Офіційний веб-сайт

Книга «Марія Заньковецька. Світова велич генія національного»

Автор(-и): Володимир Корнійчук / Розділ:

Книга «Марія Заньковецька. Світова велич генія національного», автор: Володимир Корнійчук, видавництво «Криниця», рік видання: 2016.

 

Мистецтвознавче дослідження «Марія Заньковецька. Світова велич генія національного» Володимира Корнійчука

 

На здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка ‑ в номінації публіцистика ‑ Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка представляє книгу театрознавця Володимира Корнійчука «Марія Заньковецька. Світова велич генія національного». Мистецтвознавче дослідження. ‑ Київ: Криниця, 2015.‑ 496 с.:іл; тираж 1150 пр. Вона стала яскравим, самобутнім і резонансним явищем української національної культури і яка приурочена 160-літтю від дня народження Марії Заньковецької ‑ першої народної артистки України (1923 р.).

Відомий сучасний театрознавець, письменник, хореограф, музикознавець , заслужений журналіст України Володимир Корнійчук, як зазначив у своїй рецензії народний художник України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Леонід Андрієвський, «вперше в історії вітчизняного театрознавства, дослідив одну із найскладніших і не розроблених досі тем — психологічні особливості акторської творчості геніальної української актриси кінця XIX-початку XX століття Марії Заньковецької (1854-1934), колосальний арсенал її сценічних виражальних засобів, який і нині викликає подив та захоплення. Марія Заньковецька і сьогодні залишається найяскравішим світилом як українського національного, так і європейського театру, однією із знакових постатей в сузір’ї звершень світової театральної культури. Вона першим номером відкриває когорту українських артистів, які здобули загальнонародне визнання...» (Див.: «Літературна Україна», 24 грудня 2015 р., №49-50).

Марія Заньковецька належить до основоположників професійного українського театру. Саме з 1882 року ‑ вона провідна актриса українських професійних труп: М.Кропивницького, М.Старицького, М.Садовського, П.Саксаганського, І.Карпенка-Карого. А в народному театрі, в Товаристві українських артистів, виконала свої найголовніші ролі: Олена («Глитай, або ж Павук» М.Кропивпицького), Харитина («Наймичка» І.Карпенка-Карого), Зінька («Дві сім'» М.Кропивницького), Софія («Безталанна» Ї.Карпенка-Карого) та ін. Саме з цих ролей розпочала свій шлях слави велика актриса Марія Заньковецька. А за цим грандіозним успіхом стояли унікальні природні дані, її геніальна обдарованість та величезна праця.

Автору новаторської театрознавчої праці Володимиру Корнійчуку, над якою він працював упродовж 40 років, починаючи зі своєї дипломної роботи «Психологічні особливості акторської творчості Марії Заньковецької» у Київському інституті театрального мистецтва імені І.Карпенка-Карого, і яка нині є третім, доповненим виданням (перше: Ніжин, 2004 р.; друге ‑ Київ, 2007 р.), поталанило проникнути в таємниці сугестивно-гіпнотичного впливу на глядача, що ним актриса володіла сповна, творячи переконливі, глибоко психологічні й життєво-реальні образи, якими полонила не тільки численних своїх поціновувачів з-поміж сильної статі, а й безліч прихильниць свого рідкісного таланту, під магічною дією якого в особливо драматично-трагедійних, чуттєвих сценах ‑ представниці прекрасної статі не лише ридали, а й навіть зомлівали.

Важливо, що автор театрознавчого дослідження дає можливість широкому загалу читачів познайомитися з творчою лабораторією талановитої актриси, визначення глибини таланту якої закладає в самій назві книги: «Марія Заньковецька, Світова велич генія національного». Адже про пошану до її надзвичайного обдарування свідчать і ті заходи, що проводилися з нагоди 40-річного ювілею її сценічної діяльності, який відзначали в Києві у 1922 році. Ніхто інший із акторів чи українських, чи російських кінця ХІХ-початку XX століть не привертав до себе стільки уваги світової театральної громадськості, як Марія Заньковецька, розповідає в театрознавчій розвідці «Аve, Маriа!» Володимир Корнійчук, а саме в першому розділі свого дослідження. Про підготовку до ювілею заявили театральні організації Європи, США, інші країни. Гучним було і відзначення ювілею актриси в Києві, куди з'їхалися представники найавторитетнішої театральної еліти як з України, так і з Росії.

Як зазначив у відгуку на книгу Володимира Корнійчука заслужений діяч мистецтв України Іван Лисенко, «...автор робить акцент на патріотизмі великої артистки. Незважаючи на те, що її неодноразово запрошували на російську сцену, вона залишалася вірна рідному українському театру, довівши цим, що сцена для неї ‑ це святе дійство, і торгувати ним вона ніколи не буде. Ця сутність особливо є важливою в нашому сьогоденні, коли багато українських артистів, особливо співаків, пішли служити на зарубіжну сцену. Тому і не дивно, що перед її талантом схиляли голови світочі багатьох народів» (ч. 23, 9-15 червня 2016 р. «Слово Просвіти»).

В наступних частинах книги автор вміщує спогади сучасників М.Заньковецької, а також нові архівні розвідки, матеріали й документальні знахідки про життя і творчість актриси. Численні фото- ілюстрації доповнюють це вагоме театрознавче дослідження. Але особлива інтрига полягає в іншому. Автору пощастило віднайти у фондах Державного музею театрального, музичного і кіномистецтва України фотографію одного із психологічних етюдів Марії Заньковецької, де вона зафіксована в образі Ісуса Христа. Цей етюд був створений нею ще у 1887 році, але за радянських часів ‑через горезвісні ідеологічні установки не оприлюднювався. Фактично світлина перебувала під арештом упродовж 107 років; опублікована вперше у 2004 році, в театрознавчому дослідженні Володимира Корнійчука «Аve, Маriа! або Психологічні особливості акторської творчості Марії Заньковецької» (м.Ніжин).

У представленій на премію книзі вміщено також думки відомих сучасних митців і науковців Леся Танюка, Лариси Кадирової, Федора Стригуна, Наталії Бабанської та ін. про вищеназване дослідження В.Корнійчука, де їхні висловлювання акцентуються на сміливому й свіжому погляді дослідника, називаючи його унікальним явищем в історії української театральної думки.

Надзвичайно цікавою у книзі є мемуарний розділ книги (друга частина). Тут представлені спогади про Марію Костянтинівну багатьох діячів української культури, які співпрацювали з нею або бачили її на сцені. Це насамперед її колеги ‑ Микола Садовський, Софія Тобілевич, Іван Мар'яненко, Федір Волик, Іван Козловський. Всі вони в один голос відзначають неабияку роль М.Заньковецької в історії драматичного театру нашого народу, її дивовижний талант і людяність.

Третя частина книги представлена цитатами відомих українських діячів, документами та листуванням. Тут і матеріали українських письменників (Іван Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Іван Франко, Михайло Коцюбинський), політичних і театральних діячів (С.Петлюра, П.Рулін, О.Суворін та ін.). Чи не найцікавішим є епістолярний розділ, де читач чи не вперше дізнається з листів артистки про цікаві подробиці з життя Марії Костянтинівни, про її стосунки з сучасниками.

Цікаво, що нові матеріали, які автору довелося розшукати, виділені в книзі в окрему, четверту частину. Тут і спогади про видатну артистку І.Кочерги, Д.Нитченка, Ф.Проценка, Г.Герасименко-Булигіної та ін., які розкривають і деякі таємниці з життя видатної актриси. Книга збагачена також численною бібліографією про життя і творчість геніальної артистки, а також раритетними літера тур ними джерелами з психології творчості актора, режисера, письменника, композитора, художника.

Зауважимо, що нова книга Володимира Корнійчука отримала широкий резонанс у вітчизняній пресі, Зосібно, у газеті центрального органу виконавчої влади «Урядовому кур"єрі» від 23 січня 2016 р.(№14), після презентації книги в Українському домі під час проведення IV Київської міжнародної книжкової виставки, заслужений журналіст України Павло Ларіонов зазначив, що «автор представив шанувальникам українського мистецтва нове видання ‑ театрознавче дослідження творчості геніальної Марії Заньковецької. Із спогадів її сучасників листування з друзями, численних світлин, архівних знахідок вимальовується живий образ першої народної артистки України». А в газеті «Культура і життя» від 29 квітня 2016 р. (№ 17), після презентації книги В.Корнійчука у конференц-залі Національної спілки письменників України було сказано, що у книзі, «чудово розкрита синтетична особистість української жінки-генія, яка була актрисою, співачкою, та визначним громадським діячем водночас».

Відгукнулася на цю подію й газета «Слово Просвіти» (9-15 червня 2016 р, № 23), в якій заслужений діяч мистецтв України Іван Лисенко зауважив, що «нове видання про Марію Заньковецьку ‑ значний успіх українського театрознавства, а особливо Володимира Корнійчука, якому шанувальники театру особливо вдячні». А заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства Галина Степанченко в «Українській літературній газеті» (2 вересня 2016 р., №17), у статті «Велич Марії Заньковецької у дослідженні Володимира Корнійчука» зазначила, що «з творчістю, книжками Володимира Корнійчука я знайома давно. Вони завжди викликали у мене захоплення тим особливим поєднанням пошуку науковця з талантом письменника. В усіх роботах Володимира Корнійчука завжди відчувається не тільки достовірність наукового, документального факту, але ж і особлива, тільки йому притаманна «закоханість» у ту постать, про яку він веде розповідь.

Все в цій мистецтвознавчій масштабній праці зроблено Володимиром Корнійчуком з великою любов’ю до українського театру та його справжньої зірки ‑ Марії Заньковецької. Тож величезна робота автора та видавництва «Криниця» має прекрасний результат.

Якщо порівняти попередні, вихідні версії видання на цю тему, то створена у «Криниці» книга з першого ж погляду відрізняється вишуканою ошатністю обкладинки, оригінальним макетом, змістовною повнотою. Разом з автором видавці, не шкодуючи сил і праці створили повноцінну життєву епопею видатної артистки. Саме видавництво запропонувало і чудово здійснило максимально доцільний обсяг і формат цього видання, допомагало автору формувати його дослідницькі матеріали, проводити їх ретельну комп'ютерну обробку.

Книга Володимира Корнійчука ‑ справжня жива пам’ять про велич Марії Заньковецької, талановитої представниці української театральної культури у світовому культурному просторі».

Слід підсумувати, що багаторічна праця відомого театрознавця Володимира Корнійчука «Марія Заньковецька. Світова велич генія національного» ‑ змогла побачити світ лише завдяки успішному втіленню у життя державної політики у сфері книговидання і книгорозповсюдження Держкомтелерадіо програми «Українська книга», куди і було включено це видання на 2015 рік, за поданням «Криниці». Таким чином, згадана книга Володимира Корнійчука, видана у «Криниці», потрапила до основних бібліотек України, стала доступною широкому колу читачів. Цю книгу надруковано у «Криниці» і додатковим тиражем (загальний тираж видання складає 1150 примірників).

Відзначення вищезгаданої дослідницької праці Володимира Корнійчука Національною премією України імені Тараса Шевченка, стало б вагомою оцінкою його сорокарічної наукової роботи, його вагомого вкладу в розбудову національної театральної культури.

Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка пропонує Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка відзначити високим званням лауреата цієї премії у 2020-му році театрознавця Володимира Корнійчука за книгу «Марія Заньковецька. Світова велич генія національного» (2016).

ТОВ "Видавництво «Криниця» здійснило високопрофесійну додрукарську підготовку видання (наукове редагування, створення оригінал-макета, художнє редагування, комп'ютерне верстання) та видрукувало на високому художньому і поліграфічному рівні, на вітчизняних матеріалах та вітчизняному виробництві.

 

З подання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Коментарі