Офіційний веб-сайт

Книга-альбом «І оживе добра слава, слава України... «Шевченкіана в екслібрисі: 1917-2017»

Автор(-и): Петро Нестеренко / Розділ:

Книга-альбом «І оживе добра слава, слава України... «Шевченкіана в екслібрисі: 1917-2017» (видавництво «Криниця», рік видання: 2019); автор: Петро Нестеренко.

 

Книга-альбом «І оживе добра слава, слава України... «Шевченкіана в екслібрисі: 1917-2017» Петра Нестеренка

 

Центральне правління Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка висуває науково-популярне видання «І оживе добра слава, слава України... «Шевченкіана в екслібрисі: 1917-2017» кандидата мистецтвознавства, доцента Нестеренка Петра Володимировича на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року.

Великоформатний альбом-дослідження вийшов з друку у київському видавництві «Криниця» в 2019 році до 205-ї річниці народження Кобзаря.

Це унікальне видання продовжило різножанрову криничанську серію «Скарби Тарасової гори». Саме ця серія привабила мистецтвознавця Петра Нестеренка розкрити ще один пласт мистецької шевченкіани маловідомий широкому загалу. Монографія вперше підсумовує досягнення художників-графіків України та інших колишніх республік у цьому жанрі за останні 100 років, починаючи від першого художнього екслібриса народної художниці України Олени Кульчицької, створеною нею в далекому 1917 році.

Розмаїття представлених 1120 екслібрисів переконливо й аргументовано розглядається в історико-художньому контексті як оригінальний пласт книжкової графіки малих форм і свідчення всенародної любові до нетлінного духовного єства геніального поета, прозаїка, художника. В результаті дослідження, створені 224 художниками твори представлено в семи розділах, які всебічно розкривають літопис шевченківського екслібриса, відтворюють сув'язь історії з певною епохою і новітнім часом знаковим суспільним виміром. Важливим доповненням є додатки, в яких представлено покажчик імен художників ‑ авторів екслібриса та список їхніх власників. Зазначено й список установ, яким присвячено екслібриси. Художні твори малої графіки трансформують шевченкову спадщину, його заповіт для майбутніх поколінь. Про це наголошували на презентації унікального монографічного видання в Будинку-музеї Тараса Шевченка та Товаристві «Знання» народний художник України Леонід Андрієвський, голова правління Товариства «Знання» Василь Кушерець та інші. На сторінках поважного видання зримо постала уся понад столітня історія відтворена в екслібрисах творчої постаті Кобзаря, його життєвого шляху та безсмертних шевченківських героїв. За кількістю зібраних протягом багатьох років книжкових знаків, присвячених постаті Тараса Шевченка, ґрунтовністю їх опрацювання монографія не має аналогів.

Петро Нестеренко ‑ знакова постать в сучасному мистецтвознавстві. У його науковому доробку низка праць з історії мистецтва. Серед них лише присвячених екслібрису: «Історія українського екслібриса» (Київ, 2010, 2016), «Київ в екслібрисі» (Київ, 2010), «Поетика дитячого екслібриса» (Тернопіль, 2014), «Майстри українського екслібриса» (Київ, 2018). Він автор низки численних публікацій в часописах та Шевченківській енциклопедії.

 

З подання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка 

Коментарі