Офіційний веб-сайт

Феномен і культурологічна місія хору Олександра Вацека

На здобуття Національної премії 2019 року

Щоразу, коли спостерігаєш за таким неординарним явищем, як Хорова капела «Орея», розумієш, що біля його витоків стоїть людина, котра зайняла чітку позицію у ключовому питанні напрямку розвитку колективу й попри все зуміла встояти на шляху досягнення мети

 

Олександр Олександрович Вацек – український диригент, хормейстер, вокальний викладач, член журі багатьох конкурсів, аранжувальник. У 1986 році він заснував Академічну хорову капелу «Орея» (нині – у складі Житомирської обласної філармонії імені Святослава Ріхтера).

 

За понад 30 років існування колектив, що складається із 28 співаків, довів, що є одним із найоригінальніших українських мішаних хорів. Упродовж цього часу він став справжньою сенсацією у мистецтві. Адже не так багато в світі капел, у творчому здобутку яких 9 Гран-прі та 40 перших місць на міжнародних хорових конкурсах.

 

Наведемо відгуки відомих хорових експертів світового рівня. Президент Асоціації французьких хорів Марсель Корнелю: «“Орея” – це один із чотирьох кращих хорів у світі, які я коли-небудь чув». Художній керівник І Міжнародного хорового фестивалю у м. Інчоні (Південна Корея) Келлі Парк: «Цей колектив встановлює нові світові стандарти хорового мистецтва і є найкращим послом України за всі роки».

 

У листопаді 2018 року в Толосі (Іспанія) «Орея» брала участь у 50-му ювілейному Міжнародному хоровому конкурсі володарів Гран-прі. Це був своєрідний чемпіонат світу, адже багато колективів-конкурсантів уже були володарями Гран-прі найпрестижніших хорових змагань Європи! Із 16-ти хорів у 2018 році в Толосі 4 перших місця отримали колективи з Індонезії, Швеції, Латвії та «Орея» з України.

 

Сьогодні «Орея» – це справжній хоровий театр, що показує нам перспективу, в якій може розвиватися хорове виконавство. Артисти капели – найвищого професійного рівня. Вони віддані своїй справі, майстерно володіють різними вокально-тембровими манерами виконання та мають особливий еталонний звук.

 

Оригінальність і нестандартність проявляються уже з перших секунд репетиції капели. Репетицію маестро Олександра Вацека завжди направлено на втілення світового досвіду – видатних співаків, диригентів, цікавих хорових колективів. Це – як відкритий у часі й просторі безперервний майстер-клас. Замість очікуваної академічної співанки на сцені відбувається щось нове, неймовірне, схоже на акторські тренінги: фізичні вправи, поліфонічний гомін (це артисти «розігріваються») – так зване екстрене розспівування.

Дуже цікавими є оригінальні режисерські знахідки керівника: перебудовування і рухи хору, елементи танцю, впровадження мізансцен з елементами акторської гри, віртуозні виконавські вокальні прийоми, – все виглядає свіжо, невимушено й вельми органічно.

Олександр Вацек не тільки «вивільнив руки» артистам хору, зумівши подолати їхню холодну сценічну статичність і змусивши рухатися, – він довів, що один і той самий склад хористів може співати не просто різну музику, а ще й відтворювати її у будь-яких вокальних манерах. Тобто бути і академічним, і народним, і дитячим хором, а за потреби – джазовим або естрадним.

 

Абсолютно очевидно, що професіоналізм «Ореї» полягає у створенні художніх образів, для яких слугує все – і характер звуку, і елементи режисерських підходів Олександра Вацека до кожного твору в репертуарі. Слухачів одразу ж підкорює бездоганний ансамбль, який діє на сприйняття як гіпноз. Ідеальна інтонаційна чистота, дивовижне piano, потужне forte, рівноправне і рівне звучання кожного голосу в хорі, абсолютна зосередженість кожного артиста.

Вражає також репертуарна багатогранність «Ореї»: це класична, народна, сучасна українська музика, твори зарубіжних композиторів у спектрі від старовинних шедеврів XVI століття до авангарду. Інтригують і сценічна довершеність, надзвичайно яскраві та переконливі інтерпретації як добре відомих, так і нових сучасних хорових опусів.

Зі слів члена-кореспондента Міжнародної академії АМСКП В.Синицина: «Неймовірне квадрозвучання з усіх кінців залу, шарм чудової пластики рухів людини, яка співає, становить невичерпну магію сучасного хорового дійства, – усе це вражаючі складові феномена «Ореї»та її керівника, заслуженого діяча мистецтв України Олександра Вацека.

Коли слухаємо спів Академічної хорової капели «Орея»і думаємо про наше сьогодення, про складні події в Україні, стверджуємось на думці – ось воно, одне з тих явищ української сучасності, що є патріотичним без зайвих гасел, без перебільшення. Ось те, що насправді несе усьому світові талант і красу, гордість і славу України!»

 

Додаємо список Гран-прі міжнародних конкурсів капели «Орея»:

2014 – 62-й Міжнародний хоровий конкурс у м.Ареццо, Італія;

2011 – 43-й Міжнародний хоровий конкурс у м.Толосі, Іспанія;

2008 – 9-й Міжнародний хоровий конкурс у м.Маріборі, Словенія;

2007 – Всеукраїнський конкурс камерних хорових колективів імені Бориса Лятошинського (м.Київ, Україна);

1999 – Міжнародний хоровий конкурс імені Йоганнеса Брамса (м.Вернігерод, Німеччина);

1998 – Міжнародний хоровий конкурс у м.Монтрьо, Швейцарія;

1996 – Міжнародний хоровий конкурс у м.Лінденхольцхаузені, Німеччина;

1995 – 24-й Міжнародний хоровий конкурc у м.Турі, Франція;

1993 – 5-й Міжнародний хоровий конкурс у м.Майнхаузені, Німеччина.

 

Автор: Надія СЕЛЕЗНЬОВА,

заслужений діяч мистецтв України,

хормейстер, музичний критик,

джерело: Український Інтернет-журнал

 

 

На фото: художній керівник хору «Орея»,заслужений діяч мистецтв України Олександр Вацек.