Офіційний веб-сайт

Книжка «Двійник. Про природу дублювання і множинності»

Автор(-и): Тарас Лютий / Розділ:

Книжка«Двійник. Про природу дублювання і множинності», автор: Тарас Лютий, видавництво «Віхола», рік видання: 2021.

Висунуто видавництвом «Віхола».

 

Книжка «Двійник. Про природу дублювання і множинності» Тараса Лютого

 

Книжка Тараса Лютого «Двійник. Про природу дублювання і множинності» є спробою в жанрі есеїстичних роздумів порушити низку питань, які стосуються людської мінливості та сталості, вміння спостерігати за собою, а врешті шукати врівноваження. Автор виходить з припущення, що в одній особі можуть поєднуватися і випробовуватися цілком несхожі життєві стратегії, які сприяють здатності перевтілюватися й оновлюватися. В своєму поступі людина постає істотою, що намагається розпізнати фундаментальну подвійність буття. Осмислюючи кардинальні протилежності, на яких тримається світ, їй вдається виокремлювати дієві принципи існування. А відтак вона нагадує медіатора, що сполучає непоєднуване.

Терміном «двійник» Тарас Лютий позначає феномени, проявлені в царині мистецтва, літератури, психології, філософії, релігії, антропології та загалом у культурі. Передовсім вони пов'язані з формуванням ідентичності. Йдеться про становлення людини, яка не може обійтися без видозміни самої себе. Через це їй доводиться звертатися до досвіду іншості та чужості, роздвоєння та втримання власної єдності. Автор стверджує, що до створення власних дублів, або своєрідних множинних моделей, людина вдається з метою проектувати себе в інші виміри буття, виходити за межі усталених координат. Таке подвоєння є визначальною рисою людського самоствердження, віднаходження ефективних форм самозахисту та розвою життя, а врешті стає важливим чинником саморегуляції в моменти потрапляння в граничні ситуації. Двійництво нагадує випробування ідеальних типів, на які орієнтується людина, і поштовх до набуття неординарних характеристик. Подвоєння дає змогу долати одномірність, удосконалюватися, здобувати повноту особистості, розрізняти дійсне та віртуальне. В цій книжці класичні сюжети перекликаються із рефлексіями про сьогодення і знаходять відгук у нинішніх пандемічних реаліях.

На теми, які склали топоси цієї збірки есеїв, Тарас Лютий неодноразово говорить у своїх виступах і публікаціях. «Двійник» є підсумком його двадцятирічної зацікавленості проблемами маскування, віддзеркалення, тіньових ефектів, заміщення, символізації, переходів між різними станами, перформативності, імітації, наслідування, розщеплення, що стають значущими для індивіда, суспільства й культури в цілому.

 

З подання видавництва «Віхола»

Нова книжка Тараса Лютого «Двійник». Дуже тонке і глибоке дослідження різних людських іпостасей, нашої внутрішньої множинності, спостереження за людською мінливістю. За тим, що один відомий літературний герой спантеличено описував як «і все воно в мені, і все це я». Тут в різних есеях є приклади подвоєнь з літератури, живопису, філософії різних часів.

Це не прості тексти, але й тема людської подвійності, віднайдення себе складна і дуже цікава.

Не знаю, як Тарас встигає писати і видавати таку кількість блискучих текстів і книжок (тільки прочитала поетично- філософські "Паладини луни", як з’явилась "Культура принад і спротиву", щойно закінчила її, а вже вийшов "Двійник"). Щиро захоплююсь!

Ну і ще, мушу зізнатись. Ця Тарасова працьовитість і плідність дуже посилює в мені голос Іншої (внутрішнього критика), що дорікає за марнування часу і власну лінь, пробую якось примиритися з цим внутрішнім противнимголосом.

Книжка чудова! Вітаю, Тарасе!

Мирослав Барчук

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA