Офіційний веб-сайт

Книга «Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків.1886-2020»

Автор(-и): Ніна Саєнко / Розділ:

Книга «Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020», автор: Ніна Саєнко, видавництво «Контраст» (м.Харків), рік видання: 2021.

Висунуто Шевченківським національним заповідником.

 

Книга «Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020» Ніни Саєнко

 

Видавництво «Контраст», 2021. - 648 с.: 268 іл. представляє собою фундаментальне публіцистичне дослідження мистецької спадщини видатного українського художника Олександра Саєнка у контексті художнього процесу XX століття, формування українського монументально-декоративного мистецтва, національного стилю і внеску кількох поколінь родини Саєнків в українську культуру др. пол. XIX - поч. XXI століть.

Масштабне видання, як складова потужного проекту дослідження творчості Олександра Саєнка ілюструє невичерпну скарбницю традицій і, водночас, новаторських методів дослідження родоводу, зокрема процесу його самоідентифікації в широкій панорамі становлення української нації. Уперше оприлюднюються листи і фотографії визначних діячів національного відродження ХІХ-ХХІ століть: Олександри Білозерської-Куліш (Ганни Барвінок), Андроника Лазарчука, Василя Кричевського, Сергія Устименка, Михайла Дерегуса, Василя Касіяна, Михайла Стельмаха та ін., а також інші унікальні документи з родинного архіву. Особливу цінність становить епістолярій доби кінця XIX - початку XX століть, що дивом зберігся в умовах переслідувань діячів культури тоталітарними режимами, де відображено спротив інтелігенції проти пригнічення всього українського.

Матеріали, представлені в книзі, - це яскраві ілюстрації до історії утвердження української культури упродовж майже двох століть на прикладі чернігівського роду Саєнків - з його викликами долі, трагічними подіями, безперервними боріннями за свободу творчості, відстоювання гідності людини і радістю перемог. Зрештою, це унікальні свідчення звитяжного переможного шляху становлення й утвердження українців як складової європейської спільноти  і  незалежної держави - Україна. Цінність книги полягає у її неповторному колориті та яскравому авторському підході до розв'язання складних світоглядних завдань з дослідження власного родоводу, що, проте, проявилося через досить об'єктивне трактування складних подій тих часів.

Праця, що представляється на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка, позначена новаторським і синтетичним підходом, неперервним аналітичним пошуком з дослідження національних проявів життя мистців XIX - XXI ст. Авторка, опрацювавши величезний об'єм інформації, дослідила, систематизувала та оприлюднила нові, досі невідомі широкому загалу факти із життя одного роду, через який дає глибокий аналіз процесу культурного відродження досить тривалого періоду української історії, знайомить з умовами формування самодостатньої особистості в родинному колі багатьох діячів відродження, близьких до родини Саєнків. Насамперед - це колеги, друзі та однодумці Ферапонта та Олександра Саєнків, через образи яких вона визначає традиційну роль батька як вчителя і наставника.

За концепцією Ніни Олександрівни та її активною особистою і фінансовою участю у м. Ворзна, шо на Чернігівщині, створено Художньо-меморіальний музей-садиба Олександра Саєнка, зокрема передано до музею у дарунок більше 1000 унікальних мистецьких творів, документів та інших експонатів. Як засновниця музею, вона, спільно із персоналом цього закладу та громадою міста, активно веде культурно-освітню, науково-дослідницьку, патріотично-виховну діяльність, здійснює широку презентацію творів національного мистецтва в Україні і зарубіжжі. Нині музей є дорогоцінною перлиною, гордістю й окрасою Чернігово-Сіверщини і всієї України, він набув авторитету в Україні і світових обширах.

Ніна Саєнко є також засновницею і педагогом Мистецької студії імені Олександра Саєнка для глухонімих дітей - унікального мистецького закладу, подібним якому немає в Україні. На благодійних засадах вона здійснила мрію свого батька - глухонімого художника - навчати обдарованих дітей з вадами слуху основам образотворчої грамоти, створила необхідні умови для опанування дітьми різними видами мистецтва. Ніна Олександрівна особисто консультує і надає кваліфіковану допомогу, проводить майстер-класи для дітей з фізичними вадами, сиріт і дітей із малозабезпечених родин з метою їх адаптації до повноцінного життя.

Багатоманітна діяльність Ніни Саєнко є дійсно феноменальною, визнаною в Україні і за кордоном. Вона - зразок високої гідності і честі, вірності заповітам діячів свого народу і власного роду, передусім - свого батька народного художника України Олександра Саєнка - у формуванні істинного патріотизму, національної свідомості, достойного збереження історичної пам'яті і культурно-мистецької спадщини українського народу, пошанування людини як творця епохи і гідного продовжувача народної творчості в Україні.

Упродовж багатьох років авторка ретельно досліджує культурну спадщину українського народу та активно популяризує її в Україні та зарубіжжі. Вже вийшло з друку понад 10 книг, організовано більш як 150 художніх виставок в Україні і 15-ти країнах світу.

Книга «Пам'ять роду: Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020» - новий визначний крок у дослідженні української культурної спадщини, зразок документованої публіцистики, де високо професійно і гармонійно поєднано епістолярію та кваліфікований коментар авторки, що дають приклад збереження пам'яті роду, родинної згуртованості, взаємоповаги і любові для досягнення вищої мети: злагоди в суспільстві задля побудови гідного і щасливою життя краянам-українцям, яким присвятила свою книгу Ніна Саєнко.

Професійно ілюстрована, виконана на високому поліграфічному рівні і за кращими традиціями національного книговидання та європейськими стандартами, ця книга вже з великим успіхом та значним суспільним резонансом була презентована в музеях Чернігова (Художній музей імені Григорія Галагана), Борзни (Художньо-меморіальний музей «Садиба народного художника України Олександра Саєнка»), Києва (Національний музей українського народного декоративного мистецтва), Канева (Шевченківський національний заповідник). Численні учасники обговорення цього видання - науковці, журналісти, публіцисти, мистці, історики, музейні працівники, вчителі, студенти вищих навчальних закладів високо оцінили дослідницьку і публіцистичну працю Ніни Саєнко, а сама книга стала цінним поповненням музейних і бібліотечних фондів та букіністичних збірок.

Видання книги «Пам'ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020»  Ніни Саєнко є вагомим досягненням сучасної української культури, публіцистики, новітньої історії національного відродження.

З подання Шевченківського національного заповідника

 

Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка

 

Цим зверненням хочу привернути пильнішу увагу членів Шевченківського комітету до публіцистичної книги відомої мистецтвознавиці Ніни Саєнко «Пам'ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020», яка подана на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка (номінація: Публіцистика, журналістика).

Це науково-публіцистичне дослідження, бо авторкою здійснена величезна пошукова робота, є епістолярною історією роду Саєнків, оприявленою на тлі драматичної боротьби української інтелігенції за свободу творчого самоздійснення завдяки виборенню політичних прав і свобод українським народом. Особливу цінність представляють вперше оприлюднені листи видатних діячів культури, літератури й мистецтва, а також інші архівно- документальні свідчення, зокрема матеріали з архіву родини Саєнків. Звісно, цей величезний масив епістолярію та інших архівних свідчень життя і творчої долі мистецької династії Саєнків аналітично проектується на формування творчої особистості унікального українського митця Олександра Саєнка. І що важливо, становлення народного художника України Олександра Саєнка, який в дитинстві втратив слух і мову, в цій праці розглядається в контексті розвитку національної культури, передусім монументально-декоративного мистецтва другої половини XIX- початку XX ст.

Гадаю, при розгляді праці «Пам'ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020» доцільно звернути увагу на авторку - Заслужену діячку мистецтв України, дослідницю українського мистецтва і культури, авторку багатьох книг, альбомів, каталогів, засновницю і викладачку Мистецької студії імені Олександра Саєнка для глухонімих дітей. До речі, Ніна Саєнко є ініціаторкою і засновницею Художньо-меморіального музею-садиби Олександра Саєнка в м.Борзни на Чернігівщині.

Я протягом останніх 25 років в міру своїх можливостей сприяв невтомній, енергійній Ніні Саєнко в її дослідженні та популяризації свого батька - талановитого художника-монументаліста Олександра Саєнка. Внаслідок цієї подвижницької праці Ніни Саєнко з’явилися за цей час десятки книг, каталогів, проспектів, альбомів, а скільки було організовано художніх виставок в Україні та багатьох країнах світу, присвячених життю та творчій діяльності видатного художника Олександра Саєнка, його учнів та послідовників. Творчість Олександра Саєнка та родини Саєнків гідно презентувала культуру, образотворче мистецтво України в світі.

Сподіваюсь, що це ґрунтовне історико-мистецтвознавче дослідження Ніни Саєнко буде гідно оцінене.

 

22 листопада 2021 р.

Микола Жулинський,

академік НАНУ

 

До Комітету з Національної премії України

імені Тараса Шевченка

Національний музей українського народного декоративного мистецтва підтримує подання Шевченківського національного заповідника на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка книги «Пам'ять роду: Епістолярії родини Саєнків. 1886 - 2020» (автор - Ніна Олександрівна Саєнко. Харків: Вид-во «Контраст», 2021. 621 с.: 268 іл.) в номінації «публіцистика, журналістика».

Ніна Олександрівна Саєнко - заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Європейської текстильної асоціації, кавалер орденів княгині Ольги ІІІ ступеня (2005) та Святої Варвари (2008). Вона відомий український мистецтвознавець, художник, продовжувач і популяризатор творчої спадщини свого батька - народного художника України Олександра Ферапонтовича Саєнка.

Її зусиллями підготовлено низку видань і статей про життєвий і творчий шлях видатного українського художника О.Саєнка, створено Художньо- меморіальний музей-садибу митця у м.Борзні Чернігівської області, який нині відзначає своє 25-ліття.

Ім’я О.Ф.Саєнка внесено ЮНЕСКО до переліку видатних діячів світової культури. Природне обдарування, ґрунтовна академічна освіта дозволили художнику оволодіти багатьма видами мистецької діяльності. Він працював у техніках інкрустації соломою, олійного живопису, акварелі, килимового  мистецтва, створив безліч ескізів для декоративних тканин, працював у техніці вибійки, займався формуванням і розписом керамічних виробів, виготовленням дерев’яних розписних форм.

Тематика творів О.Ф.Саєнка різноманітна: історичне минуле України, сучасне автору сьогодення, лірико-поетичний жанр, суто декоративні композиції. Та особливе місце посідає образ Т.Г.Шевченка.

Величезна мистецька спадщина художника представлена в колекціях багатьох музеїв. Зокрема в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва зберігається понад 50 творів, серед яких одним з найкращих є інкрустоване соломою панно «Реве та стогне Дніпр широкий. Т.Г.Шевченко».

Книга «Пам'ять роду: Епістолярії родини Саєнків. 1886 - 2020» - новий визначний крок у дослідженні української культурної спадщини, зразок документованої публіцистики, де високопрофесійно і гармонійно поєднано епістолярію та кваліфікований коментар авторки, що дає приклад збереження пам'яті роду.

Матеріали, представлені в книзі, - це яскраві ілюстрації до історії утвердження української культури упродовж майже двох століть на прикладі роду Саєнків. Цінність книги полягає в її неповторному колориті та яскравому авторському підході до розв'язання складних світоглядних завдань з дослідження власного родоводу.

Праця, що представляється на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка, позначена новаторським підходом, аналітичним пошуком з дослідження національних проявів життя мистців XIX - XXI століть. Видання багато ілюстроване і базується на оригінальних фотодокументах, які знайомлять з умовами формування особистості в родинному колі багатьох діячів культури, близьких до родини Саєнків, розкривають багатогранність Саєнка-митця, Саєнка-патріота, якому притаманні були любов до українського народного мистецтва, до традиційної культури, що підтверджується усією його творчістю.

Підтримуючи подання книги «Пам'ять роду: Епістолярії родини Саєнків. 1886 - 2020» на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка, ми розглядаємо це видання як пошанування багатогранної творчості народного художника України О.Ф.Саєнка.

Національний музею українського народного декоративного мистецтва

 

Комітету з Національної премії України

імені Тараса Шевченка

На здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2021р. представлено публіцистичну книгу «Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. (Ніна Саєнко. Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886- 2020. - Харків : Вид-во «Контраст», 2021. - 648 с. : 268 іл. (номінація публіцистика, журналістика)

Книга являє собою фундаментальне публіцистичне дослідження мистецької спадщини видатного українського художника Олександра Саєнка у контексті художнього процесу XX століття, формування українського монументально- декоративного мистецтва, національного стилю і внеску великої родини Саєнків в українську культуру другої половини XIX - початку XXI століть. В ній представлено епістолярну спадщину (1886-2020) роду Олександра Саєнка, що ілюструє скарбницю традицій родоводу в широкій панорамі життя українського народу.

Книга вийшла до 120-річчя від дня народження славетного українського художника Олександра Саєнка, яке відзначалось на державному рівні за рішенням Верховної Ради України у 2019 році, та 25-літнього ювілею Художньо-меморіального музею «Садиба народного художника України Олександра Саєнка в місті Борзна на Чернігівщині». З нагоди цих святкувань вийшла трилогія книг - «Мистецькі традиції династії Саєнків у контексті української образотворчості XX - початку XXI століть», 2020; «Золоте перевесло : Мистецька династія Саєнків у музеях України» / Н. Саєнко, О.Майданець-Баргилевич, 2021 та «Пам’ять роду : Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020»

Видання книг, присвячених О.Саєнку, організація численних виставок митця, свідчення подвижницької діяльності Ніни Саєнко, яка не лише зберегла, незважаючи на лихоліття і заборону всі роботи, ескізи, начерки, архівні матеріали, листи, фото свого батька Олександра Саєнка, але й розкрила трагічну і маловідому сторінку нашої історії, ввела у науковий обіг творчість тих, хто формував основи національного мистецтва початку XX століття, в першу чергу Михайла Бойчука, Василя Кричевського.

Сьогодні Ніна Саєнко є одним з провідних митців декоративного мистецтва України, творчість якої широко відома як на батьківщині, так і за її межами. Вона неодноразово виставлялася у національних музеях і престижних галереях Франції, Німеччині, США, Австралії, Китаю, Німеччині, Польщі, Росії, Канади, де завжди привертала увагу широкої громадськості, істориків мистецтвознавців та арт-критиків. Її роботи є окрасою багатьох музейних збірок і приватних колекцій як в Європі так і в Америці.

Велика робота Ніни Саєнко по підготовці і виданню книг про внесок Олександра Саєнко в розвиток української культури.

Враховуючи важливе значення книги Ніна Саєнко. Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020. - Харків : Вид-во «Контраст», 2021. - 648 с. : 268 іл. для розвитку української культури і її утвердження у світовому просторі, підтримую книгу і присудження їй високого звання Лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка 2022 року.

Лауреат Національної премії України ім.Тараса Шевченка,

академік НАМ України Тетяна Кара-Васильєва.

 

Комітету з Національної премії України

імені Тараса Шевченка

 

Лист підтримки

 

Борзнянська об’єднана територіальна громада, відділ культури, сім’ї, молоді та спорту, Художньо-меморіальний музей «Садиба народного художника України Олександра Саєнка» Борзнянської міської ради підтримують публіцистичну книгу «Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020» Ніни Саєнко, заслуженої діячки мистецтв України, засновниці Художньо-меморіального музею «Садиба народного художника України Олександра Саєнка», висунуту на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Борзнянці пишаються тим, що наша земля зростила мистецьку династію Саєнків, яка упродовж багатьох років дарує нам яскраве самобутнє мистецтво.

Книга «Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020» розкриває вагу і значимість яскравого таланту Олександра Саєнка, його родини, для нас, борзнянців, для майбутніх поколінь і є взірцем, прикладом традицій родоводу, національної свідомості, патріотизму. Родина Саєнків внесла вагомий внесок у розвиток українського монументально-декоративного мистецтва другої половини XIX ‑ початку XXI століть.

Ніна Саєнко є знавцем музейної справи, дослідницею українського мистецтва і культури, автор численних книг, каталогів, альбомів, тематичних публікацій в енциклопедіях, наукових виданнях. Її публічні виступи на радіо та телебаченні присвячені професійному аналізу художнього життя України. Ніна Олександрівна завжди у творчому пошуку, творити - це поклик її душі.

Як засновниця музею значні зусилля доклала до збереження і охорони національної культурної та мистецької спадщини, її широкої презентації у багатьох країнах світу, з розумінням ставиться до музейних проблем, постійно бере активну участь у творчому житті Музею, здійснює в ньому різноманітні проекти, що відбуваються за участі відомих художників, поетів, мистецтвознавців, творчої молоді, широкого кола громадськості з України та зарубіжжя.

За її сприяння, на території Музею, до 110-ї річниці від дня народження художника Олександра Саєнка встановлено три кам’яні скульптури, виготовлені за мотивами творчості Маестро, проводяться пленери з образотворчого мистецтва за участю студентів Київської дитячої Академії мистецтв, Чернігівської АРТ-Студії «Колібрі», семінари-практикуми «Знати, берегти, любити» під патронатом Українського культурного фонду, Товариства «Чернігівське земляцтво», постійно поповнюються фонди музею. Ніна Олександрівна Саєнко по-справжньому любить свій рідний край, де народилась і зросла.

Ніна Олександрівна ‑ берегиня історичної пам’яті українського народу, свого Саєнкового роду, упродовж багатьох років досліджує творчу спадщину видатного українського мистця із світовим ім’ям Олександра Саєнка.

Істинно подвижницьку творчу, мистецтвознавчу, публіцистичну, музеєзнавчу, патріотично-виховну діяльність Ніни Саєнко увінчує масштабна книга «Пам’ять роду. Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020», яка достойна високої державної нагороди ‑ Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Голова Борзнянської об’єднаної територіальної громади

Лариса ОСАДЧУК

В.о. Начальника відділу культури, сім’ї, молоді та спорту Борзнянської міської ради

Лариса ПАЛЯНИЧКА

Директор Художньо-меморіального Музею «Садиба народного художника України Олександра Саєнка»

Ніна ХРАПАЧ

 

Комітет з Національної премії України

імені Тараса Шевченка

 

Щодо підтримки відзначенняНаціональною премією України

імені Тараса Шевченкав номінації «Публіцистика. Журналістика»

Ніни Олександрівни Саєнко

 

Громадська організація «Товариство «Чернігівське земляцтво» підтримує подання Шевченківського національного заповідника кандидатури заслуженої діячки мистецтв України НІНИ ОЛЕКСАНДРІВНИ САЄНКО на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка за книгу «Пам'ять роду: Епістолярії родини Саєнків. 1886-2020» (2021 рік, видавництво «Контраст», м.Харків).

Ім'я Ніни Саєнко широко відоме у світі, в Україні, на її рідній Чернігівщині. Народжена у Борзні, у родині талановитого мистця Олександра Саєнка, Ніна Олександрівна є гідним продовжувачем, хранителем, популяризатором сімейних традицій і творчих надбань. Завдяки її зусиллям та наполегливості у Борзні створений і працює вже чверть століття Художньо- меморіальний музей «Садиба народного художника України Олександра Саєнка». Ніна Саєнко приймає активну участь у різних земляцьких заходах, особисто є ініціатором багатьох творчих зустрічей, презентацій, семінарів, наукових конференцій, екскурсій тощо. Її змістовні публіцистичні статті постійно друкуються на сторінках земляцького часопису «Отчий поріг». До її слова прислухаються у нашій многоликій чернігівській земляцькій громаді.

Н.О.Саєнко можна вважати упізнаваним символом нації, що закликає любити й оберігати рідне, прабатьківське-прадідівське. Свідченням цьому є грунтовний том «Пам'ять роду», де представлено епістолярну спадщину (1886-2020 р.р) роду Олександра Саєнка, проілюсровано скарбницю традицій родоводу в широкій панорамі життя українського народу. Дивом уціліле, якщо уявити скільки крутих подій відбулося на нашій землі з початку XX століття до недавніх часів і яку мудрість виявили ті, хто зберіг неоціненні свідчення історії, зворушливе листування родичів та близьких людей. Читаючи відверті листи Саєнків та інших людей того часу, ніби відкриваєш давні події, учасниками яких були представники небуденного роду. Колоритні, з живими побутовими деталями, кожен рядок послань наповнений любов'ю до рідних, до українського краю... Над книгою, в якій надруковано понад 1000 листів, авторка працювала понад п'ять років, розуміючи її значення для збереження національної пам'яті та культурної спадщини для майбутніх поколінь.

Книга вже знайшла гідний розголос серед читачів. Презентації відбулися у Шевченківському національному заповіднику, Чернігівському художньому музеї імені Григорія Галагана, Художньо-меморіальному музеї «Садиба народного художника України Олександра Саєнка» у Борзні, Національному музеї українського декоративного мистецтва у Києві.

Фундаментальне видання «Пам'ять роду» є вагомим публіцистичним доробком для вивчення мистецької спадщини в історичному аспекті розвитку української образотворчості, унікальності спадкоємності у творчості династії Саєнків, широкої презентації мистецтва роду в Україні та за її межами.

 

Голова ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»

В.В.Ткаченко

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA