Офіційний веб-сайт

Книга поезій «Між двох рапір»

Автор(-и): Антонія Цвід / Розділ:

Книга поезій «Між двох рапір», автор: А.Цвід, видавництво: «Фенікс», рік видання: 2016.

 

Книга поезій «Між двох рапір» Антонії Цвід

 

Національна спілка письменників України представляє на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року у напрямі «Література» поетичну книжку Антонії Петрівни Цвід «Між двох рапір», видавництво «Фенікс», 2016.

Антонія Петрівна Цвід народилася 1 квітня 1956 року в селі Малий Самбір Конотопського району на Сумщині. Член Національної спілки письменників України (з 27.05.2002 року). Член Правління НСПУ. Лауреат Всеукраїнської літературної премії імені Олександра Олеся.

Закінчила Конотопський будівельний технікум (1976), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, факультет журналістики (1984), Вищі літературні курси при Літературному інституті імені М.Горького в Москві (1991). Працювала редактором видавництв, журналів та газет Києва.

Автор понад десятка книг поезій. Окремі твори перекладені англійською, болгарською, німецькою та польською мовами.

Спільно з композиторами створено ряд пісень.

Вибрані твори увійшли до багатьох зарубіжних антологій, зокрема «Перли лірики європейської» (Варшава).

Антонія Цвід знана як засновник сучасної філософсько-еротичної лірики. Громадянська лірика поетеси ‑ високо патріотична, філософськи осмислена.

Роман-трилогія «Возлюбленик муз і грацій», експериментальний перформанс ‑ новий етап в творчості письменниці.

Учасниця багатьох зарубіжних літературних симпозіумів в Європі, організатор «Днів української поезії в Берліні». Її імпрези відбувалися в Києві, Варшаві, Берліні, Тбілісі, Москві, Мінську, Франкфурті-на-Майні, Владивостоці та на Камчатці.

Про письменницю створено телефільми, зокрема: «Так і живемо» та «Обертальний хрест».

«Між двох рапір» ‑ це своєрідне трикнижжя: громадянська, філософська та любовна лірика, історичні візії, елегантні форми зоропоезії. У книзі поетеси Антонії Цвід «Між двох рапір» «відлунилися класичні, ще з європейського середньовіччя восьмирядкові тріолети й тринадцяти рядкові ронделі, традиційні проукраїнські катрени... розмай вільного європейського віршування».

За словами Д.Дроздовського це «збірка поезій, наділених високим ступенем палання енергії, яка апелює як до інтуїтивного, так і до раціонального. У цій книжці так багато не просто прекрасного, а піднесеного, того, що збуджує душу, викликає захват і трепет водночас».

Твори Антонії Цвід перебувають у сфері вогню. Вони вільні до запаморочення. У її вірші живе та внутрішня розкріпаченість, котру її праматері культивували віками. Волі не буває надто багато, незалежність не буває надмірною. Вони або є, або їх немає і не може бути. У віршах Антонії вони є. В цих творах жарко. Підкреслено чулі, вони захоплюють хвилею щирості.

Перемога поетеси уже в тому, що вона наважилась іти по краю, і їй це вдається: зриваючи покрови буденщини, вульгарності й цинізму, умудряється в той же час не порушити Таїну Таєн і залишити за собою світловий промінь, подібний до шлейфу «Королеви на семи вітрах».

У сатиричній міні-поемі «Перелесниця або Муза політика», у якій авторці звукописові, алітерації, символіці, навіть своєрідному ритму вдалося досягти справді громадянської гостроти й філософського осмислення нинішніх суспільно-політичних подій. Образ рудої повії Політики, від якої всі шаленіють, у різний спосіб лоскочуть собі нерви:хто ‑ владою, хто ‑ мяльярдами, хто ‑ славю, а хто ‑ можливістю побути в образі рятівниці нації.

У поемі «Майдан» авторка переходить на хронопис, герої якого цілком реальні люди, яких поріднила любов до України і спрага Свободи. Але навіть таку серйозну, майже сакральну, історичну тему, притаманний Антонії Цвід талант імпровізації, геніальне чуття безграничних внутрішніх можливостей слова, робить зворушливо особистісною, інтимною, власною для кожного читача. Як кохання. Отак неждано із Жриці Поезії Антонія Цвід стала історичним Самовидавцем у жіночому єстві, що тужить за тонкими світами людського буття.

Зважаючи на важливість у сьогоденні поезії європейського рівня, подаємо поетичну збірку шанованої авторки на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року у напрямі «література».

 

З подання НСПУ

Коментарі