Офіційний веб-сайт

Цикл телевізійних фільмів про родину Косачів-Драгоманових

Автор(-и): Марія Андрушко, Віталій Фетисов / Розділ: Кінематографія

 

Цикл телевізійних фільмів про родину Косачів-Драгоманових, виробник: Волинська обласна державна телерадіокомпанія, роки оприлюднення: 2013-2015, автори: режисер Марія Андрушко, оператор-постановник Валерій Фетисов.

Висунуто Інститутом літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України

 

Цикл телевізійних фільмів про родину Косачів-Драгоманових Марії Андрушко та Віталія Фетисова

 

«Фільм «Микола Косач і Колодяжне: «Де пахнув сніг...» присвячено молодшому братові Лесі Українки Миколі. Автори фільму встигли записати від Бориса Клімчука спогади про Миколу Косача, почуті від сусідів Лесиного брата, знайшли його могилу, розшукали документи, пов’язані з М.Косачем.

Фільм розповідає про Миколиного сина ‑ Юрія Косача «Юрій Косач: самітник із роду Косачів». Юрій Косач ‑ талановитий письменник і видавець, опинився в еміграції, жив в Польщі, Чехословаччині, у Франції, Австрії, Німеччині та Америці.

Телефільм «Ізидора Косач: Побачиш Україну ‑ привітай!» розповідає про молодшу улюблену сестру Лесі Українки Ізидору. Ця тендітна жінка спізнала Колиму, скуштувала гіркий хліб еміграції. Та попри це зуміла зберегти архів Лесі Українки, встигла написати спогади про сестру «Із минулого й пережитого», підготувала, будучи членом-кореспондентом Української ВільноїАкадемії наук у США, книжку «Леся Українка. Хронологія життя і творчості». У фільмі звучить голос Ізидори, демонструються документи з її архіву, привезені зі США М.Г.Жулинським.

Матері Лесі Українки присвячено четвертий фільм «Олена Пчілка: «Я не йду в слід чийсь». Письменницю також спіткала тяжка доля: її замовчували, її боялися, її твори якщо й друкували, то з купюрами.

Телефільм «Лесина тінь. Петро Косач...» присвячено батькові Лесі Українки. Це ‑ перша в Україні телевізійна спроба узагальнити життєвий подвиг П.А.Косача, його саможертовність по відношенню до дружини, дітей, а особливо ‑ Лесі Українки.

«Луцьк і Косачі: «Зібрались ми на віче...» ‑ фільм із циклу фільмів про Косачів-Драгоманових. Його автори йдуть до Державного архіву Волинської області, щоб відшукати документи, пов’язані з родиною Лесі Українки, показують вулиці древнього міста, пов’язані з Косачами-Драгомановими, величний Луцький замок, неподалік якого проживала родина.

Ще одній сестрі Лесі Українки ‑ Ользі Косач-Кривинюк ‑ присвячено фільм «Ольга Косач-Кривинюк: «Лелія для України». Тут на глядача чекають спогади Лідії Міщенко, яка знала Ольгу Петрівну, її листи, фольклористичні записи.

Фільми з’явилися завдяки тісній співпраці Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН Україниз науковими установами і музеями України.

 

З подання Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України

Коментарі