Офіційний веб-сайт

Книги-історії сіл: «Борівка. Boriwka», «Івча: доля, історія, люди», «Григорівка. Красуня, що народилася на морському дні»,«Розкошівський скарб», «Закриниччя.Човновиця»

Автор(-и): Вадим Вітковський, Михайло Каменюк / Розділ:

Український Фонд культури імені Бориса Олійника висуває на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2022 рік у номінації «Публіцистика, журналістика» авторів і виконавців книжково-видавничого проекту «Моя Вінниччина», письменників і журналістів Вітковського Вадима Миколайовича та Каменюка Михайла Феодосійовича (книги-історії сіл «Борівка. Boriwka», «Івча: доля, історія, люди», «Григорівка. Красуня, що народилася на морському дні» - авторські, «Розкошівський скарб», «Закриниччя.Човновиця» - в літературному записі).

Висунуто Українським Фондом культури імені Бориса Олійника.

 

Книги-історії сіл Вінничини Вадима Вітковського і Михайла Каменюка

 

Цей проект був розроблений номінантами в 2016 році під робочою назвою «1000 книг про 1000 сіл» і мав на меті збереження в окремих книгах історичної пам'яті про кожне село Вінниччини. Необхідність такої справи автори проекту мотивували тим, що останніми роками з карти області стало зникати все більше малих, так званих, «неперспективних» сіл, а з ними зникає велика кількість безцінних документів, носіїв спогадів про минуле краю, зникає «гумус духовності та родової пам'яті».

Проект було розглянуто і схвалено депутатами Вінницької обласної ради на 13 сесії 7 скликання 20.12.2016 року, як доповнення до Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Вінницькій області на 2016-2018 роки» (рішення №221). Згодом обласна рада пролонгувала втілення проекту, утворивши спеціально для нього обласну комунальну установу «Видавничий Дім «Моя Вінниччина».

Так започаткувалося написання і видання серії історико-краєзнавчих книг «Моя Вінниччина» про села Вінницької області за фінансової підтримки з обласного бюджету. З огляду на бюджетну підтримку серії, ці книги передаються безкоштовно в усі бібліотеки області. До фінансової підтримки видань все більше долучаються і народні депутати України та депутати обласної і районних рад, місцеві підприємці.

На момент подання цього представлення уже побачили світ 75 томів серії. Її засновники та реалізатори В.Вітковський та М.Каменюк працюють у згаданому комунальному видавництві відповідно директором видавництва та редактором книжкової серії «Моя Вінниччина». Обидва номінанти на премію написали авторські книги цієї серії, здійснили літературний запис, редагували, готуючи до видання, книги інших авторів. Ними написано і зроблено літературний запис книг: Вадим Вітковський - про села Плоске і Млинівку (2013), Борівку у 5 томах (2013, 2015, 2016, 2017, 2018), Гнівань (2018), П'ятничани (2016), Закриниччя і Човновицю (2020), Стара і Нова Прилука (2021); Михайло Каменюк - про села Івчу (2018, 2019), Розкошівку (2020), Григорівку (2021).

Поява на світ кожного нового тому серії «Моя Вінниччина» стає визначною подією в житті кожного села та об'єднаної територіальної громади, до якої воно входить. Практикуються громадські презентації таких книг на сільських сходах, які перетворюються на справжні масові свята духовності та культури. Наприкінці кожного року у Вінниці проходить «Фестиваль подільських громад», на якому відзначаються усі видані упродовж поточного року книги про села таких громад, відзначається спеціально заснованою премією імені В.Тимчука (письменник, журналіст, колишній редактор серії «Моя Вінниччина») краща книга року.

Про значний суспільний резонанс проекту чимало розказано в різноманітних ЗМІ (довідка додається).

Профінансованого з обласного бюджету накладу кожної книги (300 примірників), як правило, не вистачає. Іноді в бібліотеках встановлюється черга на прочитання історії рідного села, серія прийшла на уроки історії та краєзнавства в навчальних закладах.

Замовлення на ці книги надходять не лише зі всієї України, але й з усього світу, зокрема, з Ізраїлю, Польщі, Латвії, Молдови, Франції, Канади, Німеччини, Італії, Росії. Дуже часто запити на книги надсилають українські трудові мігранти, члени українських діаспор. І тому народилася громадська ініціатива робити народну передплату на перевидання книг серії «Моя Вінниччина». Таким шляхом, приміром, книга В.Вітковського про село Борівку Чернівецького району вже перевидана 5 разів, готується доповнений 6-ий випуск; книга М.Каменюка про село Івчу Літинського району витримала вже друге перевидання, готується третє.

Все сказане вище зробило книжкову серію «Моя Вінниччина» справжнім культурним і духовним феноменом. Як наслідок, серія вже тричі занесена до Книги рекордів України. Директор Інституту журналістики Київського Національного університету ім..Т.Г.Шевченка Юрій Боднар, відгукуючись на це в Інтернеті, запропонував визнати серію «Моя Вінниччина» Національним проектом. У газеті «Літературна Україна» лауреат Шевченківської премії Петро Перебийніс схвалив працю В.Вітковського і М.Каменюка по створенню єдиної поки що в Україні історико-видавничої серії. До творення книг все охочіше долучаються місцеві краєзнавці, педагоги, журналісти, а також вихідці з вінницьких сіл відомі письменники, вчені. Вийшли в світ книги письменників Івана Малюти, Олександра Горобця, Василя Кобця, Богдана Теленька, Броніслава Панасюка, науковців Арсена Зінченка, Бориса Болюха, Василя Петрука та інших. Нині в редакційному портфелі чекає друку 37 рукописів, ще над 25 автори працюють, отримуючи відповідні консультації Видавничого Дому «Моя Вінниччина.

Про номінантів Вітковський Вадим Миколайович. Народився 8 березня 1960 року в с.Борівка Чернівецького району на Вінниччині. Член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України. Голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України, директор Вінницької обласної комунальної установи «Видавничий Дім «Моя Вінниччина». Заслужений журналіст України.

Каменюк Михайло Феодосійович. Народився 10 листопада 1948 року в с.Григорівка Могилів-Подільського району на Вінниччині. Почесний голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України. Президент громадської організації «Русалка Дністровая». Редактор серії «Моя Вінниччина» Вінницької обласної комунальної установи «Видавничий Дім «Моя Вінниччина». Заслужений працівник культури України.

 

З подання Українського Фонду культури імені Бориса Олійника

 

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка

 

Щодо підтримки висунення творів

на здобуття Шевченківської премії

 

Національна спілка журналістів України підтримує висунення на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка книжок письменників і журналістів Вадима Вітковського й Михайла Каменюка: авторських («Борівка. Boriwra», «Івча: доля, історія, люди», «Григорівка. Красуня, що народилася на морському дні») та в літературному записі («Закриниччя. Човновиця», «Розкошівський скарб»), які видано в межах краєзнавчого проєкту «Моя Вінниччина» («Тисяча книг про тисячу сіл»).

Ці книжки – зразок соціально значущої державотворчої журналістики, а сам проєкт створення книги-історії кожного населеного пункту Вінниччини, задуманий і втілюваний у життя номінантами на премію, уособлює цінну патріотичну громадську ініціативу, що заслуговує на вивчення й поширення в державі.

 

Голова НСЖУ                                                                                                                                   Сергій Томіленко

Вадим Вітковський:«Наш проєкт і про людей, і для людей», газета «Сільські вісті»

http://www.silskivisti.kiev.ua/19839/print.php?n=47362

Громада без літопису, як людина без паспорта, газета «Голос України»

http://www.golos.com.ua/article/325922

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA