Офіційний веб-сайт

Книга «Справа Василя Стуса»

Автор(-и): Вахтанг Кіпіані / Розділ:

Книга «Справа Василя Стуса», автор: Вахтанг Кіпіані, видавництво «Vivat», рік видання: 2020.

 

Книга «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані

 

Книга «Справа Василя Стуса. Збірник документів з архіву колишнього архіву КДБ УРСР» (майже 700 сторінок), 90% змісту видання ‑ це вперше опубліковані документи слідства і суду над видатним поетом, членом Української Гельсінської Групи Василем Стусом. Плюс кілька статей про Стуса, які показують різні аспекти останніх п'яти років його життя - обставини загибелі в таборі особливого режиму Кучино у вересні 85-го, вже за часів «перестройки», викладені колишнім політичним в'язнем Василем Овсієнком, історію з висуненням на Нобелівську премію з літератури, інтерв'ю з його останнім співкамерником Леонідом Бородіним, а також стаття про відповідальність у невиконанні адвокатського обов'язку щодо Стуса призначеного державою і підтримуваного держбезпекою захисника Медведчука. І останній щоденник Василя Стуса, який вже після смерті називають «з таборового зошита» (републіковано з дозволу сина поета Дмитра Стуса).

Книжка має значну історичну, документальну та архівну цінність. Призначена для широкого кола читачів. Спрямована на висвітлення «білих плям» в історії української культури радянської доби.

 

З подання Асоціації Українських Письменників

 

Подання

 

Книга Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» вийшла друком у травні 2019 року у видавництві Vivat після тривалої роботи автора в архівах ‑ дослідження шести томів справи, відсікання зайвого й ґрунтовної роботи з розшифровки й коментування, підготовки тексту до друку. Архівні документи наведено у повній відповідності до оригіналу, проте дещо довелося скоротити, бо матеріали справи частково дублювали один одного. Документи висвітлюють постать Стуса у розвитку: талановита творча людина, яка спочатку постає проти системи під тиском обставин, а потім, набувши досвіду, зростає як принциповий і непримиренний борець; звичайна людина, якій довелося стати героєм у протистоянні із системою. Унікальність представленої книжки полягає в тому, що сконденсовано й точно показано роль маховика історії, машини каральної системи, роль адвокатів і суддів і те, як це все позначилося на справі Василя Стуса (ба більше ‑ ми бачимо відпрацьований механізм, що ламав долі багатьом незгодним у Радянському Союзі), нерозуміння, замовчування або й підспівування каральній системі з боку пересічних громадян і літературного істеблішменту того часу.

Вахтанг Кіпіані багато років поспіль відстоює історичну правду, робить усе для того, щоб українці могли дізнаватися про факти своєї історії не із заангажованих джерел і не за скороченим «для дітей» курсом, а повнорозмірно, мали доступ до якісної літератури й першоджерел. Приміром, Музей-архів преси, колекцію до якого Кіпіані збирає понад 30 років, існує фактично завдяки його власному ентузіазму й вмінню запалити цією справою волонтерів, збирачів і колекціонерів. Титанічна робота з розкопування й розкодовування всього найцікавішого й націєтворчого, створення й багаторічна праця в проекті «Історична правда» гідні відзначення найвищою нагородою й суспільного визнання.

«Справа Василя Стуса» здобула низку премій, зокрема ‑ персональну відзнаку директорки ГО «Форуму видавців» Book Forum Lviv2019 року, під час Черкаського книжкового фестивалю перемогла в номінації «Науково-популярна книга для дорослих», у номінації «ХРЕСТОМАТІЯ» XXI Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» (лютий 2020), а члени Українського ПЕН-клубу внесли «Справу Василя Стуса» до переліку найкращих книжок 2019 року, які з'явилися друком у вітчизняних видавництвах.

На противагу суспільному визнанню виник судовий позов, який зрештою охрестили «ще одним судом над Стусом». У серпні 2019 року розпочався судовий процес за позовом Віктора Медведчука про заборону поширення видання. Дарницький районний суд Києва 19 жовтня 2020 року зобов'язав укладача книги «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані та видавництво «Віват» видалити з твору інформацію про Віктора Медведчука та заборонити поширення друкованого тиражу до усунення порушення немайнових прав Медведчука. Це спричинило хвилю публічного інтересу і до самої книжки, і до постаті Василя Стуса. Суспільний резонанс обумовив максимально можливе поширення книги, створення електронної та аудіоверсії, безліч акцій громадської підтримки ‑ читання творів Стуса, публічне читання матеріалів справи під стінами районних судів, акції «ЗахистиСтуса / #FreeStus», «Книга на лаві підсудних» тощо. Посольство України в Азербайджані запустило флешмоб у пам'ять про Василя Стуса, за умовами якого потрібно перекласти вірш Стуса іноземною мовою, — і на акцію відгукнулись посольства в інших країнах.

Безперечно, цього могло й не бути, якби не сміливість і журналістська чесність і готовність Вахтанга Кіпіані відстоювати історичну справедливість, говорити без купюр і без цензурування, без огляду на владоможців. Роман Корогодський писав: «Стус ‑ це завтрашній день України, очищений від скверни й намулу ницої екзистенції», «явище позаземне, євангельська легенда, ферментальний міт, знак національної святости й загальнолюдської висоти» (з книги «Брама світла. Шістдесятники»). Однак без тих, хто говоритиме й розповідатиме, хто розкриватиме перед суспільством правдиву інформацію без перекручувань і спрощень, з «відкритим заборолом» і без догоди кон'юнктурі, цей «завтрашній день» наближатиметься безкінечно. Відтак, книга «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані варта відзнаки. І власне факт присудження (якщо це станеться) Національної премії України імені Тараса Шевченка історику, заслуженому журналісту України за принциповість і відстоювання позиції стане добрим прецедентом для тих, хто працює в цій царині.

 

З подання ТОВ «Видавництво Vivat» (м. Харків)

Коментарі

Хочу оголосити неофіційний флешмоб #golosujuzanominanta.
Йдеться про короткий список номінантів на Шевченківську премію.
Як кваліфікований читач у двох номінаціях, а саме: "Література" (я є доктором філології з літературознавства) та "Публіцистика, журналістика" (я є членом Спілки журналістів від 1992 року) хочу підтримати кандидатури добродіїв (Vasyl Makhno) Василя Махна (книга "Вічний календар") та (Вахтанг Кіпіані) Вахтанга Кіпіані (книга "Справа Василя Стуса").
Звертаюся до пані Тамари Гундорової (Tamara Hundorova) та пана Юрія Макарова (Yuri Makarov) з проханням запровадити облік та підрахунок читацьких голосів на підтримку тих чи інших номінантів
Поширення вітається!!!
https://www.facebook.com/aleksandr.glotov.71/posts/3846521352051708

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA