Офіційний веб-сайт

Книга «Попід Золоті Ворота: шість елегій про родину Калинців»

Автор(-и): Петро Шкраб'юк / Розділ:

Книга «Попід Золоті Ворота: шість елегій про родину Калинців», автор: Петро Шкраб'юк, видавництво «Сполом» (м. Львів), рік видання: 2018.

 

Книга «Попід Золоті Ворота: шість елегій про родину Калинців» Петра Шкраб'юка

 

Петро Шкраб'юк написав і видав понад 30 книг поезії та документально-художньої прози, але книга «Попід Золоті Ворота: шість елегій про родину Калинців» ‑ особлива, бо вона розповідає про життя та діяльність подружжя Ірини та Ігоря Калинців, відомих поетів, на широкому історичному тлі всього XX століття, в контексті Визвольних змагань, але в нових суспільно-політичних умовах.

Уже самі назви розділів-елегій ‑ а їх шість («Між тишею і громом», «На перехресті трьох світів», «Друге полювання», «За дротами», «Після бурі» і «Скресіння») ‑ розкривають суть і характер книги, проводять у добу Визвольних змагань 1917-1921 років, відтак у період боротьби ОУН та УПА. Це віхи історії, які стали потужним стимулом для духовно-ідеологічного формування шістдесятників, передусім подружжя Калинців, їхніх знайомих і побратимів, подають всебічний літературознавчий аналіз поезії Ігоря та Ірини Калинців, детально розповідають про обшуки, арешти, допити і засуд Ірини, опісля й Ігоря (молодих батьків другокурсниці Дзвінки).

Так само вражає розповідь про «контрасти волі і неволі», а саме: як подружжя Калинців шукало роботу після дев'ятирічного ув'язнення, про «взаємини» з КГБ ‑ і знову ж таки, про літературну творчість та міжнародне визнання.

Та ось «Скресіння». Елегія шоста. І теж промовиста. Бо вона – про національне піднесення наприкінці 1980-х років, відновлення Української державності. В цих доленосних подіях Калинці брали найдіяльнішу участь, зокрема Ірина була народним депутатом Верховної Ради України першого демократичного скликання, Ігор ‑ депутатом Львівської обласної ради.

Книга цінна ще й тому, що автор скрупульозно опрацював приватний архів Калинців, судові справи, які зберігаються в СБУ, та численні публікації в періодиці ‑ як в Україні, так і за її межами. Колориту книзі надають живі, часто-густо дотепні спогади Ірини Калинець, дочки Звенислави Калинець, Стефанії Шабатури, Ярослава Лемика. Заслуговує на увагу і розповідь Ірини про малознані методи та форми боротьби спецслужб з інакодумцями, як і про незалежну поведінку художниці Стефанії Шабатури під час допитів у КГБ, а її передбачення розпаду СРСР.

Окремо треба наголосити, що книга «Попід Золоті Ворота» не тільки про родину Калинців. Вона охоплює весь дисидентський рух в Україні, наводить безліч імен борців, котрі чинили опір червоному тоталітаризмові, і всі вони в більшій чи меншій мірі були пов'язані з Калинцями. Це Іван Світличний, Валентин Мороз, Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл, Дарія Гусяк, Ірина Сеник, Тарас Мельничук та інші. Ці постаті не просто згадуються, а подані в дії, змальовані і їхні психологічно-словесні портрети. Запам'ятовується і контроверсійний образ генерала КГБ Черпака.

Книга написана яскраво, динамічним стилем і водночас аргументовано, з посиланням на джерела, адже П.В.Шкраб'юк не тільки поет, прозаїк-есеїст, а й науковець, доктор історичних наук, автор таких суспільно-значущих книг, як «Сто кроків до Храму: невідоме про відоме» (2008), «Історії, прожиті тричі: події, документи, спогади» (2015), «Над Простором і Часом: трилогія незвичайного» (2017). Всього таких книг ‑ понад 30, а ще сотні публікацій у збірниках, журналах, газетах.

Книга «Попід Золоті Ворота» увінчує масив художньо-наукової, світоглядної есеїстики П.В.Шкраб'юка. Вона здобула низку схвальних відгуків ‑і письмових, і усних. Вперше побачила світ 20 років тому, але відзначена не була. Тепер маємо друге, уточнене й доповнене, видання. Тим-то відзначення його Національною премією імені Тараса Шевченка ‑ було б справедливим пошануванням автора як за цю небуденну книжку, так і за його літературну творчість взагалі.

 

З подання Львівської обласної організації

Національної спілки письменників України

Коментарі