Офіційний веб-сайт

Книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля»

Автор(-и): Віктор Жадько / Розділ:

Книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля», автор: Віктор Жадько, видавництво «ПП «Рута» (м.Житомир), роки видання: 2021, 2022.

Висунуто Музеєм «Кобзаря» Т.Г. Шевченка міста Черкаси.

 

Книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля» Віктора Жадька

 

Віктор Жадько ‑автор-упорядник цих видань, знаний в Україні та за кордоном як активний письменник і науковець, який пише та друкує книги і статті на актуальні теми культури, мистецтвознавства, історії та шевченкознавства.

Художньо-наукове видання «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету» пропонується до номінації «Літературознавство і мистецтвознавство». Надруковане коштом родини автора-упорядника ‑єдине такого роду і вперше всебічно висвітлює зв’язки Т.Г.Шевченка та творчість у цілісному контексті історико-культурного та мистецтвознавчого розвитку Києва й України, зокрема ‑університету св.Володимира і шевченкознавство та науковців нині. До речі, персоналіїподані лише ті, які досліджували чи досліджують життя і творчість Тараса Шевченка. Видання ґрунтується на досвіді вивчення різних аспектів шевченкіани за багато років, і в першу чергу ‑в університеті, а також включає дослідження маловідомих сторін художньої, наукової, краєзнавчої та публіцистично-документальної шевченкіани.

На титульній сторінці вміщено заставка «Шевченкіана Віктора Жадька» ‑серія видань про Кобзаря, підготовлена та надрукована письменником.

Рецензенти:Сергій Гальченко, кандидат філологічних наук,шевченкознавець, упорядник і автор коментарів збірок творів Т.Шевченка та Валентина Гнатенко, завідувачка кабінетом Шевченкознавства навчально-наукового Інституту філології КНУ ім. Т.Г.Шевченка. Видання буде корисне шевченкознавцям, фахівцям літературно-мистецької діяльності, науковцям-філологам, історикам, краєзнавцям, студентам, учням шкіл, журналістам, небайдужим до історико-культурної діяльності університету і постаті Кобзаря.

Художньо-наукове видання «У всякого своя доля» також надруковане за кошти родини автора-упорядника і також єдине такого роду, яке пропонується до номінації «Літературознавство і мистецтвознавство». Рецензенти: Сергій Білокінь, доктор історичних наук, професор, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка та Ігор Марцінковський,шевченкознавець, доцент, автор ідеї та упорядник «Шевченківського енциклопедичного словника Миколаївщини».

За життя Тарас Шевченко в інших державах, в Києві, губернії, та й в Україні за «три літа» прожив небагато: якщо скласти усі дні, тижні та місяці, не стане і двох років. Проте оточення, долі однодумців, колег по перу, «братчиків» і простолюду стали і його товаришами, щирими друзями, які сприяли і в творчій діяльності, їх багато ‑людей, які зналися із Тарасом Григоровичем ‑їх насправді чимало, і в даному виданні про них розповідається. І в кожного із них, як справедливо зазначив Т.Шевченко у поемі «Сон» («У всякого своя доля»): «У всякого своя доля // І свій шлях широкий».

Це художньо-наукове видання, де зібрано все: художні твори Кобзаря, інформація про друзів, які співпрацювали чи допомагали Тарасу Григоровичу; села та історичні місця, які відвідував поет і художник та робив там ескізи, завдяки цьому і творчість Кобзаря пізнається глибше та всебічно, дізнаємося потаємні сторони життя і діяльності художника, а це ‑цікаво, незабутнє і вперше. У виданні зібрані унікальні фото Кобзаря в різні періоди його життя і творчості та його друзів, твори поета та ілюстрації до них, світлини автора-упорядника. Після кожної публікації є літературні джерела, які використовував автор-упорядник для опрацювання теми.

Друкування книги завершено 24 лютого 2022 року, коли під час військових дій в містечку Бородянка, що на Київщині, розстріляно погруддя Тараса Шевченка.

Книга розрахована на шанувальників творчості Т.Шевченка, істориків, краєзнавців, освітян, молодь, широкий загал читачів.

 

Творча характеристика на кандидата.

 

Жадько Віктор Олексійович (16.02.1952, народився у с. Іваньки, Уманського р-ну Черкаської обл.) ‑ член Національної спілки письменників України (2000); доктор філософських наук, професор, Почесний академік Національної академії педагогічних наук України (2021). Заслужений працівник освіти України (2007). Нині тимчасово у творчій відпустці ‑тримає творчо-науковий фронт.

Віктор Жадько ‑єдиний нині в Україні письменник, який всебічно продовжує досліджувати життя і творчість Тараса Шевченка. Двадцять років тому пішки пройшов 246 кілометрів шляхом Тараса ‑від Києва до Канева, надрукувавши книгу «Іду за Шевченком». Нині видання, подароване автором, є майже у всіх школах і бібліотеках Київщини, Черкащини, Миколаївщини, а також Музеї «Кобзаря», а заходи, зустрічі чи конференції зачасту розпочинаються із назви цього видання. Віктор Олексійович відвідав упродовж трьох місяців 800 сіл Черкащини та історичні місця, пов’язані із життям і творчістю Тараса Шевченка, родичів, знайомих, зібрав унікальний краєзнавчо-мистецький матеріал про оточення Кобзаря та краю та зробив 3500 світлин ‑такого енциклопедичного видання не має жодна область України. Віктор Жадько відвідав та сфотографував всі місця ‑села та містечка ‑в Україні, де бував Тарас Шевченко і надрукував книгу «Ідемо за Шевченком». Віктор Олексійович ‑єдиний із шевченкознавців випустив у світ книгу українською та литовською мовами «Вільно... Дороге серцю!», на презентації якої 2012 року в університеті була присутня і схвально виступила Президент Литви, пані Далі Грибаускайте.

Протягом останніх років Віктор Жадько присвятив життю і творчості Тараса Шевченка багато видань, зокрема: «У Києві, мов на небі»; «І я лину у віки давноминулі. Печерськ Тараса Шевченка»; «І серце чистеє подай» (Тарас Шевченко у Варшаві; переднє слово Дмитра Павличка); «Київська земля ‑Тарасова колиска»; «Із козацького роду»; «Вікопомний шлях»; «Люблю Україну»; «У всякого своя доля» та інші. Автор 45 статей про життя і творчість Тараса Шевченка.

Віктор Жадько започаткував і випустив 2021 року унікальну серію із семи книг «Шевченкіана для освітян» ‑це золотий фонд шевченкіани, яким має погордитися Україна, і було б справедливо, щоб видання Віктора Жадька, зокрема й «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету» та «У всякого своя доля», які висуваються на Шевченківську премію 2023 року, були надруковані і передані за кордон у школи, де, у зв’язку з війною, навчаються тисячі українських дітей. Не забуваймо: Шевченко ‑це запальна суміш енергії, духу та боротьби. Там, де Шевченко, ‑там Україна!

 

З подання Музею «Кобзаря» Т.Г. Шевченка міста Черкаси

Віктор Жадько ‑син коваля із села Іваньки на Черкащині, письменник, публіцист, науковець (доктор філософських наук, професор, Почесний академік НАПН України), шевченкознавець. Упродовж 30років досліджує життя і творчість Тараса Шевченка, написав і випустив про поета видання, зокрема: науково-художнє ‑«Іду за Шевченком: від Києва до Канева» (пішки пройшов шляхом Тараса ‑від Києва до Канева упродовж трьох місяців 246 кілометрів); роман-пошук «Грек із душею українця» (про автора опери «Катерина» на слова Т.Шевченка Миколу Аркаса); науково-довідникові: «Іду за Шевченком», «Печерськ Тараса Шевченка», «І я лину у віки давноминулі», «Ідемо за Шевченком» та «Шевченків Вільно» (на основі українського тексту зроблено переклад литовською мовою); цикл художньо-наукових нарисів у виданні «Київська земля ‑Тарасова колиска». У 2011 році надрукував серію книг «Шевченкіана для освітян»: «Із козацького роду», «У Києві, мов на небі», «І серце чистеє подай», «Вільно... Дороге серцю!», «Люблю Україну», «Вікопомний шлях», «Шевченкіана університету. Енциклопедія».

Упорядкував на 1200 сторінок універсальну енциклопедію «Черкащина» (Віктор досліджував архівні та краєзнавчі матеріали упродовж десяти років, за власні кошти проїхав Шевченковим краєм 800 сіл і міст, фо­тографуючи та збираючи історичні факти), де вміщено унікальний матеріал про життя і творчість Кобзаря в Київській губернії (нині ‑Чекркащині), рідних та оточення поета. Надрукував у газетах: «Кримська світлиця», «Українська літературна газета», «Експрес» та «Освіта» 25 публікацій про творчість та оточення Тараса Шевченка.

 

Сергій Білокінь,

лауреат Національної премії

імені Тараса Шевченка

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA