО Д.Г.

 

— за концертні програми 1969-1971 років.

1973 рік

 

ГОРДІЄНКО К.О.

— за роман-трилогію «Чужу ниву жала», «Дівчина під яблунею», «Буймир»

УШАКОВ М.М.

— за збірки поезій «Мои глаза», «Я рифмыне боюсь глагольной» і багаторічну плідну діяльність у галузі перекладів з української літератури.

 

МУХІН В.І.,

ФЕДЧЕНКО В.X.,

ОВЧАРЕНКО І. П.,

ЧУМАК І.М.,

скульптори,

ГОЛОВЧЕНКО Г.Г., ЄГОРОВ А.М.,

МІНЬКО І.Ф.,

архітектори

— за монумент «Україна — визволителям» у с. Міновому Ворошиловградської області.

ГНАТЮК Д.М.

— за виконавську діяльність 1971—1972 років.

ТКАЧ М.М.,

автор сценарію,

КОСИНОВ О.П.,

режисер,

ПИСАНКО І.М.,

оператор

 

— за повнометражний документальний фільм «Радянська Україна».

1974 рік

 

ЗАГРЕБЕЛЬНИЙ П.А.

— за романи «Первоміст», «Смерть у Києві»,

БОЖІЙ М.М.

— за картини «В. І. Ленін», «XXвік», «Новий час».

КАЛЬЧЕНКО Г.Н.,

скульптор,

ІГНАЩЕНКО А.Ф.,

архітектор

— за пам'ятник Лесі Українці в м. Києві.

ШТОГАРЕНКО А.Я.

— за симфонію № 3 («Київську»).

РОМАНИЦЬКИЙ Б.В.

 

— за виконання ролі Граса у п'єсі М. Куліша «Маклена Граса» у Львівському державному академічному українському драматичному театрі імені М. Заньковецької та за видатний внесок у розвиток українського радянського театрального мистецтва.

1975 рік

 

СОБКО В.М.

— за роман «Лихобор».

КОВАЛЬОВ О.О.

— за скульптурні портрети наших сучасників (Д.С. Коротченка, М.Т. Рильського, В.П. Філатова).

БІЛАШ О. І.

— за пісні «Ленінова весна», «Моя Батьківщина», «Пісня звитяжців», «Пісня червоних вершників», «Істина», «Я жил в такие времена», створені в 1971-1974 роках.

ГОЛЕНКО М.Ф.,

ГРИЦЕНКО Т.М., ПИСАРЕНКО Н.Д.,

тріо бандуристок

— за концертні програми 1973-1974 років.

БЄЛЯЄВ В. П.,

автор сценарію,

ІСАКОВ В. Т.,

режисер-постановник,

ДВОРЖЕЦЬКИЙ В. В.,

виконавець

ролі Ярослава Гайдая,

ЗАКЛУННА В. Г.,

виконавиця ролі Стефи

 

— за художній фільм «До останньої хвилини».

1976 рік

 

ДРАЧ І.Ф.

— за збірку поезій «Корінь і крона».

ПУЗИРКОВ В.Г.

— за картини «Солдати», «У землянці».

ШАМО І.Н.,

композитор,

ЛУЦЕНКО Д.О.,

поет

— за пісні «Балада про братерство», «Києве мій», «Стоїть над Волгою курган», «Зачаро­вана Десна», «Пісня про щастя», «Не шуми, калинонько», «Фронтовики».

ШОСТАКОВИЧ Д.Д.

(посмертно), композитор,

СИМЕОНОВ К.А.,

дириґент-постановник,

ВЕНЕДИКТОВ Л.М.,

хормейстер,

ЗАГРЕБЕЛЬНИЙ О.М.,

виконавець

ролі Бориса Ізмайлова,

КОЛЕСНИК Є.В.,

виконавиця

ролі Катерини Ізмайлової

— за оперу «Катерина Ізмайлова» в Державному академічному театрі опери та балету УРСР імені Т. Г. Шевченка.

БАЙКО Д.Я.,

БАЙКО М.Я.,

БАЙКО Н.Я.,

 

— за концертні програми 1973-1975 років.

1977 рік

 

КОЛОМІЄЦЬ О.Ф.

— за драматичну дилогію «Голубі олені» і «Кравцов».

ПАВЛИЧКО Д.В.

— за збірку поезій «Любов і ненависть».

ДАВИДЗОН Я.Б.

— за фотокореспонденції, у яких відображено бойові подвиги і трудову діяльність радянських людей, та фотопортрети передовиків народного господарства, науки і культури.

КЛЮНЕНКО А.С.,

РЄПІН В.Б.,

ЩЕРБАК І.П.,

ФРІДМАН А.Я.,

ШЕРСТЮК О.С.

— за книгу нарисів «Днепровские огни».

АГІБАЛОВ В.І.,

РИК Я.Й.,

ОВСЯНКІН М.Ф., СВІТЛОРУСОВ С.Г., АЛФЬОРОВ І.О., ЧЕРКАСОВ Е.Ю., МАКСИМЕНКО А.О.

— за пам'ятник на честь проголошення Радянської влади на Україні в м. Харкові.

СТАНКОВИЧ Є.Ф.

— за симфонію № З «Я стверджуюсь» на слова П. Тичини.

БАЖЕНОВ А.І.,

СКВОРЦОВ Б.Д.,

ХОЛОДОВ Ю.Б.,

КРАСНОЩОК Л.А.,

артисти заслуженого

ансамблю УРСР,

струнного квартету

імені М.В. Лисенка

— за концертні програми 1974-1976 років.

БИКОВ Л.Ф.

— за постановку і виконання головних ролей у фільмах «В бій ідуть тільки «старики» і «Ати-бати, йшли солдати».

 

1978 рік

 

ЗЕМЛЯК В.С.

(посмертно)

— за романи «Лебедина зграя», «Зелені Млини».

ШАМОТА М.З.

— за монографію «Гуманізм і соціалістичний реалізм».

БОРИСЕНКО В.Н.,

скульптор,

КОНСУЛОВ А.Д.,

архітектор

— за пам'ятник бійцям Першої Кінної армії в смт. Олесько Буського району Львівської області.

ЧЕРНЯВСЬКИЙ Г.Г.

— за серію живописних творів «По ленінських місцях», «Ульянови на Україні» і цикл індустріальних пейзажів України.

ДАНЬКЕВИЧ К.Ф.,

композитор,

ВАРИВОДА П.С.,

диригент-постановник,

АРЕФ'ЄВ А.В.,

художник,

КІОСЕ В.В.,

хормейстер,

ДАНЬШИН А.А.,

СУРЖИНА Н.А.,

УКРАЇНСЬКИЙ М.О.,

виконавці провідних ролей

— за оперу «Богдан Хмельницький» (нова редакція) у Дніпропетровському державному театрі опери та балету.

ЗАРУДНИЙ М.Я.,

автор п'єси,

ДАНЧЕНКО С.В.,

режисер-постановник,

КИПРІЯН М.В.,

художник-постановник,

ДОЦЕНКО Н.П., МАКСИМЕНКО В.Г., СТРИГУН Ф.М.,

виконавці провідних ролей

— за виставу «Тил» у Львівському державному академічному українському драматичному театрі імені М.К. Заньковецької.

МАЛИШЕВСЬКИЙ І.Ю.,

автор сценарію

та дикторських текстів,

ГРАБОВСЬКИЙ І.А.,

автор сценарію і режисер,

ШЕВЧЕНКО В.М.,

режисер

— за кінотрилогію «Радянська Україна. Роки боротьби й перемог» Української студії хронікально-документальних фільмів.

АФЗАМЕТДІНОВА С.Ю.,

ЮДІН В.Л.,

архітектори,

БИКОВ Е.М.,

головний конструктор проекту

 

— за створення Кримського обласного музично-драматичного театру в м. Сімферополі,

1979 рік

 

ДМИТЕРКО Л.Д.

— за збірки поезій «Світе мій», «Основа».

ПОДОЛЯН М.П.

— за публіцистичні статті та памфлети в періодичній пресі 1976-1978 років.

 

ШАБЛІОВСЬКИЙ Є. С.

—за монографію «Чернышевский и Украина».

ВАТЧЕНКО А.Ф.,

керівник роботи,

ЗУЄВ В.О.,

архітектор, автор

реконструкції комплексу,

КОРОТКОВ В.І.,

РИВІН В. Л.,

художники, автори

інтер'єрів музею,

БУТ М.Я.,

ОВЕЧКІН М.В.,

художники, автори

діорами «Битва за Дніпро»,

ПРОКУДО В.С,

автор сценарію і науковий

консультант діорами

«Битва за Дніпро»

—за комплекс Дніпропетровського історичного музею імені Д.І. Яворницького.

МОКРЕНКО А.Ю.

—за театрально-концертну діяльність 1977-1978 років.

МУРАВСЬКИЙ П.І.

—за концертні програми 1977-1978 років з творів М.Д. Леонтовича.

ДЕНИСЕНКО В.Т.,

автор сценарію і режисер

— за художній фільм «Женці» Київської кіностудії художніх фільмів імені О. П. Довженка.

ГНЄЗДІЛОВ В.Г.,

УРСАТІЙ Г.А.,

архітектори,

СМИРНОВА Є.Д.,

інженер

 

—за комплекс ландшафтного парку імені 50-річчя Жовтня в м. Черкасах.

1980 рік

 

МУШКЕТИК Ю.М.

— за роман «Позиція».

СТЕЛЬМАХ М. П.

— за роман «Чотири броди».

КИРИЛЮК Є.П.,

відповідальний редактор

словника,

БОРОДІН В.С,

заступник відповідального

редактора,

ЖУР В.П.,

ІВАКІН Ю.О.,

САРАНА Ф.К.,

члени редколегії

 

ЛОПУХОВ О.М.

— за картини «Сильні духом», «Війна», «Місячна соната», «Перемога», «Вихор Жовтня», «Вольниця».

КОС-АНАТОЛЬСЬКИЙ А.Й.

— за збірник «Вокальні твори».

ТУРЧАК С.В.,

дириґент-постановник

— за опери «Іван Сусанін» М. Глінки, «Пікова дама» П. Чайковського, «Милана» Г. Майбороди в Державному академічному театрі опери та балету УРСР імені Т.Г. Шевченка.

БАРСУК В.О.,

ПУТІНЦЕВ А.Г.,

автори сценарію,

ТИХОНОВ В.В.,

ведучий,

БУЗИЛЕВИЧ О.В.,

КУЩ В.А.,

оператори

— за публіцистичний документальний телевізійний фільм за книгою Л. І. Брежнєва «Відродження» студії «Укртелефільм».

ПІДЛІСНИЙ З.В.,

НІВІНА Л.Д.,

ЗЕМЯНКІН С.М.,

архітектори,

автори проекту, КОРНІЛЬЄВ Я.О.,

інженер-конструктор,

автор проекту

 

— за житловий квартал «Сріблястий» у м. Львові.

1981 рік

 

ДІМАРОВ А.А.

— за роман-дилогію «Біль і гнів».

ТИТОВ В.А.

— за повісті «Всем смертям назло...», «Ковыль ‑ трава степная».

КОРОТИЧ В.О.

— за книги публіцистики «Кубатура яйця», «Побачити зблизька» та публіцистичні виступи у пресі, по радіо і телебаченню.

ШОРІН Е.О.,

керівник роботи,

ГУСЕЛЬНИКОВА Т.В., архітектор-реставратор, ОЗЕРНИЙ М.І., СЕМЕРНЬОВ В.М., СТЕШИН Ю.Т.,

художники,

ІВАНОВ В.Я.,

інженер-конструктор, ХЛОПИНСЬКА Л.Д., ЧЕРЕДНИЧЕНКО Г.І., завідуючі відділами музею, наукові консультанти, КЕРАНЧУК Л.К., будівельник

— за створення музею суднобудування і флоту в м. Миколаєві.

РОГОВЦЕВА А.М.,

— за виконання ролей Раневської («Вишневый сад» А. Чехова), Лесі Українки («Надеяться» Ю. Щербака), Надії («Хазяйка» М. Гараєвої) на сцені Київського державного академічного російського драматичного театру імені Лесі Українки.

ДЕРЖАВНА ЗАСЛУЖЕНА АКАДЕМІЧНА КАПЕЛА УРСР«ДУМКА»

— за концертні програми останніх років.

ЧЕРКАСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЗАСЛУЖЕНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ХОР

— за концертні програми останніх років.

СЛІПЕЦЬ С.П.,

керівникавторського колективу,

ЛУШПА М.П.,

ЧОРНОДІД А.Ю.,

архітектори, автори проекту,

ПЕТРОВА І.Л.,

інженер-конструктор,

автор проекту

 

— за Сумський театр драми і музичної комедіїархітектор,імені М.С. Щепкіна.

1982 рік

 

МОРОЗ А.Т.

— за роман «Четверо на шляху».

СТАДНИЧЕНКО В.Я.

— за публіцистичні твори останніх років.

ШИШКО С.Ф.

— за серію картин «Київська сюїта».

БІЛЕЦЬКИЙ П.О.

— за книги «Український портретний живопис XVII-XVIIIст. », «Українське мистецтво другої половини XVII-XVIIIстоліть», «Українське радянське мистецтво».

МІРОШНИЧЕНКО М.І.,

автор п'єси,

ТЕРЕНТЬЄВ В.С,

режисер-постановник,

КРИВОШЕЇН О.С.,

художник-постановник,

ГОНЧАР А.П.,

виконавець ролі Автора і першого секретаря обкому партії

— за виставу «Возрождение» за однойменною книгою Л.І. Брежнєва в Одеському обласному російському драматичному театрі імені А.В. Іванова.

ІКОННИК В.М.,

художній керівник і головний диригент Київського камерного хору імені Б.М. Лятошинського

— за популяризацію хорової спадщини українського радянського композитора Б. М. Лятошинського і концертно-виконавську діяльність останніх років.

МАЩЕНКО М.П.,

режисер-постановник, ХАРИТОНОВ А.І., виконавець ролі Овода, БОНДАРЧУК С.Ф., виконавець ролі кардинала Монтанеллі

— за трисерійний художній телевізійний фільм «Овід» Київської кіностудії художніх фільмів імені О.П. Довженка.

СОСНОВИЙ Д.Г.,

архітектор,

ВІЛЬШУК В.М.,

скульптор,

ШЕВЧУК В.О.,

художник,

ОВЧАР А.С,

столяр-червонодеревник,

ЛУКАШКО В.М.,

різьбяр,

автори художньо-декоративного оформлення театру,

САНДЛЕР Л.П,

інженер-конструктор,

автор проекту театру

 

— за використання мотивів народної творчості при створенні приміщення музично-драматичного театру імені Івана Франка в м. Івано-Франківську.

1983 рік

 

ОЛІЙНИК Б.І.

— за збірки поезій «Сива ластівка», «У дзеркалі слова», «Дума про місто».

БОЙКО В.П.,

ЛІПАТОВ Р.Ф.,

керівники авторської групи,

КУЗНЄЦОВ Г.Ю.,

МАТВЄЄВ Є.В.,

НОВИКОВ Ю.Г.,

ШЕВЧЕНКО М. Д.,

художники,

ЗУБЕЦЬ А. М.,

складач,

ХОМЕНКО М. І.,

друкар

— за впровадження нових принципів конструювання, оформлення та поліграфічного виконання творів класиків марксизму-ленінізму та видатних діячів комуністично­го і робітничого руху (К. Маркс «Капітал», «Громадянська війна у Франції»; Г. Димитров «І все-таки вона крутиться!»).

СВИДА В.І.

— за горельєф «В сім'ї єдиній».

КОЛЕССА М.Ф.

— за хорову сюїту «Лемківське весілля» (друга редакція), збірник «Обробки українських народних пісень».

РЄЗНІКОВИЧ М.І.,

режисер-постановник,

ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ В.М.,

МАЖУГА Ю.М.,

ПАЗЕНКО А.Ф.,

СМОЛЯРОВА О.З.,

РЕШЕТНИКОВ А.Г.,

РУШКОВСЬКИЙ М.М,

ЯРЕМЧУК Л.Г.,

актори

— за створення образу радянського сучасника у виставах «Предел спокойствия», «Кафедра», «Тема с вариациями» у Київському державному академічному російському драматичному театрі імені Лесі Українки.

ДЕРЖАВНА ОРДЕНА ТРУДОВОГО ЧЕРВОНОГО ПРАПОРА ЗАСЛУЖЕНА КАПЕЛА БАНДУРИСТІВ УРСР

— за концертні програми останніх років.

БУТЕНКО М.П.,

СТРЕЛЬЦОВ В.О.,

керівники робіт,

АНТОНОВ А.П.,

ЛУЦЕНКО М.Г.,

МОЛІВЄРО В.О.,

ПІДВЕЗКО А.П.,

РАТУШНИЙ Г.В.,

архітектори,

автори проектів

— за забудову і благоустрій центру м. Верхньодніпровська Дніпропетровської області.

ЯВОРСЬКИЙ А.С,

інженер, керівник

творчого колективу,

ГЛИБЧЕНКО В.В.,

технік-архітектор,

ІВАНЕНКО І.О.,

мистецтвознавець,

НОВИКОВ Л.В.,

ШКЛЯР В.С,

архітектори,

ХАБІНСЬКИЙ А.І.,

інженер,

члени авторського колективу,

КУЛИКОВ Є.Л.,

скульптор

— за реставрацію пам'ятки архітектури XVIIIст. Маріїнського палацу в м. Києві.

ЯКУТОВИЧ Г.В.

— за ілюстрації до книжок «Повість минулих літ», «Слово про Ігорів похід», «Карби. Чічка. Злодія зловили» М. Черемшини, «Козак Голота» М. Пригари.

 

1984 рік

 

ВИШЕСЛАВСЬКИЙ Л.М.

— за збірку поезій «Близкая звезда».

СИЗОНЕНКО О.О.

— за роман-трилогію «Степ», «Була осінь», «Мета».

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

— за художньо-документальну повість «Вічні Кортеліси».

ВРОНСЬКИЙ М.К.,

СУХЕНКО В.В.,

скульптори,

ФЕДОРОВ Є.Б.,

архітектор

— за пам'ятник Т.Г. Шевченку в м.  Шевченко Мангишлацької області Казахської РСР;

ШАТАЛІН В.В.

— за цикл картин на історико-революційну, військово-патріотичну теми і твори про сучасників.

ГУБАРЕНКО В.С.

— за балет «Камінний господар» за мотивами однойменної драми Лесі Українки (друга редакція), оперу «Пам'ятай мене».

УЖВІЙ Н.М.

— за виконання ролей у виставах останніх років на сцені Київського державного академічного українського драматичного театру імені Івана Франка.

КУШНІРЕНКО А.М

художній керівник

і головний диригент

заслуженого

Буковинського

ансамблю

пісні і танцю УРСР

— за концертні програми 1979-1983 років.

ШТОЛЬКО В.Г.,

архітектор,

керівник авторського колективу,

ГРАЧОВА А.В., КАБАЦЬКИЙ О.О., РАЛЬЧЕНКО В.І., архітектори,

СЛОБОДА В.К.,

інженер-конструктор,

автори проекту,

ЛЮБЕНКО І.П.,

будівельник

— за готельний комплекс «Градецький» у м. Чернігові.

ВІНГРАНОВСЬКИЙ М.С.

— за збірки творів для дітей «Літній ранок», «Літній вечір», «Ластівка біля вікна», «На добраніч».

 

1985 рік

 

ІВАНИЧУК P.I.

— за романи «Вода з каменю», «Четвертий вимір».

РИБАЛКО М.С.

— за збірку поезій «Незакатная звезда» та нові вірші в періодичній пресі.

ЦЮПА І.А.

— за художньо-документальну книгу «У серці дзвонять голоси» та публіцистичні виступи у пресі;

РИМАРЕНКО Ю.І.

— за книгу документально-публіцистичних нарисів і статей «З ким і проти кого».

ФАЩЕНКО В.В.

— за літературно-критичні праці «У глибинах людського буття», «Характерыи ситуации».

ГОРБАНЬ Є.Ю.

— за пам'ятник героям Горлівського збройного повстання 1905 року в м. Горлівці Донецької області;

НАСЄДКІН А.Л.

— за цикл живописних творів про колгоспне будівництво «До колгоспу», «Хліб революції», «Продзагін», «Земля».

ІВАНСЬКИЙ Р.І., художній і музичний керівник,

ДІДУХ В.Є.,

ПРУТКІН Є.Д.,

РЕУС В.М.,

ХАРЧЕНКО О.М., виконавці вокального квартету «Явір» Українського гастрольно-концертного об'єднання

— за концертні програми 1982-1984 років;

КОТОРОВИЧ Б.А.

— за концертні програми 1982-1984 років.

ДОБРОДЄЄВ Б.Т.,

ШИШЛІН М. В.,

автори сценарію,

ІБАНЬЄС-

ФЕРНАНДЕС Арнальдо, режисер,

КУКОРЕНЧУК В.В., оператор

— за повнометражний хронікально-документальний кінофільм «Тривожне небо Іспанії» Української студії хронікально-документальних фільмів.

ГОПКАЛО В.І.,

архітектор,

керівник авторського колективу,

ГРЕЧИНА В.М., КОЛОМІЄЦЬ В.Є., ФІЛЕНКО Л.І.,

архітектори,

ГАЙДАМАКА А.В., МЯГКОВ В.О.,

художники,

БАРУЛЕНКОВ В.В., інженер-будівельник

— за архітектуру і художнє оформлення Київського філіалу Центрального музею В.І. Леніна.

ГУЦАЛО Є.П.

— за повість «Саййора» та збірку оповідань «Пролетіли коні»;

ПОПЕНКО Д.П.,

архітектор,

керівник авторського колективу,

ЛОСЬ Л.Ф.,

архітектор,

ПУХОВА І. П.,

інженер-конструктор

 

— за комплекс Республіканського науково-методичного центру охорони здоров'я матері і дитини.

1986 рік

 

ЗАБАШТАНСЬКИИ В.О.

— за збірку поезій «Запах далини» і нові вірші в періодичній пресі.

ІВАНЕНКО О.Д.

— за книгу «Завжди в житті».

КОЗЛОВСЬКИЙ М.Ф.

— за фотоальбом «Києве мій».

ТОВСТУХА Л.С,

БАБЕНКО Н.Н.,

художники,

ЄФРЕМОВА Д.Ф.,

БОНДАРЕЦЬ Г.С,

килимарниці (гобелен);

ТРЕГУБОВА В.М.,

ТРЕГУБОВ М. С,

художники (фарфор)

— за високохудожнє використання народних традицій у творах декоративно-прикладного мистецтва.

ДОМІНЧЕН К.Я.

— за симфонію № 4 «Велика Вітчизняна».

ТАЯКІНА Т.О.,

КОВТУН В.П.

— за створення головних партій у балетах «Лісова пісня» М. Скорульського, «Спляча красуня» П. Чайковського у Державному академічному театрі опери та балету УРСР імені Т.Г.Шевченка та концертно-виконавську діяльність останніх років.

КИРИЧЕНКО Р.О.

— за концертно-виконавську діяльність 1983-1985 років.

СПЕРКАЧ В.М.,

автор сценаріїв і режисер, КОМАРНИЦЬКИЙ А.А., САБЕЛЬНИКОВ І.А.,

автори сценаріїв, СТАХОВСЬКИЙ Ю.В., оператор,

ПОКЛАД І.Д.,

композитор

— за повнометражні документальні фільми «Командарми індустрії», «Головуючий корпус», «Стратеги науки» Української студії хронікально-документальних фільмів.

ШУЛЯР А.М.,

ОКСЕНТЮК І.Є., МАРЧЕНКО В.С, СКУРАТОВСЬКИЙ В.П.,

архітектори,

ПАРУБОЧИЙ Й.С,

агроном-озеленювач, КАРПЛЮК І.-В.М., будівельник

— за архітектуру с. Вузлове Радехівського району Львівської області.

БЄЛІКОВ М.О.,

автор сценаріїв

і режисер-постановник,

ТРУШКОВСЬКИЙ В.Т.,

оператор-постановник,

ЛЕВЧЕНКО О.О.,

художник-постановник

 

— за фільми «Ніч коротка», «Які ж були ми молоді» Київської кіностудії художніх фільмів імені О.П. Довженка.

1987 рік

 

КОСТЕНКО Л.В.

— за історичний роман у віршах «Маруся Чурай», збірку поезій «Неповторність».

ЗАХАРОВ Ф.З.

— за серію пейзажів і натюрмортів «Рідна моя Україна».

СКОРИК М.М.

— за концерт для віолончелі з оркестром.

БАСИСТЮК О.І.

— за концертні програми останніх років.

ДЯЧЕНКО С.С.,

автор сценарію,

БОРСЮК А.Д.,

режисер,

ФРОЛОВ О.І.,

оператор

— за повнометражний науково-популярний фільм «Зірка Вавілова» Київської кіностудії науково-популярних фільмів.

КОНДРАТСЬКИЙ Л.С.,

СОБЧУК М.Я.,

ФУРСЕНКО С.М.,

архітектори,

СТЕЦЕНКО О.П.,

інженер-конструктор,

ДУБОВИЙ О.М.,

науковий консультант

— за обласний краєзнавчий музей у м. Черкаси.

ДМИТРЕНКО О.М.

— за художньо-документальну повість «Аист».

 

1988 рік

 

ШЕВЧУК В.О.

— за роман-триптих «Три листки за вікном».

ДЗЕВЕРІН І.О.,

БЕРНШТЕЙН М.Д.,

ВИШНЕВСЬКА Н.О.,

ДЕРКАЧ Б.А.,

ЗАСЕНКО О.Є.,

МИШАНИЧ О.В.,

ПОГРЕБЕННИК Ф.П.,

ЯЦЕНКО М.Т.

— за розробку наукових принципів, упорядкування, підготовку текстів зібрання творів І. Я. Франка у п'ятдесяти томах та коментарі.

СТОРОЖЕНКО М.А.

— за ілюстрації до книжок «Фата Моргана», «Іванко та Чугайстер» М. Коцюбинського, «Серед степів. День на пастівнику» Панаса Мирного, «Сонети» І. Франка, «Українські народні казки», «Болгарські народні казки».

МАТВІЄНКО Н.М.

— за концертно-виконавську діяльність 1985- 1987 років.

СТЕФ'ЮК М.Ю.

— за виконання головних партій в операх «Царева наречена» М. Римського-Корсакова, «Ріголетто» й «Травіата» Дж. Верді, «Ярослав Мудрий» Г. Майбороди і концертно-виконавську діяльність 1985-1987 років.

МИКОЛАЙЧУК І.В.

(посмертно)

— за створення різнопланових національних образів у фільмах «Сон», «Тіні забутих предків», «Бур'ян», «Комісари», «Білий птах з чорною ознакою», «Вавілон-ХХ», «Така пізня, така тепла осінь».

ДАХНО В.А.,

режисер-постановник,

КИРИЧ Е.І.,

художник-постановник,

ГАВРИЛОВ А.М.,

Кінооператор

 

— за цикл мультиплікаційних фільмів про пригоди запорозьких козаків, створений на Київській кіностудії науково-популярних фільмів.

1989 рік

 

ТЮТЮННИК Г.М.

(посмертно)

— за «Твори» у двох томах.

ГОНЧАР І.М.

— за багаторічну творчу і дослідницьку роботу по збиранню та популяризації народного мистецтва.

СІКОРСЬКИЙ М.І.

— за створення Переяслав-Хмельницького історико-культурного заповідника та багаторічну діяльність по збиранню і популяризації духовної спадщини народу.

ІВАХНЕНКО О.І.

— за ілюстрації до творів Т.Г. Шевченка.

ДИЧКО Л.В.

— за ораторії «І нарекоша ім'я Київ» (друга редакція), «Індія — Лакшмі», кантата «У Києві зорі».

КОЧЕРГА А.І.

— за виконання партій в операх «Борис Годунов» М. Мусоргського, «Дон Карлос» Дж. Верді, «Милана» Г. Майбороди.

КРЮКОВА Н.В.

— за концертні програми 1985-1988 років.

МУЖУК Л.П.,

САЛГАНИК X.Є.,

автори сценарію,

КОБРИН І.Д.,

режисер,

БОРДАКОВ Ю.В.,

оператор

— за кінотрилогію «Чорнобиль: два кольори часу» студії «Укртелефільм».

НАРОДНА САМОДІЯЛЬНА

ХОРОВА КАПЕЛА

ХЛОПЧИКІВ ТА ЮНАКІВ «ДУДАРИК» Львівського обласного

Будинку учителя

(художній керівник

М.Л. Кацал)

 

— за концертні програми останніх років.

1990 рік

 

ПУШИК С.Г.

— за книги «Страж-гора», «Галицька брама».

МАХНОВЕЦЬ Л.Є.,

автор перекладу,

передмови і приміток,

ЗАХАРОВА С.А.,

редактор,

ЮРЧИШИН В.І.,

КОНОНЕНКО В.А.,

ІЛЬЧЕНКО Л.І.,

художники,

автори макета

— за підготовку і випуск видання «Літопис руський».

ВОЗНИЦЬКИЙ Б.Г.

— за багатогранну роботу по збереженню, дослідженню і популяризації культурної спадщини.

ДЕРЖАВНИЙ КУБАНСЬКИЙ КОЗАЧИЙ ХОР

(художній керівник ЗАХАРЧЕНКО В.Г.)

— за визначну роботу по збиранню та дослідженню українських народних пісень і танців, їх пропаганду в концертній діяльності у нашій країні та за кордоном.

КОЗЛОВСЬКИЙ І.С.

— за розвиток і збагачення української вокаль­ної культури та концертні виступи останніх років.

БІЛОУС Д.Г.

 

— за збірку поезій «Диво калинове».

1991 рік

 

СТУС В.С. (посмертно)

— за збірку поезій «Дорога болю».

ДЗЮБА І.М.

— за серію публіцистичних виступів «Бо то не просто мова, звуки...», статті «Україна і світ», «Чи усвідомлюємо національну культуру як цілісність?».

МЕЙТУС Ю.С.

— за цикл романсів і балад на вірші радянських поетів та хоровий цикл на вірші О. Твардовського.

КОСТЕНКО В.С.

(посмертно),

ШУДРЯ М.А.,

автори сценаріїв,

СЕРГІЄНКО Р.П.,

режисер,

КОВАЛЬ О.І., оператор

— за документальні фільми «Відкрий себе», «Тарас», «Перед іконою» Української студії хронікально-документальних фільмів.

ПАРАДЖАНОВ С.Й. (посмертно), режисер-постановник,

ІЛЛЄНКО Ю.П.,

оператор,

КАДОЧНИКОВА Л.В.,

виконавиця ролі Марічки,

ЯКУТОВИЧ Г.В.,

художник

— за художній фільм «Тіні забутих предків» Київської кіностудії імені О.П. Довженка.

БІЛИК І.І.

 

— за історичний твір «Золотий Ра».

1992 рік

 

АНТОНЕНКО-

ДАВИДОВИЧ Б.Д.

(посмертно)

— за збірку художньої прози «Смерть. Сибірські новели. Завищені оцінки»;

 

БАГРЯНИЙ І.

(посмертно)

— за романи «Сад Гетсиманський», «Тигролови».

 

ДРОЗД В.Г.

— за роман-епопею «Листя землі»;

РОГОВИЙ Ф.К.

—за роман «Свято останнього млива».

КАЛИНЕЦЬ І.М.

— за збірки поезій «Тринадцять алогій», «Невольнича муза», «Пробуджена муза»;

МЕЛЬНИЧУК Т.Ю.

— за збірку поезій «Князь роси».

МОВЧАН П.М.

— за збірки поезій «Материк», «Осереддя».

ЛУБКІВСЬКИЙ P.M.

— за збірку поезій «Погляд вічності».

КОЛЕСНИК С.П.

— за публіцистичну повість «Обкрадені села» та інші твори про долю українського села.

ЖУЛИНСЬКИЙ М.Г.

— за книжку «Із забуття ‑ в безсмертя».

МАКСИМЕНКО М.А.

— за серію пейзажів «Україно моя»;

СИНИЦЯ Г.І.

—за відродження української колористичної школи монументального живопису і твори останніх років.

ГУЦАЛ В.О.,

художній керівник Державного оркестру народних інструментів України

— за концертні програми 1988-1991 років;

 

КАПЕЛА БАНДУРИСТІВ ім.Т.Г.Шевченка (США),

(художні керівники ‑

Г. Китастий, В. Колесник)

— за популяризацію української музичної спадщини.

ХОР імені О.Кошиця (Канада), художній керівник В. Климків

— за популяризацію українського хорового мистецтва.

КОСТІН О.В.

 

— за оперу-казку «Золоторогий олень», балет «Русалонька».

1993 рік

 

КОЛОМІЄЦЬ В.Р.

— за збірку поезій «Золотосинь»;

МІЩЕНКО Д.О.

— за збірки творів «Полювання на жар-птицю», «Особисто відповідальний».

РУДЕНКО М.Д.

— за роман «Орлова балка», збірку «Поезії».

САПЕЛЯК С.Є.

— за збірку поезій «Тривалий рваний зойк»;

ТАЛАЛАЙ Л.М.

— за збірку поезій «Вибране».

КОВАЛЕНКО Л.Б.

(посмертно),

МАНЯК В.А.

(посмертно)

— за Народну Книгу-Меморіал «33-й: голод»

ПИЛИП'ЮК В.В.

— за фотомистецькі альбоми «Живиця», «Львів», «До тебе полинуть».

ЛОГВИН Г.Н.

— за монографію «З глибин. Гравюри українських стародруків XVІ-XVIIIст.» та цикл наукових праць з питань українського мистецтва і архітектури.

ГУМЕНЮК Ф.М.

— за серію портретів історичних діячів: П. Сагайдачного, П. Полуботка, І. Мазепи, Марусі Чурай, Байди Вишневецького, С. Наливайка, І. Ґонти, М. Залізняка;

ЛОПАТА В.І.

— за ілюстрації до «Кобзаря» Т.Г. Шевченка.

ЛІДЕР Д. Д.,

художник-сценограф,

СТУПКА Б.С,

ЛОТОЦЬКА Н.В.,

виконавці головних ролей

— за виставу «Тев'є-Тевель» за Шолом-Алейхемом у Київському державному академічному українському драматичному театрі імені І. Франка.

ВАНТУХ М.М.,

художній керівник, директор Державного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені П. Вірського

— за постановки танцювальних композицій «У мирі та злагоді», «Карпати», «Літа молодії», «Український танець з бубнами».

ГРОМОВЕНКО П.Ф.

— за концертну програму «Та не однаково мені...» 1989-1992 років;

ПАЛАМАРЕНКО А.Н.

— за концертні програми останніх років.

ФОМІНИХ С.Г.,

художній керівник і диригент жіночого академічного хору (м. Миколаїв)

— за концертні програми останніх років та поширення сучасної української хорової музики;

ЯЩЕНКО Л.І., художній керівник фольклорно-етнографічного хору «Гомін»

— за активну діяльність щодо збереження, відродження та популяризації української народної творчості.

МУРАТОВА К.Г.,

режисер-постановник

— за видатний внесок в українське та світове кіномистецтво;

КАРАСЬ А.А,

ШКУРІН В.Г.,

автори сценарію і режисери,

КРІПЧЕНКО В.І.,

головний оператор

— за документальну кінодилогію «Липневі грози» («Страйк», «Викид») Української студії хронікально-документальних фільмів.

ГОЯН Я.П.

 

— за повість «Таємниця Лесикової скрипки».

1994 рік

 

ГОЛОБОРОДЬКО В.І.

— за збірки поезій «Ікар на метеликових кри­лах», «Калина об Різдві».

СВІТЛИЧНИЙ І.О. (посмертно)

— за збірку поезій, поетичних перекладів і літературно-критичних статей «Серце для куль і для рим»;

СВІТЛИЧНА Н.О.,

журналістка (США)

— за активну журналістську і публіцистичну діяльність останніх років.

ЧЕНДЕЙ І.М.

— за книжку «Калина під снігом», повість «Іван».

КОНКВЕСТ Роберт,

науковець (США)

— за книжку «Жнива скорботи»;

РАХМАННИЙ (ОЛІЙНИК) Роман,

публіцист (Канада)

— за тритомну збірку «Україна атомного віку».

БОЛЬШАКОВ Л.Н.,

літературознавець

(Російська Федерація)

— за документальну трилогію «Літа невольничі» («Быль о Тарасе»).

ОВСІЙЧУК В.А.,

мистецтвознавець

— за монографії «Українське мистецтво другої половини XVI ‑першої половини XVIIст.», «Майстри українського бароко».

АНТОНЮК А.Д.,

художник

— за серію картин останніх років: «Митрополит Іларіон», «Феофан Прокопович», «В казематі (Т. Шевченко)», «Учителю, хто ми?», «Поклоніння землі та водам», «Богопільська Мадонна», «Розмова з Всесвітом», «Сурми глас. Пересторога»;

ГЕРЦ Ю.Д.,

художник

—за серію картин «Барвиста Верховина».

 

ЗІНКЕВИЧ В.І.,

артист

—за концертні програми останніх років.

 

ЗАРЕЦЬКИЙ В.І.,

художник (посмертно)

—за картини останніх років: «Солдатка», «Літо», «Дерево (Витоки мистецтва)», «Ой, кум до куми залицявся», «Весняні клопоти»;

ІВАСЮК В.М.,

композитор(посмертно)

—за видатний внесок у розвиток українського національного музичного мистецтва.

АПАНОВИЧ О.М.,

письменниця

—за книжку «Гетьмани України і кошові ата-мани Запорозької Січі»;

ЛУПІЙ О.В.,

Письменник

 

—за роман «Падіння давньої столиці», повість «Гетьманська булава».

1995 рік

 

ЗАХАРЧЕНКО В.І.,

письменник

— за роман «Прибутні люди»;

СИМОНЕНКО В.А., письменник (посмертно)

— за збірки поезій та прози «Лебеді материнства», «У твоєму імені живу», «Народ мій завжди буде».

ФЕДОРІВ Р.М.,

письменник

— за роман «Єрусалим на горах»;

КОЧУР Г.П.,

письменник (посмертно)

— за книжку перекладів «Друге відлуння».

СВЕРСТЮК Є.О.,

письменник

— за книжку «Блудні сини України».

СВЄНЦЩЬКА В.І.

(посмертно),

ОТКОВИЧ В.П.,

автори-упорядники,

АНДРІЄВСЬКИЙ Л.І.,

художник

— за альбом «Українське народне малярство ХШ-ХХ століть».

ЗАЛИВАХА О.І.,

художник

— за твори останніх років: «XXвік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок»;

БІДНЯК Микола, художник (Канада)

— за серію історичних картин і портретів: «Князь Данило Галицький», «Гетьман Іван Мазепа», «Довбуш», «Битва під Кругами», цикл творів з іконопису;

ЗАДОРОЖНИЙ І.-В.Ф.,

художник (посмертно)

 

— за серію робіт 1964-1988 років.

СІЛЬВЕСТРОВ В.В.,

композитор

— за симфонію № 5, струнний квартет № 1, кантату на слова Тараса Шевченка для хору а'капела.

ДЕРЖАВНА ЗАСЛУЖЕНА КАПЕЛА УКРАЇНИ «ТРЕМБІТА»

(художній керівник і головний диригент М. Кулик)

— за концертні програми 1992-1994 років.

ШОПША М.С,

артист

— за виконання оперних партій Івана Карася («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Захара Беркута («Золотий обруч» Б. Лятошинського), Бориса Годунова («Борис Годунов» М. Мусоргського), концертні програми 1992-1994 років.

1996 рік

 

БАЗИЛЕВСЬКИЙ В.О.,

письменник

— за збірку поезій «Вертеп»;

МІНЯЙЛО В.О., письменник

— за роман «Вічний Іван».

ЖИЛЕНКО І.В.,

письменниця

— за збірку поезій «Вечірка у старій винарні»;

ІВАНЧЕНКО Р.П.,

письменниця

— за тетралогію про Київську Русь: «Зрада, або як стати володарем», «Гнів Перуна», «Золоті стремена», «Отрута для княгині».

ЧОРНОВІЛ В.М.,

публіцист

— за збірники «Правосуддя чи рецидиви теро­ру», «Лихо з розуму», книжку «Хроніка таборових буднів», публіцистичні виступи у газетах та журналах України і світу.

ДОНЧИК В.Г.,

МОРЕНЕЦЬ В.П.,

ШТОНЬ Г.М.,

КРАВЧЕНКО А.Є.,

КОВАЛІВ Ю.І.,

МЕЛЬНИК В.О.,

НАЄНКО М.К.,

АГЕЄВА В.П.,

літературознавці

— за навчальний посібник «Історія українсь­кої літератури XXст. » у 2-х книгах.

 

НАРБУТ Д.Г.,

художник

— за серію портретів «Гетьмани України» та картини «Вибори кошового», «Страшний суд», «Покрова Богородиці»;

ЗНОБА В.І.,

скульптор

— за створення скульптурних композицій на тему Великої Вітчизняної війни (монументи Слави у містах Херсоні, Хмельницькому, на Букринському плацдармі, пам'ятник у місті Броварах).

ВІРКО БАЛЕЙ,

диригент і композитор (США)

— за значний внесок у розвиток українського музичного мистецтва та його пропаганду в світі.

ПЕТРИНЕНКО Т.Г.,

композитор, артист

— за значні досягнення в розвитку сучасної української естрадної пісні, концертно-виконавську діяльність останніх років;

ЯРЕМЧУК Н.Н.,

артист (посмертно)

— за концертну діяльність 1973-1995 років.

БІЙМА О.І.,

режисер-постановник,

ЗОЦЕНКО О.М.,

оператор-постановник,

ТРОЙСЬКИЙ В.П.,

композитор,

СУМСЬКА О.В.,

ХОСТІКОЄВ А.Г.,

ДЕХТЯРЬОВА З.М.,

БОГДАНОВИЧ О.В.,

актори

— за серіали художніх телевізійних фільмів «Пастка» і «Злочин з багатьма невідомими» студії «Укртелефільм».

ЯНІВСЬКИЙ Б.Я,

композитор

— за цикл музичних творів великої форми для дітей: оперу «Царівна Жаба»; мюзикли «Лис Микита», «Перстень спокуси», «Том Сойєр».

 

1997 рік

 

МАРЧУК І.С.,

художник

— за цикл картин «Шевченкіана», «Голос моєї душі».

 

ОСИКА Л.М.,

режисер-постановник

— за художні фільми «Камінний хрест», «Захар Беркут», «Подарунок на іменини», «Геть­манські клейноди».

СЕМИКІНА Л.М.,

художниця

— за серію строїв «Високий замок».

 

СКУНЦЬ П.М.,

письменник

— за збірку поезій «Спитай себе».

 

СОЛОВ'ЯНЕНКО А.Б.,

артист

— за концертні програми 1993-1996 років.

 

УЛЬЯНЕНКО О.С.,

письменник

 

— за роман «Сталінка» (Мала Шевченківська премія).

 

1998 рік

 

АНДРІЯШИК Р.В.,

письменник

— за роман «Сторонець».

ДРЕМЛЮГА М.В.,

композитор

— за симфонію № 3 «Пам'яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні».

ЛИТОВЧЕНКО М.Т.,

ЛИТОВЧЕНКО І.С,

художники (посмертно)

— за гобелен-триптих «Витоки слов'янської писемності»;

ПАСИВЕНКО В.І.,

ПРЯДКА В.М.,

художники

— за монументально-декоративне панно «Біль Землі», створене для Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.

САВЧУК Є.П,

художній керівник і головний диригент Національної заслуженої академічної капели України «ДУМКА»

— за концертні програми української хорової музики 1992-1997 років.

ЯБЛОНСЬКА Т.Н.,

художниця

— за серію живописних робіт 1993-1997 років.

НАГОРНА О.В.,

ДІДИК М.П.,

артисти

— за виконання головних партій Джільди і Герцога в опері «Ріголетто» Дж. Верді у Національній опері України (Мала Шевченківська премія).

 

1999 рік

 

БІЛИК І.А.,

КИТРИШ М.Є., ОМЕЛЯНЕНКО В.О.,

майстри народного мистецтва

— за цикли творів опішнянської кераміки.

БУЙМИСТЕР В.Г.,

артист

— за концертні програми 1993-1998 років: «Шевченкіана», «Українські композитори сучасності», «Італійська музика», «Німецька музика».

ГАВРИЛЕЦЬ Г.О.,

композитор

— за музично-сценічне дійство «Золотий камінь посіємо».

КРЕМІНЬ Д.Д.,

письменник

— за збірку поезій «Пектораль».

МЕРЗЛІКІН М.І.,

режисер-постановник,

ЩЕРБАКОВ І.В.,

композитор

— за виставу «Пастка для Відьми» у Київському державному музичному театрі для дітей та юнацтва.

 

НАЛИВАЙКО Д.С.,

літературознавець

— за книгу «Очима Заходу. Рецепція України в Західній Європі XI-XVIII ст».

ПАТИК В.Й.,

художник

— за серію робіт «Земля Шевченка» та твори останніх років.

МАЗУР Б.М.,

скульптор

— за пам'ятники Сергію Параджанову у м. Києві та «Ангел скорботи» у м. Хмельницькому (Мала Шевченківська премія).

 

2000 р.

 

ГНАТЮК І.Ф.,

письменник

— за книгу «Стежки-дороги».

 

КАЛЮТА В.О.,

кінооператор-постановник

(посмертно)

— за кінооператорські роботи останніх років.

 

КАРАМАНОВ О.С,

композитор

— за Концерт №3 для фортепіано з оркестром «Ave Maria» і Симфонію №23 «Аз Іісус».

 

НЕЧЕРДА Б.А.,

письменник (посмертно)

— за збірку поезій «Остання книга».

ТИМЧЕНКО М.К.,

художниця

— за серію творів народного декоративного малярства.

ЧЕПЕЛИК В.А.,

скульптор

— за пам'ятник М.С. Грушевському в Києві.

ШЕКЕРА А.Ф.,

хореограф

— за балетні вистави останніх років.

ШЕРЕХ (ШЕВЕЛЬОВ) Ю.В,

літературознавець (США)

— за книги «Третя сторожа» та «Поза книжками і з книжок».

ШКУРГАН А.С.,

артист

 

— за концертні програми 1995-1999 років.

2001 рік

 

ГРИШКО В.Д.,

артист

— за вокальні партії в оперних виставах.

ПАШКОВСЬКИЙ Є.В.,

Письменник

— за роман «Щоденний жезл».

ПОПОВИЧ М.В.,

філософ-культуролог

— за книгу «Нарис історії культури України».

СІРЕНКО В.Ф.,

диригент

 

— за концертні програми 1995-2000 років.

2002 рік

 

БІЛОКОНЬ С.І.,

культуролог

— за науково-публіцистичну книгу «Масовий терор як засіб державного управління в СРСР».

БОКОТЕЙ А.А.,

художник

— за просторові композиції зі скла.

МАЙБОРОДА Р.Г.,

артист

— за вокальні партії в оперних виставах.

МИКУЛЬСЬКИЙ А.М.,

кінорежисер,

ЧЕРЕВАТЕНКО Л.В.,

кінодраматург

— за документальну кінотрилогію «Я камінь з Божої пращі».

РИМАРУК І.М.,

письменник

 

— за книгу поезій «Дива Обида».

2003 рік

 

ГЕРАСИМ’ЮК В.Д.,

поет

— за книгу віршів «Поет у повітрі».

ЛЕВИТСЬКА М.С.,

художник-сценограф

— за сценографічні роботи останніх років.

МЕДВІДЬ В.Г.,

прозаїк

— за роман «Кров по соломі».

ПАЛКІН В.С.,

диригент

— за концертні програми 1998-2002 років.

ШУЛАКОВ В.О.,

режисер-постановник,

БРОВУН М.М.,

художній керівник

 

— за виставу «Енеїда» за І. Котляревським у Донецькому академічному українському музично-драматичному театрі імені Артема.

2004 рік

 

БАРАБАШ Ю.Я.,

літературознавець

— за монографію «Коли забуду тебе, Єрусалиме…». Гоголь і Шевченко».

БУКОВСЬКИ‎Й С.А.,

кінорежисер

— за документальний телесеріал «Війна. Український рахунок».

СЛАПЧУК В.Д.,

поет

— за книги віршів «Навпроти течії трави» і «Сучок на костурі подорожнього».

ЮРЧЕНКО Л.В.,

артистка

— за вокальні партії в оперних виставах.

ЯКУТОВИЧ С.Г.,

художник

 

— за цикл графічних творів останніх років.

2005 рік

 

АЛІЄВ А.Е.,

скульптор,

НАГАЄВ І.-Г.С.,

головний архітектор,

НАГАЄВА З.С.,

архітектор,

ЯКУБОВ Ф.Я.,

автор концепції комплексу,

АБДУЛЛАЄВ А.Р.,

автор оформлення комплексу

— за скульптурний комплекс «Відродження» у м. Сімферополі

ВОРОБЙОВ М.П.,

письменник

— за книгу поезій «Слуга півонії».

КАМІНСЬКИЙ В.Є.,

композитор

— за Концерт №2 «Різдвяний», симфонію-кантату «Україна. Хресна дорога», ораторію «Іду. Накликую. Взиваю…» та «Акафіст до Пресвятої Богородиці».

КОЦЮБИНСЬКА М.Х.,

літературознавець

— за книгу «Мої обрії» в 2-х томах.

КРИМСЬКИЙ С.Б.,

культуролог

— за книги «Философия как путь человечности и надежды» та «Запити філософських смислів».

ЛАНЮК Ю.Є.,

композитор

— за музичні твори «Палімпсести» та «Музика з Книги Стайнених Просторів та Елегії для Птаха Сяйва».

МАТІОС М.В.,

письменниця

— за роман «Солодка Даруся».

МИКИТА В.В.,

художник

— за серію робіт «Рідний край».

СЛАБОШПИЦЬКИЙ М.Ф,

письменник

 

— за роман-біографію «Поет із пекла».

2006 рік

 

БЕЗНІСКО Є.І.,

художник

— за серію ілюстрацій до творів Івана Франка.

ГУСЕЙНОВ Г.Д.,

письменник

— за художньо-документальний життєпис у 9-ти книгах «Господні зерна».

КАЧУРОВСЬКИЙ І.В.,

письменник

— за книгу «Променисті сильвети».

КИЧИНСЬКИЙ А.І.,

поет

— за книги поезій «Пролітаючи над листопадом», «Танець вогню».

КИЧИНСЬКИЙ В.С.,

режисер-постановник,

СТЕФАНОВ О.Д.,

актор,

ПОЛОВИНКА Н.Ю.,

актриса,

ВОДИЧЕВ А.В.,

актор

— за виставами за творами Платона, Г. Сковороди, В. Стуса у Львівському театрі імені Леся Курбаса.

МАТЮХІН В.О.,

художній керівник, головний диригент Національного ансамблю солістів «Київська камерата»

— за музично-мистецький проект «Музика від старовинних часів до сьогодення».

НЕДЯК В.В.,

автор-упорядник, художник, ілюстратор, фотограф

— за ілюстровану історію українського козацтва «Україна – козацька держава».

НЕЧЕПА В.Г.,

кобзар-лірник

— за концертну програму «В рокотанні, риданні бандур».

ПОГРІБНИЙ А.Г.,

публіцист

— за публіцистичну трилогію «По зачарованому колу століть», «Раз ми є, то де?», «Поклик дужого чину».

ЧЕГУСОВА З.А.,

мистецтвознавець

 

— за альбом-каталог «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен».

2007 рік

 

ГОБДИЧ М.М.,

художній керівник академічного камерного хору «Київ»

— за мистецьку програму «Тисяча років української духовної музики».

ЛАПСЬКИЙ Є.В.,

поет, громадянин Республіки Польща

— за книги віршів «Себе: розшукую?!», «Обабіч: істини?!».

МЕЛЬНИК М.В.,

режисер, актор

— за виставу «Гріх» Дніпропетровського Українського театру одного актора «Крик».

ОСТАФІЙЧУК І.В.,

художник

— за цикли художніх робіт «Моя Україна», «Подорож до Батурина», «Бойківська сага».

ПЛАКСІЙ Б.І.,

художник

— за цикли живописних робіт «Творці незалежності», «Агонія зла».

СТУС Д.В.,

літературознавець

— за книгу «Василь Стус: життя як творчість».

ТУРКОНЯК Р.П.,

богослов,громадянин США

— за переклад Острозької Біблії сучасною українською мовою.

ФЕДЮК Т.О.,

поет

—за книгу віршів «Обличчя пустелі».

ЧЕБИКІН А.В.,

художник

 

— за цикли художніх робіт «Кримські мотиви», «Жіночі образи», «Зів’яле листя».

2008 рік

 

ГОЛОТА Л.В.,

письменниця

— за роман «Епізодична пам’ять».

ДЗЕКУН О.І.,

режисер-постановник, громадянин Російської Федерації,

ПЕТРІВ В.Ю.,

актор

— за виставу «Берестечко» Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру

ЛЯШЕНКО Г.І.,

композитор

— за кантати «Містерія тиші» та «Вітражі й пейзажі» для хору a capella на вірші Тараса Шевченка і Богдана-Ігоря Антонича

МАЛАХОВ В.Ю.,

режисер-постановник,

БЕНЮК Б.М.,

СУМСЬКА Н.В.,

актори

— за виставу «Про мишей та людей» театральної компанії «Бенюк і Хостікоєв».

ПЕРЕБИЙНІС П.М.,

поет

— за збірку поезій «Пшеничний годинник».

СЕЛЯНСЬКА В.О.

(Віра Вовк), письменниця,

громадянка Федеративної Республіка Бразилія

— за книги «Сьома печать», «Ромен-зілля» та переклади творів української літератури португальською мовою.

СІДАК В.В.,

майстер народної творчості

— за серію дерев’яної скульптури.

ТКАЧУК М.П.,

кінорежисер

— за документальний серіал «Загадка Норильського повстання» (про опір українських політв’язнів у таборах ГУЛАГу).

ФРАНЧУК В.О.,

художник

— за цикл живописних творів «Розгойдані дзвони пам’яті», присвячені жертвам Голодоморів в Україні.

ЯКИМЕЦЬ В.Я.,

НУДИК Я.В.,

БОГАЧ Б.М.,

КАПРАЛЬ А.М.,

ШАВАЛЬ А.М.,

ТУРЯНИН Р.Ф.

виконавці вокальної формації

«Піккардійська терція»

 

— за концертні програми 2003-2006 років.

2009 рік

 

ГІРНИК П.М.,

поет

— за книгу віршів «Посвітається».

ГОНТАРОВ В.М.,

художник

— за серію полотен «Мій Гоголь» та цикл живописних робіт.

КАДИРОВА Л.Х.,

актриса

— за галерею жіночих образів у моновиставах та внесок у розвиток українського театрального мистецтва.

МЕЛЬНИЧЕНКО В.Ю.,

публіцист

— за документально-публіцистичні книги «Тарас Шевченко: «Моє перебування в Москві», «На славу нашої преславної України» (Тарас Шевченко і Осип Бодянський).

НАКОНЕЧНИЙ В.А.,

майстер народного малярства

 

— за серію картин «Краю мій сонячний».

2010 рік

 

АНДРУСЯК М.М.,

публіцист

— за документально-художню трилогію «Брати грому», «Брати вогню», «Брати просторів».

БАБАК М.П.,

автор проекту та художнього оформлення,

НАЙДЕН О.С.,

автор тексту

— за монографію «Народна ікона Середньої Наддніпрянщини XVIII-XX ст. в контексті селянського культурного простору».

ГАНЖА С.О.,

майстер народного мистецтва

— за мистецьку серію килимів.

ІВАНОВ Д.Й.,

поет

— за книгу поезій «Село в терновому вінку».

КОВТУН В.І.,

художник

— за цикл живописних робіт «Мій край – Слобожанщина».

КОЗАК Б.М.,

артист

— за концертне виконання поетичних композицій «Євангеліє від Тараса» та «Думи» за творами Тараса Шевченка.

КОЛОДУБ Л.М.,

композитор

— за симфонію №9 «Sensilis moderno»(«Новітні відчуття»), симфонію №10 «За ескізами юних літ», симфонію №11 «Нові береги».

ЛАВРО К.Т.,

художник

— за ілюстрації до творів класиків вітчизняної літератури та монументальні розписи на тему українських народних казок у Київському академічному театрі ляльок.

МОСКАЛЕЦЬ Г.В.

(Галина Пагутяк),

письменниця

— за книгу прози «Слуга з Добромиля».

ПАХЛЬОВСЬКА Оксана Єжи-Янівна, письменниця

 

— за книгу публіцистики «Ave, Europa!».

2011 рік

 

ГОРАК Р.Д.,

ГНАТІВ Микола-Ярослав Миколайович,

літературознавці

— за 10-томне видання «Іван Франко».

ДЯДЮРА М.В.,

диригент-постановник,

СОЛОВ’ЯНЕНКО А.А.,

режисер-постановник,

МАГЕРА С.І.,

КРАМАРЄВА О.Ю.,

виконавці вокальних партій

— за оперу В. Белліні «Норма» Національного академічного театру опери та балету України імені Т.Г. Шевченка.

ЗАБІЛЯСТА Л.Л.,

артистка

 

— за вокальні партії в оперних виставах та концертні програми 2005-2010 років.

2012 рік

 

КАРА-ВАСИЛЬЄВА Т.В.,

мистецтвознавець

— за книгу «Історія української вишивки».

КРИВОЛАП А.Д.,

художник

— за цикл живописних творів «Український мотив».

МІДЯНКА П.М.,

поет

— за книгу поезій «Луйтра в небо».

РУТКОВСЬКИЙ (РУТКІВСЬКИЙ) В.Г.,

письменник

— за історичну трилогію для дітей «Джури».

СТЕПУРКО В.І.,

композитор

— за псалмодію «Монологи віків» для мішаного хору та солюючих інструментів.

2013 рік

 

БОГОМАЗОВ Д. М.,

режисер-постановник

— за вистави «Гамлет» У.Шекспіра Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В.Василька, «Гості прийдуть опівночі» А.Міллера Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра та «Щуролов» О.Гріна Київського театру «Вільна сцена».

КОВАЛЕНКО Л. Н.(Горлач),

поет

— за книгу поезій «Знак розбитого ярма».

ПЕЧЕРНИЙ П.П.,

художник

— за серію керамічних тарелей за мотивами творів Тараса Шевченка.

2014 рік

 

Василенко В.Я.,Курочка М.В., Стрельцова Л.С., Рябенький В.І., Плеханова Т.О.

- за оперу Р.Вагнера «Летючий Голландець» Донецького національного академічного театру опери та балету імені А.Б.Солов’яненка.

Гаюк І.Я.

- за книгу «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні».

Дочинець М.І.

- за романи «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води Господніх русел».

Медвідь Л.М.

- за цикл живописних творів «Ремінісценції».

Монастирська Л.В.

- за вокальні партії в оперних виставах.

2015 рік

 

Буряк Ю. Г.

- за книгу поезій «Не мертве море».

Компанець М. І.

- за мистецький цикл «Земля моїх батьків» та ілюстрації до творів М.Гоголя.

Москалець К. В.

- за книгу літературної критики та есеїстики «Сполохи».

Панчук П. Ф.

- за втілення образу Тараса Шевченка на вітчизняній театральній сцені.

2016 рік

 

Гуйда М.Є.

- за цикл живописних творів «В єдиному просторі».

Лук’яненко Л.Г.

- за твори у 13-ти томах «Шлях до відродження».

Поклітару Р.В.

- за балети «Лебедине озеро», «Жінки в ре мінорі», «Довгий різдвяний обід» та балет-триптих «Перехрестя».

Сенцов О.Г.

- за художні фільми «Гамер» і «Носоріг».

Швачка А.О.

- за виконання провідних партій в оперних виставах та популяризацію української музичної спадщини.

2017 рік

 

Коваль С.М.

- за мультиплікаційний цикл «Моя країна ‑ Україна», створення оригінальної пластичної кіномови і вагомий внесок в українську та європейську анімацію.

Малишко М.О.

- за проект «Лінія» (скульптура).

Малкович І.А.

- за книгу поезій «Подорожник з новими віршами».

Фроляк Б.О.

- за музику на твори Тараса Шевченка: Симфонія-Реквієм «Праведная душе...», Хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені».