Офіційний веб-сайт

Книга «Трьохсотлітня Голгофа. Фавор»

Автор(-и): Катерина Мотрич / Розділ:

Книга «Трьохсотлітня Голгофа. Фавор», видавництво «Ярославів Вал», рік видання: 2018; автор: Катерина Мигаль (літературний псевдонім Мотрич).

 

Гостросюжетний роман «Трьохсотлітня Голгофа. Фавор» Катерини Мотрич

 

Центральне правління Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка висуває Роман Катерини Мотрич «Трьохсотлітня Голгофа. Фавор» на здобуття Національної премії України ім. Тараса Шевченка 2020 року за номінацією «Література».

Роман Катерини Мотрич «Трьохсотлітня Голгофа. Фавор» ‑ велике історичне полотно, де переплелися сучасність і минуле, де українська Кліо з надривом пише сторінки сучасного літопису про Майдан і про часи минулі, і ці сторінки такі схожі й трагічно-героїчні.

Сюжет роману розкручується від всенародних стагнацій, коли народне терпіння дійшло своєї точки кипіння ‑ до Майдану Гідності. Письменниця змальовує образи українців, їхнє важке упосліджене життя, коли людина при владі Януковича і його бандитської партії була безправна і беззахисна; сюжетні лінії вражають всенародним болем і гнівом ‑ від півночі до півдня, від сходу ‑ до заходу. Скрізь запанувала орда, яка чинила глум і розправу над суверенною Україною, розкрадала її і виснажувала. Події на Майдані вражають і своєю документальністю й художністю водночас, образами яскравими й неповторними, трагізмом і величчю всенародного духу і гніву. Від подій на Майдані 2014-го сюжет роману перетікає на схід України, де йде війна. Не АТО, а справжня війна, жорстока й нещадна. Вражаюче правдиво письменниця змальовує трагедію Іловайська, відступ із Дебальцевого, героїзм кіборгів. Правдоподібно до фізичного болю, так неначе автор була учасницею тих боїв і жорстока правда до натуралізму не просто ранить, а залишає глибокий слід у душі і залишить його і на скрижалях історії.

Тут і розділи, чому не збулася Україна 1918-го, її крах через тих, кого Д.Донцов назвав «апостолами черні». Письменниця знайшла досить вдалуформу, щоб розповісти про трагічно-героїчний бій з більшовицькими загонами Муравйова патріотичної юні під Крутами. Вона змальована так, неначе це відбувалося в переддень Майдану Гідності. Бо боротьба із північною ордою мала початок, але поки що не має кінця.

В романі ціла галерея образів, героїчний дух народу і прагнення волі, патріотизм і трагічні втрати найкращих синів і дочок. Це літопис сучасності. Катерина Мотрич ввела в роман міфічні образи Кліо, Народного Гніву, Долі Народу і Літописця, які стали органічними й неповторними. Роман ‑ оптимістична трагедія і всі сюжетні лінії таки ж ведуть до оптимістичного завершення, віри в щасливу долю України. Пролита кров цього разу не буде намарно і вільний Дух народу непереможний, а українська Кліо таки ж напише щасливі й радісні сторінки нового літопису тієї України, за яку поклали свої життя тисячі українців.

Роман Катерини Мотрич «Трьохсотлітня Голгофа. Фавор» ‑це велике художнє полотно сучасності з екскурсом у минуле. Цей твір патріотичний і талановитий, він спонукає думати і любити Україну, любити й берегти рідну землю. Роман потрібний і сучасним поколінням і майбутнім. Окремі його розділи варт би було прочитувати в школах як твір історичний і патріотичний.

Всеукраїнське товариство «Просвіта» знає творчість Катерини Мотрич давно, її талановиті твори, її патріотичну позицію і вважає, що цей твір таки ж має бути поцінований найвищою премією України, а письменниця пошанована тією високою нагородою, на яку вона вже давно заслуговує.

 

З подання Всеукраїнського товариства «Просвіта»

Коментарі