Офіційний веб-сайт

Книга-альбом «Церква св.Юра в Дрогобичі. Архітектура, малярство, реставрація»

Автор(-и): Л.Міляєва, О.Рішняк, О.Садова-Мандюк / Розділ:

Книга-альбом «Церква св.Юра в Дрогобичі. Архітектура, малярство, реставрація», автори: Л.Міляєва, О.Рішняк,О.Садова-Мандюк, видавництво «Київ», рік видання: 2019.

 

Книга-альбом «Церква св.Юра в Дрогобичі. Архітектура, малярство, реставрація» Л.Міляєвої, О.Рішняка, О.Садової-Мандюк

 

Автори видання: Міляєва Людмила Семенівна. Академік Національної академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор Національної академії образотворчих мистецтв і архітектури, член Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України, кавалер орденів «За заслуги» III ступеня і княгині Ольги III ступеня. Л.Міляєва понад сорок років досліджує проблеми історії українського образотворчого мистецтва і є автором близько 200 наукових праць, серед яких «К.О.Трутовський» (1955), «Українське мистецтво XIV-першої половини XVII ст.» (1963, у співавторстві), «Розписи Потелича» (1969, 1971), «Український середньовічний живопис» (1976, у співавторстві), «The Ukrainian Icon 11th-18th centuries, From Byzantine source to the Baroque» S.Petersburg, Bournemouth; 1996, анг., нім., франц. мовами), «Українська ікона XI-XVIII століть» (2007, у співавторстві), «С.Подервянский» (2011), «Семен Матвеевич Миляев» (2014). Дослідженням церкви св.Юра в Дрогобичі автор займається з кінця 1960-х рр.

Рішняк Олег Богданович. Художник-реставратор монументального і станкового живопису вищої кваліфікаційної категорії, член Національної спілки художників України, член Українського Національного комітету Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ІКОМОС). Близько тридцяти років займається дослідженням і реставрацією творів мистецтва. За цей час брав участь у реалізації десятків проектів з реставрації малярства, серед яких стінопис XV ст. церкви Св. Онуфрія в с.Лаврів Старосамбірського р-ну Львівської обл., стінопис XIV-XV ст. церкви Вознесіння Господнього смт. Лужани Кіцманського р-ну Чернівецької обл., фрески II ст. склепу античного некрополя, що зберігаються у Національному заповіднику «Херсонес Таврійський». О.Рішняк є автором більше двадцяти наукових статей та співавтором видання «Некрополь Херсонеса Таврійського. Нові сторінки в історії досліджень» (2012 р.). Впродовж 2013-2016 рр. займався дослідженням і реставрацією стінопису церкви св.Юра в Дрогобичі.

Садова-Мандюк Оксана Ярославівна. Мистецтвознавець, художник-реставратор монументального і станкового живопису вищої кваліфікаційної категорії, член Національної спілки художників України, член Українського Національного комітету Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ІКОМОС). Впродовж тридцяти років займається дослідженням і реставрацією пам'яток малярства. Серед найцікавіших об'єктів є реставрація розписів Ю.Буцманюка у церкві Прсв. Серця Христового у м.Жовква Львівської обл., малярства Б.Шульца в м.Дрогобич Львівської обл., стінопису XIV-XV ст. у церкві Вознесіння Господнього в смт. Лужани Кіцманського р-ну Чернівецької обл., фресок II ст. склепу античного некрополя, що зберігаються у Національному заповіднику «Херсонес Таврійський». О.Садова-Мандюк є автором близько сорока наукових статей та співавтором видання «Некрополь Херсонеса Таврійського. Нові сторінки в історії досліджень» (2012 р.). Впродовж 2013-2016 рр. займалась дослідженням і реставрацією стінопису церкви св. Юра в Дрогобичі.

Книга «Церква св.Юра в Дрогобичі. Архітектура, малярство, реставрація» присвячена унікальній пам'ятці дерев'яної архітектури національного значення, внесеній до переліку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО ‑ церкві св.Юра в м.Дрогобичі. Ця публікація вперше розглядає монументальне малярство церкви св. Юра в ансамблі з архітектурою та іконостасом на тлі суспільного і художнього життя м. Дрогобича XVII -XVIII ст.

Перші розділи монографії присвячені історії м.Дрогобича та його мистецькій спадщині. Ці частини представляють історичне тло художніх процесів другої пол. XVII ‑ поч. XVIII ст. ‑ часу побудови храму та його декорування. В наступних розділах досліджується архітектура церкви св.Юра, подається детальний опис всіх живописних композицій, аналізується іконографія та художні особливості малярства. Теми, цикли і сюжети стінопису вперше інтерпретуються відповідно до української богословської літератури XVII ст. Це дозволяє зрозуміти програму стінопису та іконостасу в цілому, а також збагнути настрої та ідеї, які були присутні у тогочасному суспільстві.

В роботі уточнюється історія побудови храму та описуються етапи попередніх поновлень та реставрацій. Також представлено сучасні результати наукових досліджень. Додатки містять повний каталог настінного малярства, який включає назву, місцезнаходження, розміри кожної сцени, аналогії іконографії в тогочасному європейському і українському мистецтві, а також графічні схеми.

Видання включає багатий ілюстративний матеріал: об'ємний альбом стінопису та репродукції аналогів. Представлений комплекс науково-дослідницької інформації про пам'ятку розширить можливості вивчення не лише стінопису церкви св.Юра, а й дозволить зрозуміти процеси, що відбувались в українській культурі XVII ‑ поч. XVIII ст.

Книга розрахована на широке коло читачів. Доступна розповідь про історію та культуру м.Дрогобича відкриє для всіх зацікавлених життєпис давнього міста. Науковці отримають багато нової інформації стосовно побудови храму та його малярського оздоблення. Видання не залишить байдужим читача до такої пам'ятки як церква св.Юра в Дрогобичі ‑ одного з неперевершених шедеврів сакральної дерев'яної архітектури та монументального образотворчого мистецтва, який заслуговує бути предметом особливої пошани та гордості вдячних спадкоємців.

 

З подання Кафедри романської філологі та компаративістики навчально-наукового

інституту іноземних мов Дрогобицького державного педагогічного університету

імені Івана Франка

Лист-підтримка

 

Представлена на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року за номінацією «Публіцистика, журналістика» книга-альбом Л.Міляєвої, О.Рішняка, О.Садової «Церква св.Юра в Дрогобичі. Архітектура, малярство, реставрація» (м.Київ, видавництво «Київ», 2019 р.) є першою комплексною працею, яка присвячена видатній пам'ятці української дерев'яної архітектури ХV-ХVІ століть, включеній до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Попри зацікавлення науковців архітектурою і стінописом дрогобицької церкви св.Юра та визнання її визначною пам'яткою в контексті світової культури, вона залишається невідомою для більшості українських громадян.

У книзі розповідається про історію міста Дрогобича та його мистецьке життя, щоб пересічному читачу було легко уявити суспільно-культурне середовище на тлі якого храм існував впродовж століть. Авторам вдалось у зрозумілій формі цікаво пояснити значення кожного сюжету у настінному малярстві. Поєднання результатів наукових пошуків з популярним викладом матеріалу, дало змогу сформувати унікальне видання, спрямоване на популяризацію не лише окремо взятої пам'ятки, але й цілого пласту української культури тісно пов'язаного з культурою тогочасної Європи.

Книга-альбом Л.Міляєвої, О.Рішняка, О.Садової «Церква св.Юра в Дрогобичі. Архітектура, малярство, реставрація» заслуговує на присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року за номінацією «Публіцистика, журналістика».

 

Волинський краєзнавчий музей

Коментарі