Офіційний веб-сайт

Хорові коцерти «На ріках круг Вавілона» та «Чи Ти мене, Боже милий, навік забуваєш», Псалми №11, №149, №132, №53, слова Т.Г.Шевченка

Автор(-и): Олександр Яковчук / Розділ: Музичне мистецтво

Хорові коцерти «На ріках круг Вавілона» та «Чи Ти мене, Боже милий, навік забуваєш», Псалми №11, №149, №132, №53, слова Т.Г.Шевченка; автор: композитор Олександр Яковчук.

Висунуто Всеукраїнським товариством «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

 

Хорові коцерти «На ріках круг Вавілона» та «Чи Ти мене, Боже милий, навік забуваєш», Псалми №11, №149, №132, №53 (слова Т.Г.Шевченка) композитора Олександра Яковчука

 

Ім’я відомого українського композитора сучасності Олександра Миколайовича Яковчука (1952 р.н.) добре відоме в Україні та зарубіжжі. Він автор опери «Незабутнє» за мотивами повісті О.Довженка (лібрето власне), балету «Пригоди у Смарагдовому місті» за О.Волковмм, ораторії «Скіфська пектораль» на вірші Б.Мозолевського, шести симфоній та трьох симфонічних поем для великого симфонічного оркестру, 22 кантат для різних складів виконавців, «Концертної тріади» для скрипки, альта, віолончелі та симфонічного оркестру, семи інструментальних концертів для солюючих інструментів та симфонічного оркестру, значної кількості творів для оркестру Українських народних інструментів та естрадно-симфонічного оркестру. Вагоме місце у творчості композитора займає камерна музика. Він автор багатьох творів для струнного оркестру, п'ятьох струнних квартетів, фортепіанного тріо, трьох сонат для скрипки, альта, віолончелі та фортепіано, а також значної кількості ансамблів для духових інструментів та фортепіано. Фортепіанна музика займає чільне місце у камерній творчості О.Яковчука: він автор 12 концертних «Прелюдій і фуг» для фортепіано, 12 «Поліфонічних п’єс», 55 «Мініатюр», а також широковідомих «Ансамблівдля фортепіано в 4 руки» на теми українських народних пісень (серед них знаменитий «Щедрик»).

Визначне місце у творчості композитора займає хорова музика. Ним написані кантати, хорові концерти та поеми, духовні твори, а також 252 обробки українських народних пісень. В Україні практично всі художні колективи співають хорові твори О.Яковчука. Те ж саме відноситься і до українських хорів зарубіжжя. Багато творів композитора вийшли друком в Україні та за кордоном. Понад 200 його композицій записано до «золотого фонду» Національної радіокомпанії України. Випущено 12 аудіо та 3 відео компакт-диски. «12 сонетів В. Шекспіра» для баса і фортепіано О. Яковчука увійшли до «Світової антології українського солоспіву».

 

Концерт «На ріках круг Вавілона»(слова Т.Г.Шевченка для солістів та мішаного хору а сарреllа (2011 р.), світова прем’єра ‑ 1 лютого 2013 року, Малий зал НМАУ ім.П.І.Чайковського, м. Київ) та Концерт «Чи Ти мене, Боже милий, навік забуваєш» (слова Т.Г.Шевченка для солістів та мішаного хору а сарреllа (2011 р.), світова прем’єра ‑ 1 лютого 2013 року, Малий зал НМАУ ім.П.І.Чайковського, м. Київ), без перебільшення є новим словом у музичному прочитанні поетичної спадщини Великого Кобзаря. Ці трьох частинні музичні композиції для солістів та мішаного хору переповнені українським мелосом, українським духом, українською любов’ю до своєї рідної землі незважаючи на те, що в основу своєї поезії Т.Г.Шевченко поклав біблейські тексти Давидових псалмів. Чутливо слідуючи за словом Т.Г.Шевченка, композитор зумів відчути українську струну в поезії Кобзаря, його українське слово, посіяне на рідному ґрунті. Вражає чутливе відтворення О.Яковчуком поетичного тексту Т.Г.Шевченка в адекватних музичних інтонаціях. Сучасна вишукана поліфонічна мова концертів сприймається органічно, без зусиль для слухача. Складні дисонуючі акордові структури спокійно виливаються у м’яку кантилену, побудовану на оригінальних авторських мелодіях, до дна просякнутих народним мелосом. Створюється повне відчуття народного співу, народної пісні, до чого і прагнув композитор, створюючи ці яскраві твори.

Псалми №11, №149, № 132, №53(слова Т.Г.Шевченка для солістів та мішаного хору а сарреllа (2011 р.), світова прем’єра ‑ 1 лютого 2013 року, Малий зал НМАУ ім.П.І.Чайковського, м. Київ) є видним явищем в українській духовній музиці. Композитором О.Яковчуком написані дійсно високодуховні твори, просякнуті вірою у Всевишнього, Його доброту і справедливість. Музична мова псалмів опромінена світлом Творця, Його любов’ю до людини. Через музику композитором передана висока Божественна енергетика Віри, Надії та Любові. Композитор слід у слід йде за словом Кобзаря, у відповідних інтонаціях відтворюючи емоційний стан поезії, майже зримо описує у музичних образах біблейські події, відтворені у псалмах Т.Г.Шевченком. Такі непересічні твори запам’ятовуються назавжди, вони наповнюють серця слухачів високою духовністю, дають позитивні емоції та настрій на довготривалий час.

 

Відгуки на твори

Леонід Мужук,кінорежисер, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка: «Це абсолютно нове, оригінальне музичне прочитання відомих віршів Кобзаря. Засновані на народному мелосі, просякнуті українським духом твори композитора відкривають нову сторінку в українській сучасній музиці».

 

Микола Буравський, народний артист України, художній керівник мистецького колективу «Берегиня»: «Музика концертів та псалмів оригінальна за творчим задумом та художнім втіленням. Виділяється новизною композиторської техніки, особливо застосуванням цікавих авторських прийомів поліфонічного розвитку музичного матеріалу».

 

Микола Нестерчук, відповідальний секретар ВУТ «Просвіта» ім.Т.Г.Шевченка: «Ці грандіозні, сповнені високого трагізму твори, емоційно справляють незабутнє враження на слухача, мають надзвичайну художню цінність». 

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA