Офіційний веб-сайт

Художній фільм «Владика Андрей»

Автор(-и): Михайло Шаєвич, Олесь Янчук, Віталій Зимовець, Сергій Романюк / Розділ: Кінематографія

Художній фільм «Владика Андрей»; творча група у складі: автори сценарію Михайло Шаєвич і Олесь Янчук (він же режисер-постановник), оператор-постановник Віталій Зимовець, актор Сергій Романюк, період оприлюднення: 2008 рік, виробник: Національна кіностудія фільмів імені Тараса Шевченка.

Висунуто Національною спілкою кінематографістів.

 

Художній фільм «Владика Андрей»

 

В основі історичної кінодрами «Владика Андрей» ‑життя і діяльність видатної постаті, церковного діяча, митрополита Української Греко-католицької церкви Андрея Шептицького (1865-1944).

Нащадок старовинного шляхетного роду, серед якого були видатні релігійні діячі і полководці, дипломати і політики, Шептицький знехтував перспективою блискучої світської чи військової кар’єри і обрав шлях служінню Богу і людям.

Тягар болю «за народ свій, якого я частка і який потребує допомоги», він ніс усе життя, через усі важкі, криваві роки, крізь випробування, переслідування і репресії різних політичних режимів від царської влади до Сталіна і Гітлера.

В часи найжорстокіших випробувань владика Андрей не тільки священик-душепастир, а й видатний дипломат, філософ, пристрасний публіцист, захисник української ідеї і культури.

Його мудра виважена політика гуртувала і об’єднувала народ; ніколи не було в нього гніву до тих, які його ненавиділи; ніколи не було у нього злоби проти тих, які кривдили його; ніколи не пропагував він ненависті чи національного шовінізму ‑ його зброєю завжди було Слово.

І все життя митрополит Шептицький опікувався сполукою церков, бо сполука церков ‑ це сполука людей. Любов до ближнього, любов до всіх, навіть до ворогів ‑ було його кредо.

Харизматичність цієї людини, її духовність, щире слідування святим десяти заповідям Божим від творені у фільмі на високому мистецькому рівні, який характеризує як режисуру, так і візуальний образний ряд та акторське виконання головних ролей.

Янчук Олександр (Олесь) Спиридонович,режисер-постановник, працює на кіностудії імені О.Довженка з 1984 року, де пройшов шлях від асистента кінорежисера до кінорежисера-постановника вищої категорії.

Протягом творчої діяльності він плідно працює над створенням фільмів, які завжди викликали великий відгук та зацікавленість кіноглядачів. Олесь Янчук патріот за своєю природою і тому всі його фільми: «Голод-33», «Атентат. Осіннє вбивство в Мюнхені», «Нескорений», «Залізна сотня», «Владика Андрей» належать до національно-патріотичної тематики українського кінематографа.

Перший повнометражний фільм «Голод-33» став великим успіхом для українського кіно і був нагороджений Головним призом на 1-му Всеукраїнському кінофестивалі 1991 року, а також здобув схвальні відгуки в Америці, Канаді та Європі після участі в кількох Міжнародних кінофестивалях. У 2009 році «Голод 33» одержав Головний приз імені Анрі Ланглуа на Міжнародному кінофестивалі у Парижі.

Справжнім кредо Янчука стало відкриття засобами кіно незнаних сторінок історії України, про що свідчить його наступний фільм «Атентат. Осіннє вбивство в Мюнхені». Цей фільм представляв наше кіномистецтво на кількох Міжнародних кінофестивалях: Гдиня (Польща) ‑ 1996 рік, Вашингтон (США) ‑ 1997 рік, Лос-Анджелес (США) ‑ 1998 рік, Карлови Вари (Чехія) ‑ 1997 рік.

Фільм «Нескорений» ‑ 2000р., головним героєм якого є генерал УПА Роман Шухевич, представляв український кінематограф на багатьох Міжнародних фестивалях: Московський Міжнародний кінофестиваль ‑ 2001 р., Пітсбург (США) ‑ 2001 р., Монреаль (Канада) ‑ 2001 р., Сан-Франциско (США) – 2002 р., Міжнародний кінофестиваль у Маямі (США) ‑ 2002 р., на яких фільм отримав схвальні відгуки критиків та глядачів, а також одержав кілька дипломів.

Кінофільм «Залізна сотня» ‑ 2004 р., створений за кошти австралійського мецената Юрія Борця і на основі його книги «У вирі боротьби». Цей фільм з успіхом йшов у вітчизняному прокаті, здобув Перший спеціальний приз на Міжнародному кінофестивалі продюсерського кіно в Ялті – 2004 р. та три головні призи на Міжнародному кінофорумі у м. Бердянську: приз за кращу режисуру, приз за кращу операторську роботу, приз за відродження національних традицій.

Кінофільм «Владика Андрей» ‑ 2008 р. історичний художній фільм, в якому висвітлюється життя та діяльність Митрополита Української греко-католицької церкви, видатного українського та політичного діяча Андрея Шептицького, був включений до програми Міжнародного кінофестивалю у м. Сеговія (Іспанія) ‑2008 р. та Міжнародного кінофестивалю у Римі (Італія) ‑ 2008 р. У 2013 році фільм одержав Гран прі на Першому Християнському Міжнародному кінофестивалі у м. Києві.

Аналізуючи творчість Олеся Янчука, можна сказати, що всі його фільми пронизані правдою життя, любов’ю до українського народу. На практиці він вчить молоде покоління кіномитців зберігати і примножувати традиції українського кінематографа.

Високий професіоналізм, почуття відповідальності, відданість справі ‑ всі ці якості характеризують Янчука Олександра (Олеся) Спиридоновича як неперевершеного майстра кіно.

Шаєвич Михайло Абрамович, автор сценарію. 1972 року закінчив сценарний факультет Всесоюзного Державного інституту кінематографії і з того ж року почав працювати на кіностудії імені О.Довженка асистентом режисера, а з 1983 року кінорежисером.

Упродовж свого творчого шляху Михайло Шаєвич брав участь у роботі над фільмами, які викликали глядацький резонанс, щиру зацікавленість у кіноглядачів: «Кожного вечора після роботи», «В бій ідуть одні старики», «Абітурієнтка», «Народжена революцією», «Чорна курка або підземні жителі». Саме за останній фільм творча група здобула Золотий приз по конкурсу дитячих фільмів Московського міжнародного кінофестивалю, Головний приз Всесоюзного фестивалю «За кращий фільм для дітей та юнацтва», м. Вільнюс, спеціальний приз глядацького журі старшокласників «Наймудрішій казці», спеціальний приз журі «За якість, багатство постановки та художню довершеність» ‑ Франція.

З 1979 року Шаєвич працює над фільмами: «Біла тінь», «Продається ведмежа шкура», «Анатомія дива», «Капітан Фракас», «Нові пригоди Янкі при дворі короля Артура», «Смиренне  кладовище», «Дрянь», «Про кохання, снайпера та космонавта», «Записки кирпатого Мефістофеля», «Всім вітання». «Марко Поло»(спільно з США), «Втрачений рай», «Дикий табун» та інші.

Останнім часом Михайло Шаєвич працював з режисером Олесем Янчуком над створенням фільмів: «Нескорений», «Залізна сотня» (де він і співавтор сценарію). І нарешті фільм «Владика Андрей», сценарій якого був створений автором на високому художньому рівні.

Протягом усього творчого шляху Михайло Шаєвич виявив себе творчою, обдарованою особистістю.

Зимовець Віталій Андрійович, оператор-постановник. Працює на Національній кіностудії імені О.Довженка з 1957 року. Закінчив Всесоюзний державний інститут кінематографії, отримавши диплом кінооператора художніх фільмів. Починаючи з 1968 року працює як оператор-постановник. За час роботи на кіностудії зняв понад 35 художніх фільмів, серед яких: «Бумбараш», «Пропала грамота», «Варчина земля», «Марина», «Климко», «Підпільний обком діє», «Козаки ідуть», «Дорога на Січ», «Страчені світанки», «Нескорений», «Залізна сотня», «Алла Горська», «Владика Андрей». Віталій Зимовець працював з такими видатними режисерами як Григорій Кохан, Віктор Гресь, Микола Рашеєв, Борис Івченко, Анатолій Буковський.

За фільм «Сліпий дощ» Віталій Зимовець з режисером Віктором Гресем отримали Гран-Прі «Золота німфа» на міжнародному кінофестивалі телевізійних фільмів в Монако. Великої популярності здобув фільм «Бумбараш», який одержав Першу премію на Всесоюзному телефестивалі в Ташкенті.

На Міжнародному кінофестивалі в Бердянську Віталій Зимовець одержав Головний приз за кращу операторську роботу у фільмі «Залізна сотня». У фільмі «Владика Андрей» він виявив себе справжнім високоталановитим операторм-постановником, великим майстром своєї справи, якій служить більше 50 років.

Його роботи відтворюють красу і дух української землі, чари людського життя засобами високого операторського мистецтва.

Романюк Сергій Дмитрович, актор, виконавець головної ролі Романюк Сергій Дмитрович у 1973 році закінчив Студію при Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка у м. Києві. По закінченні Студії з 1973 року працював в Івано-Франківському академічному музично-драматичному театрі імені Івана Франка.

Талановитий, високого професійного рівня, актор, він знявся в багатьох фільмах: «Голод 33», «Гетьманські клейноди», «Записки кирпатого Мефістофеля», «Приятель небіжчика», «Страчені світанки», «День народження Буржуя», «Чорна рада», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Мамай», «Нескорений», «Богдан - Зиновій Хмельницький», «Райські птахи» та інші...

Обдарований, талановитий актор, надзвичайно органічний і різноманітний, зі своїм оригінальним акторським малюнком. Ці його непересічні акторські якості особливо виявилися у фільмі Олеся Ярчука «Владика Андрей», де Сергій Романюк блискуче зіграв головну роль митрополита Андрея Шептицького. 

Коментарі

Згідно з ПОЛОЖЕННЯМ про Національну премію України імені Тараса Шевченка колектив авторів не може перевищувати 3(Трьох) осіб, а тут 4 автора. А шо ще зробив за останні 5 років режисер?

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA