Офіційний веб-сайт

Концертна програма «Зацвіла в долині червона калина...»

Автор(-и): Олександр Тищенко, Юрій Курач / Розділ:

Концертна програма «Зацвіла в долині червона калина...», автори: Олександр Тищенко, Юрій Курач, місце оприлюднення: Національна філармонія України, рік першого оприлюднення: 2022.

Висунуто громадською організацією «Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

 

Концертна програма «Зацвіла в долині червона калина...» Олександра Тищенка і Юрія Курача

 

Концертна програма «Зацвіла в долині червона калина...» є синтезом популярних творів видатних українських композиторів, та композицій Олександра Тищенка на вірші Тараса Шевченка .До програми входять кращі зразки української музичної класики, що представлені творчістю Кирила Стеценка, а саме композицією «Гей, літа орел» з музично-драматичної вистави «Гайдамаки». Унікальність цього твору полягає в тому, що створювався він когортою передових діячів українського мистецтва 20-х років минулого сторіччя. Театральною трупою «Молодого театру» на чолі з видатним українським режисером Лесем Курбасом та композитором Кирилом Стеценком, готувалась вистава «Гайдамаки», прем’єра якої з ідеологічних міркувань радянської влади не відбулась та була забороненою. До редагувань та доповнень вистави долучались провідні композитори минулого століття: М.Вериківський написав хор «Ой, гоп, таки так», Р.Глієр зробив музичну оркестровку. Після багаторічного забуття твір відновлено, перекладено для капели бандуристів та репрезентовано у програмі «Зацвіла в долині червона калина...».

Програму цікавою та особливою роблять твори неперевершеного пісняра, композитора О.Білаша (два хори з опери «Гайдамаки»). Саме цей хоровий твір в перекладі для капели бандуристів знайшов нове трактування та довге концертне життя.

Ліричністю, задушевністю та сентиментальністю програму доповнюють твори сучасного композитора, співака, музично-громадського діяча Олександра Тищенка, а саме: «Не завидуй багатому», «Стоїть дерево високе». Драматично і трагедійно вплітаються в програму композиції «Ой, по горі роман цвіте» І.Кушплера, «Сирота», «Ой, три шляхи широкії» О.Тищенка. Героїчні образи та непоборність національного духу лунають в поемі класика та основоположника української національної композиторської школи М.Лисенка «Іван Гус». Нове, нетрадиційне та гостроактуальне прочитання полум’яно і захопливо звучить у творі «Заповіт» з к/ф «Заповіт» кінооб’єднання «Вавилон'13». Світлі оптимістичні та радісні герої постають у творах О.Тищенка «Зацвіла в долині червона калина», «Тече вода з-під явора».

Програма «Зацвіла в долині червона калина...» є втіленням культурного надбання нашої держави, яку об’єднує творчий спадок велично постаті видатного українського поета, художника, громадського діяча Тараса Шевченка.

Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка виокремлює з українського концертного потоку програму Національної заслуженої капели бандуристів імені Г.І.Майбороди «Зацвіла в долині...» створену диригентом Юрієм Курачем та композитором Олександром Тищенком, вважаючи дану концертну програму важливим культурним музичним внеском, що заслуговує на відзначення Національною премією України імені Тараса Шевченка 2023 року у номінації музичне мистецтво.

 

 

З подання громадської організації «Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA