Офіційний веб-сайт

Іван Світличний, Надія Світлична «З живучого племені Дон Кіхотів»

Видавництво «Грамота», м. Київ, 2008 р., 816 с.

ISBN 978-966-349-128-8

Упорядкування М.Х. Коцюбинської і О.І. Неживого

Передмова, примітки і бібліографія М.Х. Коцюбинської

 

Анотація

Іван і Надія Світличні ‑ визначні представники героїчно-трагічного покоління українських шістдесятників, чільні постаті літературно-мистецького і суспільно-політичного відродження 1960-х років минулого століття, опору тоталітаризмові й національній нівеляції. За свою мужню позицію зазнавали репресій, стали в’язнями сумління. Саме такі люди визначали моральний клімат дисидентського крила шістдесятників. Доробок Івана Світлішого, критика, поета, перекладача містить основні його твори із цих жанрів, значну частину яких створено в неволі. Творчість Надії Світличної представлена публіцистичними статтями, виступами на радіо «Свобода», заявами, інтерв’ю, спогадами, листами.

Творчість і мужню громадянську позицію брата і сестри Світличних у 1994 р. відзначено Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка.

 

Михайлина Коцюбинська:

«Історія українського шістдесятництва ‑ літературно-мистецького і суспільно-політичного відродження 1960-х років минулого століття, опору тоталітаризмові й боротьби за права людини ‑ нерозривно пов’язана з іменами Івана та Надії Світличних. Саме навколо них у багатьох суттєвих проявах зосереджувався тогочасний ренесанс в Україні. Саме вони багато в чому визначали моральний клімат українського інакодумства 1960-х.

Наша книга відкривається відомим віршем Василя Стуса, написаним 1965 р. під враженням арешту Івана Світличного. У цих поетичних рядках не можна не відчути відблиску того світла, яке випромінювала особа Івана Світличного в 1960-і роки.

Для мене все найсвітліше в шістдесятництві так чи так пов’язане з іменами Світличних ‑ Івана та Надії. Перефразуючи відомий вислів, скажу: якби цих людей, та ще з таким значущим прізвищем, не існувало, їх слід було б вигадати...».