Офіційний веб-сайт

Цикл робіт «Світе тихий, краю милий, моя Україно…» (гравюра, акварель)

Автор(-и): Микола Стратілат / Розділ: Образотворче мистецтво

Цикл робіт «Світе тихий, краю милий, моя Україно…» (гравюра, акварель) Миколи Стратілата висунуто Міністерством культури України.

 

Цикл робіт «Світе тихий, краю милий, моя Україно…»

Миколи Стратілата

 

У червні 2012 року у Національному музеї Тараса Шевченка відбулась виставка творів художника Миколи Івановича Стратілата під назвою «Світе тихий, краю милий, моя Україно...», на якій було представлено 350 гравюр і 200 акварелей. Виставка викликала великий інтерес у громадян України та іноземців, що прибули до Києва у зв’язку з проведенням «Євро-2012». Художник відкрив відвідувачам виставки своє бачення кольору в акварелях останніх років: краєвиди ‑ весняні гаї, село в мареві ранкового туману, покинута оселя на рідній Чернігівщині, повний місяць на нічному небі, місячна доріжка на морі, хмара, що несе громовицю ‑ не перестають дивувати і промовляти про доцільність і мудрість творіння.

Видатний український графік Микола Стратілат у мистецьких колах сприймається як романтик пейзажу. Він відобразив природу України так піднесено й ніжно, що його твори справедливо порівнюють з поезією. Професіоналізм художника, особлива творча манера зробили його твори емоційно і образно переконливими. Мистецтвознавці підкреслюють, що у багатьох творах Миколи Стратілата відчувається покликаність, ніби вони (твори) продиктовані з небесної височини. Такими є храми, іконні мотиви, портретні зображення відомих релігійних діячів Української церкви. Художником створено понад 500 станкових гравюр, ілюстрацій до поетичних збірок, акварелей, які стали знаковими в українському образотворчому мистецтві.

Свій творчий шлях художник Микола Стратілат почав у Києві, приїхавши сюди з села Макіївки, що на Чернігівщині. Юнаком вступив у 1959 році до Художньо-ремісничого училища №16. Потім була армія, навчання у Поліграфічному інституті ім. Івана Федорова, захоплення гравюрою. Графіка митця представлена в альбомі «Поезія в образах». Впродовж свого творчого життя Микола Стратілат створив низку художніх циклів: «Купальські ігри», «Пісні України», «Кобзарська криниця», «Святині Києва», «Ноктюрн над Десною», «Свята земля» (до 2000-ліття хрещення Русі), «Седнівська осінь». Вагоме місце у творчому доробку художника займають ілюстрації до книг видатних українських письменників: Т. Шевченка, Лесі Українки, М. Рильського, В. Симоненка, Б. Олійника. Багато творів присвятив митець шевченківській тематиці та шевченківським місцям столиці України. Зокрема, втрачені пам’ятки Києва, мальовничі куточки України, які любив зображувати колись Шевченко (Київщина, Чернігівщина, Седнів).

В 1996 році Миколі Стратілату присвоєне звання ‑ «Заслужений художник України». У 2008 році ‑ «Народний художник України». За художнє відтворення архітектурних пам’яток м. Києва художник нагороджений орденом Святого Архістратига Михаїла від Української православної церкви та Патріарха Філарета.

Творчість Миколи Стратілата отримала високу оцінку мистецтвознавців та вчених, таких, як Дмитро Степовик, Микола Жулинський, колег-художників Сергія Якутовича, Тетяни Голембієвської, Валерія Франчука та ін.

«Микола Стратілат, ‑ відзначає доктор мистецтвознавства, професор Київської духовної академії Дмитро Степовик, ‑ тонко відчуває зміну епох ‑ нового десятиліття, нового XXIстоліття і нового тисячоліття християнської ери. Відчуває, що найбільшим дефіцитом на цьому переломі є дефіцит духовності в людях. Його твори ‑ це щира молитва, промовлена засобами графіки».

Його творчий доробок опубліковано у виданнях: «Поезія в образах», «Храм ‑ оберігач Духовності», «Свята земля», «Екслібрис». У 2010 році художник виступив упорядником альбому офортів «Шевченко — академік гравюри».

Власною творчістю художник продовжує кращі традиції вітчизняного мистецтва, зокрема традиції Великого Кобзаря. Він постійно розвиває техніку української гравюри і так само, як і Шевченко, малює свою Україну. 

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA