Офіційний веб-сайт

Книга «Крила на вітрі»

Автор(-и): Микола Тимчак / Розділ:

Книга «Крила на вітрі», автор: Микола Тимчак, видавець О.Зень (м.Рівне), рік видання: 2016.

 

Вибрані твори Миколи Тимчака

 

Книга вибраних творів Миколи Тимчака «Крила на вітрі» вийшла друком 2016 року і стала своєрідним підсумком періоду письменницької зрілості автора. Як стверджують літературознавці Олег Василишин та Ігор Фарина: «Коли почали читати цю книжку, то подумалося про таке: автор належить до покоління, яке заявило про себе в літературі ще в другій половині 70-80-тих років минулого століття. Поет належить до часу, позначеного цікавими дебютами П.Гірника, І.Іова, Г.Лютого, М.Левицького, А.Ненцинського... Їхній доробок невдовзі будемо заново відкривати завдяки абераціям немилостивого до красного письменства часу. Якщо таке станеться, то, безумовно, дійде черга й до Миколи Тимчака, котрий у ту пору ввійшов у літературу збіркою віршів «Співаниця». Ще до її появи за рукопис книжки його рекомендували до письменницької спілки. Таке явище неймовірне й у наші часи. А що вже казати про епоху тоталітаризму?»

Спраглий високохудожнього слова читач відшукає у «Крилах на вітрі» поетичні та прозові твори, народжені душею письменника-громадянина, патріота України. Вони увібрали в себе пережиті та вистраждані почуття людини, якій болить національна пам'ять, яка противиться нищенню чужинцями і яничарами духовних святинь рідного народу, його історії та материнської мови. Любов і ненависть, добро і зло змагаються у художньому слові автора. Але напружені крила його творчого лету дають читачам віру в перемогу незборимого світла над чорними вітрами сьогодення.

Тимчак Микола Михайлович ‑ поет, прозаїк, скульптор, художник, іконописець, різьбяр, автор і виконавець пісень, лауреат літературно-мистецьких премій імені Миколи Островського, Валер'яна Поліщука, Авеніра Коломийця, Грицька Чубая, Івана Низового. Член Національної Спілки письменників України з 1987 року. Автор поетичних збірок «Співаниця», авторське художнє оформлення якої було визнане кращим ілюструванням книги видавництва «Радянський письменник» 1987 року, «Сніги», 2004 р., «Посвіт любові», 2006 р., «Бавило», 2006 р., книги прози «Визволи нас від лукавого», 2009 р., книги вибраних творів «Крила на вітрі» і віршів для дітей «Дарунок від Миколая», 2016, окремим виданням також вийшла поема «Розкоп», 2018 р. Його твори перекладалися японською, болгарською, білоруською, тувинською, російською та іншими мовами. Був учасником ХШ Всесоюзного фестивалю молодих поетів у м.Владивостоці, 1985 р., де був визнаний кращим і рекомендований керівництвом фестивалю до вступу у Спілку письменників СРСР ще до виходу першої книжки поезій «Співаниця», учасником першого фестивалю української пісні «Червона рута», 1989 р., першого фестивалю авторської пісні та співаної поезії «Оберіг-89» у м.Луцьку. Як поет і бард виступав у Болгарії та двічі на Підляшші (Республіка Польща). Брав участь у Міжнародному Шевченківському форумі «В сім'ї вольній, новій», 1989 р., був учасником Міжнародного фестивалю української поезії «Золотий гомін», 1990 р., Всесвітнього форуму українців, 1992 р., був сценаристом, ведучим і автором-виконавцем пісень звіту Рівненської області у телепередачі «Сонячні кларнети», 1990 р. Разом із Христиною Стебельською вів на українському телебаченні два Новорічні вогники, зйомки яких проводилися у м.Тернопіль та м.Івано-Франківськ, де виконував власні пісні.

Як різьбяр брав участь у всеукраїнських заходах: Свято різьбярства у Пирогово, 1986 р., III Республіканське свято народної творчості України, 1988 р., обласні свята народної творчості. Його персональні виставки відбувалися в Рівному, Дубні, Крем'янці. Його роботи (різьба по дереву) закуплені музеями Києва і Крем'янця. Він є автором пам'ятника на Козацькому редуті між селами Плоска і Семидуби Лубенського району Рівненської області, архітектором каплиці, що споруджена на цьому святому місці. Тут на його запросини побували Ніна Матвієнко і тріо «Золоті ключі», квартет «Явір», гурт «Соколи», Марічка Бурмака, Василь Жданкін, Тарас Компаніченко і гурт «Хорея козацька», Валерій Маренич та ін.

Його руками і за його проектами споруджені пам'ятники борцям за волю і незалежність України у селах Верба і Мирогоща на Дубенщині, Ужинець - на Млинівщині, гранітний постамент пам'ятника Тарасу Шевченкові в Дубні. Микола Тимчак є автором меморіальних дошок Іоанну-Павлу II у Польщі, Миколі Лисенку, Уласу Самчуку, Тадеушу Чацькому, війську Богдана Хмельницького, Антонію Мальчевському, сотнику Дубенського козацтва Миколі Боришкевичу, краєзнавцеві Ігорю Лозов'юку, поету Арсену Левковичу, братам Носалям у місті Дубні. Спільно з режисером Миколою Величковським він створив документальний фільм «Рух до України» і стрічку про перебування Тараса Шевченка на Волині «Дорога крізь серце», яка за його сценарієм і його озвученням отримала II місце на конкурсі у Києві.

М.Тимчак брав участь у розкопках разом з археологом І.К.Свєшніковим  на «Козацьких могилах» біля с.Острів та древнього міста Звенигород на Львівщині.

Працював учителем української мови та літератури, викладачем Дубенського культурно-освітнього училища, головним спеціалістом з питань національного і духовного відродження Лубенської районної державної адміністрації, заступником голови адміністрації з питань культури, освіти і медицини. Започаткував щорічне Свято козацької слави на Козацькому редуті побіля Дубна, Свято українського вояцтва у селі Майдан на Дубенщині. За вагомий вклад у життя міста Дубна нагороджений почесною відзнакою «Кришталевий жолудь». Є автором слів гімну цього міста. Обирався депутатом Рівненської обласної та Лубенської міської рад народних депутатів.

8-10 вересня 1989 року як делегат брав участь у І Установчому з'їзді Народного Руху України «За перебудову», що проходив у Києві. Стояв біля стерна Народного Руху України на Дубенщині, відроджував товариство «Просвіта» у місті, районі та області, сприяв створенню козацтва і Союзу українок у Дубенському районі. Спільно із письменниками та політичними діячами Рівненщини відновлював пошанування козацтва на «Козацьких могилах» у с.Пляшева на Волині. Його пензлями і різцями відроджено десятки духовних святинь Волині, Рівненщини і Тернопільщини.

Нині митець   перебуває на творчій роботі і на пенсії по інвалідності.

Рівненська обласна організація НСПУ вважає, що номінована нами книга Миколи Тимчака «Крила на вітрі» достойно презентує творчість її автора і гідна найвищого державного поцінування в галузі літератури.

 

З подання Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України.

Коментарі