Офіційний веб-сайт

Алла Горська, Василь Стус, Левко Лук’яненко — у спецефірі на UA: КУЛЬТУРА

У вівторок,12 січня, до 50-х роковин від початку «великого погрому» ‑операції КДБ «Блок» проти українських дисидентів, суспільний телеканалUA: КУЛЬТУРАпокаже спецвипуск власного проєкту «Культові українці. Незалежні люди», присвяченого постаті Алли Горської, а також документальні передачі«Василь Стус. Феномен “суток”»,«Левко Лук’яненко. Йти за совістю»та«Секретний архів КДБ».

12:00 — хвилина мовчання.

О 21:25 дивіться прем’єру спеціального випуску програми «Культові українці. Незалежні люди» про визначну українську художницю-монументалістку та дисидентку. Алла Горська прожила недовге життя, проте назавжди залишила свій слід, як в історії мистецтва, так і в історії боротьби за незалежність України. Ведуча програмиСофія Челякі співведучий та історик Олександр Алфьоров розкажуть, як Горській вдавалося працювати в умовах постійного тиску з боку режиму, який був побут української інтелігенції60-70-х років ‑та проведуть власне розслідування вбивства Алли Горської.

О10:25та21:00дивіться проєкт про визначного українського дисидента «Левко Лук’яненко. Йти за совістю». 27 років життя Левко Лук’яненко провів у тюрмах і таборах, 450 днів — у приміщеннях камерного типу та карцерах. Пройшов тисячі кілометрів етапу й провів 45 голодувань. Однак йому вдалося вистояти. Згодом Левко Лук’яненко став одним зі співавторів Акта проголошення незалежності України, ухвалення якого символічно відбулося в день його народження.

О10:50та20:00дивіться історію про нескореного поета й борця за Україну у проєкті«Василь Стус. Феномен “суток”». У1972році Василя Стуса заарештовують. Йому інкримінують справу за 14 віршів та 10 літературознавчих статей. Одну з них — «Феномен доби» — на суді переклали як «Феномен суток». Упродовж майже 20 років рукопис праці лежав в архівах КДБ. Радянська влада боялася слова Стуса — чистого, справедливого й поетичного, а тому всіляко намагалася усунути поета.

О14:25UA: ПЕРШИЙпокаже документальний проєкт Радіо Свободи й телеканалу «Настоящее Время» «#вУкраїні», серія«Секретний архів КДБ». З прийняттям закону про декомунізацію у2015році всі секретні матеріали КДБ з1918по1991рік розсекретили. У будівлі СБУ України (колишній КДБ) налічувалося224000справ з речовими доказами. Цей архів — найбільший у світі відкритий архів репресивних органів. У проєкті глядачі дізнаються, які справи були роками заховані за стінами КДБ, кого та за що саджали у в’язницю та що робили з українськими дисидентами каральні органи.

Дивіться спецефір12 січняна суспільному телеканаліUA: КУЛЬТУРАта у мобільному застосункуsuspilne.tv.

Нагадаємо,UA: КУЛЬТУРА‑суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.

 

Джерело: Суспільне мовлення