Книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля»
Книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля», автор: Віктор Жадько, видавництво: «ПП «Рута» (м.Житомир), роки видання: 2021, 2022.
Висунуто Музеєм «Кобзаря» Т.Г.Шевченка м. Черкаси.
Книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля» Віктора Жадька
Відповідно до Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка (затвердженого Указом Президента України від 14.11.2005 р. №1599/2005 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента №191/2008 від 03.03.2008 р. та п.З Указу Президента України від 28 липня 2023 року №454/2023), культурно-науковий та мистецькознавчий колектив Музею «Кобзаря» Т.Г.Шевченка у Черкасах від 15 вересня 2023 року ПОСТАНОВИВ:
висунути художньо-наукові та мистецькознавчі твори «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля» письменника та вченого Віктора Жадька на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2024 року у номінації «Літературознавство і мистецтвознавство».
Віктор Жадько ‑ автор-упорядник цих видань, знаний в Україні та за кордоном як активний письменник і науковець, який єдиний, упродовж 30 років досліджує та пропагує життя і творчість Кобзаря, пише та друкує книги і статті на актуальні теми шевченкознавства.
Дані видання на конкурсі 2023 року перемогли у трьох турах номінації «Літературознавство і мистецтвознавство», що засвідчує ‑ визнані членами Комітету як найкращі, оригінальні про життя, творчість та оточення Тараса Григоровича Шевченка.
х х х
Художньо-наукове та мистецтвознавче видання «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету» пропонується до номінації «Літературознавство і мистецтвознавство», надруковане коштом родини автора-упорядника. Це ‑ перше і єдине такого роду видання, яке всебічно висвітлює зв’язки Т.Г.Шевченка з однодумцями, колегами, товаришами, розкриває його творчість у цілісному контексті історико-культурного та мистецтвознавчого розвитку Києва й України, зокрема ‑ університету св.Володимира і шевченкознавство та науковців нині. До речі, персоналії подані лише ті, які досліджували чи вивчають життя і творчість Тараса Шевченка. Видання ґрунтується на досвіді вивчення різних аспектів шевченкіани за багато років, і в першу чергу ‑ в університеті, а також включає дослідження маловідомих сторін художньої, наукової, мистецтвознавчої, краєзнавчої та публіцистично-документальної шевченкіани.
Рецензенти: Сергій Гальченко, кандидат філологічних наук, шевченкознавець, упорядник і автор коментарів збірок творів Т.Шевченка та Валентина Гнатенко ‑ завідувачка кабінетом Шевченкознавства навчально- наукового Інституту філології КНУ ім. Т.Г. Шевченка. Видання буде корисне шевченкознавцям, фахівцям літературно-мистецької діяльності, науковцям- філологам, історикам, краєзнавцям, студентам, учням шкіл, журналістам, небайдужим до історико-культурної діяльності університету і постаті Кобзаря.
Художньо-наукове та мистецтвознавче видання «У всякого своя доля» також надруковане за кошти родини автора-упорядника і також єдине такого роду, яке пропонується до номінації «Літературознавство і мистецтвознавство». Рецензенти: світлої пам’яті Сергій Білокінь, доктор історичних наук, професор, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка та Ігор Марцинковський, шевченкознавець, доцент, автор ідеї та упорядник «Шевченківського енциклопедичного словника Миколаївщини».
За життя Тарас Шевченко в інших державах, в Києві, губернії, та й в Україні за «три літа» прожив небагато: якщо скласти усі дні, тижні та місяці, не стане і двох років. Проте оточення, долі однодумців, колег по перу, «братчиків» і простолюду стали і його товаришами, щирими друзями, які сприяли і в творчій діяльності. їх багато ‑ людей, які зналися із Тарасом Григоровичем ‑ їх насправді чимало, і в даному виданні про них розповідається. І в кожного із них, як справедливо зазначив Т.Шевченко у поемі «Сон» («У всякого своя доля»): «У всякого своя доля // І свій шлях широкий».
Це художньо-наукове та мистецтвознавче видання, де зібрані: інформація про мистецько-художні твори Кобзаря, матеріали про друзів, які співпрацювали чи допомагали Тарасу Григоровичу; населені пункти та історичні місця, які відвідував художник, робив ескізи, завдяки цьому і творчість Кобзаря пізнається глибше та всебічно, дізнаємося потаємні сторони його життя і діяльності, а це ‑ цікаво, незабутнє і вперше. У виданні зібрані унікальні фото Кобзаря в різні періоди його життя і творчості та його друзів, твори поета та ілюстрації до них, вміщено багато світлини автора- упорядника. Після кожної публікації є літературні джерела, які використовував автор-упорядник для опрацювання теми.
Друкування книги завершено 24 лютого 2022 року, коли під час військових дій в місті Бородянка, що на Київщині, рашистами розстріляно погруддя Тараса Шевченка.
Книга розрахована на шанувальників творчості Т.Шевченка, мистецтвознавців, істориків, краєзнавців, освітян, молодь, широкий загал читачів.
х х х
Жадько Віктор Олексійович (16.02.1952, народився у с. Іваньки, Уманського р-ну Черкаської обл.) ‑ член Національної спілки письменників України (2000) та журналістів України (1978); доктор філософських наук, професор, Почесний академік Національної академії педагогічних наук України (2021), заслужений працівник освіти України (2007).
Віктор Жадько ‑ єдиний нині в Україні письменник і науковець, який всебічно продовжує досліджувати життя і творчість Тараса Шевченка, його мистецтвознавчу спадщину. Двадцять п’ять років тому Віктор Олексійович пішки пройшов 246 кілометрів шляхом Тараса ‑ від Києва до Канева, надрукувавши книгу «Іду за Шевченком», яка подарована автором у школи і бібліотеки Київщини, Черкащини, Миколаївщини, а також Музею «Кобзаря», а заходи, зустрічі чи конференції часто розпочинаються із назви цього видання.
Жадько В. відвідав та сфотографував маже всі знакові місця ‑ села та містечка ‑ в Україні, у Вільнюсі, Варшаві і Петербурзі, де жив, творчо працював Тарас Шевченко, і надрукував книгу «Ідемо за Шевченком». Віктор Олексійович ‑ єдиний із шевченкознавців випустив у світ книгу українською та литовською мовами «Шевченків Вільно», на презентації якої 2012 року в університеті була присутня і схвально виступила Президент Литви, пані Далі Грибаускайте. Віктор Жадько надрукував 45 науково- публіцистичних статей про життя і творчість Тараса Шевченка у збірниках та науково-художніх альманахах в Україні та за кордоном.
Віктор Олексійович відвідав упродовж трьох місяців 2009 року 800 сіл Черкащини, зокрема ‑ історичні місця, пов’язані із життям і творчістю Тараса Шевченка, зібрав унікальний художній, краєзнавчо-мистецький матеріал про оточення Кобзаря та кожного населеного пункту, зробив 1500 світлин, надрукував універсальну енциклопедію «Черкащина» (1120 сторінок) ‑ такого видання не має жодна область України; академіки ‑ П.Тронько та І.Дзюба рекомендували енциклопедію на Державну премію України. У ті роки В.Жадько надрукував і подарував шкільним бібліотекам Київщини і книгу «Київська земля ‑ Тарасова колиска» на 700 сторінок із малюнками Кобзаря та авторськими світлинами історичних місць.
Виступаючи минулого року перед воїнами-захисниками, Президент України В.Зеленський зазначив, що 2024 року «Україна буде відзначати 210 років з дня народження Кобзаря, і не забуваймо, що це віхова дата Кобзаря для нашого народу. Маємо пам’ятати: Тарас Григорович Шевченко ‑ це запальна суміш енергії, духу та боротьби. Він завжди з українським народом: на Майданах, на барикадах, на передовій. Там, де Шевченко ‑ там Україна!». Вперше в Україні, особливо важливо, що в період війни, Віктор Жадько започаткував серію книг «Шевченкіана захисникам» та коштом родини надрукував і подарував їх у бібліотеки госпіталів, санаторіїв та місця лікування воїнів ЗСУ. Ці видання, матеріали до яких збирав упродовж років ‑ від народження Тарасика ‑ «Із козацького роду», до перепоховання поета на Чернечій горі ‑ «Вікопомний шлях» ‑ унікальний фактаж і вперше надруковані в Україні. А ще такі книги для захисників цієї ж серії: «У Києві, мов на небі»; «І я лину у віки давноминулі», «Печерськ Тараса Шевченка»; «І серце чистеє подай» (Тарас Шевченко у Варшаві; переднє слово Дмитра Павличка); «Люблю Україну». А волонтер і керівник бригади швидкого реагування «Вітерець», Народний Герой України Галина Алмазова презентувала видання і на передовій ‑ це золотий фонд шевченкіани, яким має погордитися Україна, перші такого роду книги про Тараса Шевченка для воїнів ЗСУ у період війни.
Щоденно в Інтернет-сторінці Фейсбуку Віктор Олексійович друкує матеріали про Кобзаря під рубриками: «Цей день в долі Тараса Шевченка», «Недосліджені сторінки життя і творчості Т.Шевченка»; «Не маємо права забути» ‑ цікава і маловідома інформація про життя і творчість лауреатів Шевченківської премії, які поховані на Байковому цвинтарі, а це ‑ більше як 300 письменників, композиторів, скульпторів, акторів, науковців, журналістів.
Колектив Музею «Кобзаря» Т.Г. Шевченка у Черкасах висуває твори «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету» та «У всякого своя доля» земляка, письменника і науковця Віктора Жадька на Шевченківську премію 2024 року.
З Подання музею «Кобзаря» Т.Г. Шевченка м. Черкаси
Додати коментар