Офіційний веб-сайт

Двотомник «Німці в гόроді»

Автор(-и): Леся Степовичка (Шуманн Олександра Несторівна) / Розділ:

Двотомник «Німці в гόроді», автор: Леся Степовичка (Шуманн Олександра Несторівна), видавництво: «Ліра» (м.Дніпро), рік видання: 2012.

 

Двотомник «Німці в гόроді» Лесі Степовички

 

У двотомнику розкривається актуальна тема міжнародних стосунків України, українців з представниками країн Західної Європи від початку 1970-х років до наших днів. Персонажі книги ‑українці, німці, австрійці, французи, скандинави ‑ це герої та антигерої наших днів. Переплетіння їхніх вчинків, характерів, доль дає яскраву і захоплюючу картину буття, в центрі якого Україна та її друзі і недруги. В романах, повістях, оповіданнях, новелах авторки ‑ наша сучасність, впізнавана, хвилююча, зрозуміла і незрозуміла, складна, вируюча, невпорана, і не дуже затишна для життя маленької людини. В першому томі ‑ мирний час, сюжети із історії перших кроків доброї міжнародної співпраці, налагодження ділових контактів, яке почалося з «перебудовою». Хоча й відчутне відлуння Другої світової в оповіданнях «Война ‑ мать родна», та «Картопляне кохання». Авторка ‑ активна учасниця Помаранчевої революції і Революції гідності, не могла оминути цієї теми, цих доленосних подій, які подано не лише з точки зору українців, але й очима іноземних фахівців, туристів, друзів і недругів. Другий том книги наповнює біль за рідну землю, понівечену «гібридною» війною на Донбасі, за загиблих воїнів і тих добровольців і нацгвардійців, які мужньо несуть військову службу сьогодні. Прототипами цікавих персонажів є представники ділових та журналістських кіл країн Західної Європи, які по-різному ставляться до України, одні співчувають і допомагають їй, наприклад, австрієць, головний герой роману «Пригоди Йоганна Шпека в Україні», інші шкодять ‑ як фрау Грета Ляйневебер зі Східного Берліна, носійка промосковських поглядів, яскрава представниця п'ятої колони в Західній Європі.

Гуманізм, любов до людини, до рідної землі, тривога за її майбуття ‑ головна складова світовідчуття автора, яка світиться і в слові, і поміж рядків.

Ця книга вибудовує інтелектуально-емоційний місток з попереднім романом Степовички «Шлюб із кухлем пільзенського пива», адже в центрі обох творів ‑ українська мрія, сила національного духу, надія на порятунок від хаосу і безумства буття, спрага життя і віра в перемогу над внутрішньою слабкістю і над зовнішнім злом. Має рацію рецензент, професор С.Кіраль (м.Київ), коли стверджує, що не німці домінують у цьому двотомнику, який є «розлогою панорамою українського життя» на межі двох століть, а українці з їхніми нагальними геополітичними та внутрішніми проблемами.

Книга читається легко, мова тексту сучасна. Автор через мову персонажів ‑ не аптечно-дистильовану, не літературно-досконалу, а наближену до придніпровської говірки, ‑ передає специфіку регіону. В цьому полягає природність та органічність твору. Книга несе інформаційну цінність. За жанром вона є художньо-публіцистичним епічним полотном, сповненим потужного патріотичного почуття. Книга стверджує високі гуманістичні ідеали, збагачує історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність.

Вважаємо, що книга нашої землячки Лесі Степовички «Німці в городі» гідно представляє літературу Придніпров'я на українській літературній арені. Просимо шановний Шевченківський комітет розглянути її на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року.

 

З подання Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки

імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія

Лист підтримки

для представлення

на здобуття Національної премії України

імені Тараса Шевченка

 

Комунальний заклад "Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді імені М.Свєтлова" підтримує представлення Комунального закладу культури "Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія" на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка в номінації "Публіцистика, журналістика" Степовички Лесі (Шуманн Олександри Несторівни) - авторки двокнижжя художньо-публіцистичної прози "Німці в городі", виданої у м. Дніпро видавництвом "Ліра" (Кн. 1. - 2012. - 408 с; Кн. 2. - 2016. -448 с).

До динамічного макросюжету двокнижжя авторки увійшли невигадані історії, поєднані темою "Україна і світ". Що може бути сучасніше та актуальніше сьогодні, коли точиться війна на Сході, коли вороги й друзі помінялися місцями, коли здобуто "безвіз", коли триває нескінченне, вороже розхитування нашої Незалежності?з одного боку, та її наполегливе виборювання - з іншого? І в центрі розбурханої Європи - Україна в огні. Письменниця Леся Степовичка вміє говорити про це не лише твердо і переконливо на мітингах (вона є активною учасницею двох Майданів), а й -ніжно на сторінках своїх книг, можливо тому, що це є художня проза відомої поетеси з сильним публіцистичним акцентом. Вона свідомо працює над формуванням національної свідомості молоді. Авторка часто спілкується зі школярами, студентами, користувачами бібліотек, активно підтримує молодих літераторів. Леся Степовичка є членом журі багатьох обласних літературних конкурсів, всеукраїнського літературно-мистецького конкурсу, присвяченого поетесі Олені Телізі "Щоб далі йти дорогою одною" та ін.

Сучасний глядач примхливий і вимогливий. Молоді не люблять літератури, яка "вантажить", вони віддають перевагу літературі, яка розважає. І сучасному письменникові треба шукати компроміс між легкістю викладу і глибиною прихованого надзавдання. Йому інколи доводиться балансувати між "втратою читача" і "втратою себе самого", заграючи з читачем. Авторка "Німців в городі" не заграє з читачем, але дбає про читабельність прози і водночас про збереження головного глибинного авторського посилу.

Серйозність тематики і легкість при читанні, є, вочевидь, наслідком неабияких письменницьких зусиль. їх було оцінено класиками української літератури. Передмову до книги написав Святослав Караванський (СІЛА), а післямову - Анатолій Дімаров. Відгуки та рецензії, які з'явилися у пресі на 2-томник художньо-публіцистичної прози, належать перу відомих літературних критиків та науковців, таких як академік М. Г. Жулинський, професори вишів С.Кіраль та М.Степаненко, І.Фарина та ін. Маємо на полиці нашої бібліотеки захоплюючу книгу у двох томах і наша молодь цікавиться нею, особливо, після зустрічей з талановитою авторкою. Книга має виховний ефект, оскільки спрямована на державотворення та демократизацію українського суспільства.

Усе вищесказане дозволяє колективу Комунального закладу "Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. Михайла Свєтлова" підтримати представлення двокнижжя художньо-публіцистичної прози Лесі Степовички "Німці в городі" на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2020 року в номінації "Публіцистика, журналістика".

 

"Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді імені М.Свєтлова"

Коментарі