Офіційний веб-сайт

Хорова симфонія на канонічні тексти «Світлі піснеспіви» у 15-ти частинах для солістів та мішаного хору а сарреllа

Автор(-и): Вікторія Польова / Розділ: Музичне мистецтво

Хорова симфонія на канонічні тексти «Світлі піснеспіви»у 15-ти частинах для солістів та мішаного хору а сарреllа, автор Вікторія Польова, рік оприлюднення: 2015.

Висунуто Національною Спілкою композиторів України.

 

Хорова симфонія на канонічні тексти «Світлі піснеспіви»у 15-ти частинах для солістів та мішаного хору а сарреllа Вікторії Польової

 

Вікторія Польова, 1962 року народження ‑ відомий український композитор, лауреат Премії Л.М.Ревуцького (1995 р.), конкурсу «Псалми Третього тисячоліття» (2001 р.), Премії імені Б.М.Лятошинського (2005 р.), Муніципальної премії «Київ» імені Артемія Веделя (2013 р.), володарка численних міжнародних нагород і відзнак.

Представляється Хорова симфонія на канонічні тексти «Світлі піснеспіви»у 15-ти частинах для солістів та мішаного хору а сарреllа (у номінації «Музичне мистецтво»).

В повному вигляді твір було вперше оприлюднено 30 травня 2015 року у Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі на Міжнародному фестивалі «Київські прем'єри сезону». Виконавці ‑ Муніципальний камерний хор «Київ» під орудою Миколи Гобдича. В подальшому у цьому ж виконанні «Світлі піснеспіви» прозвучали в жовтні 2016 р. на ХХVIIМіжнародному фестивалі «Київ Музик Фест-2016» в концерті пам'яті Героїв Небесної сотні. Диск з записом твору виданий «КуіvСhoirproductions». Партитура хорової симфонії надрукована видавництвом Муніципального хору «Київ».

Хоровий спів упродовж століть був оберегом національної культури та втіленням національної ментальності. Ця животворна традиція, що культивувалася у творчості М.Ділецького, М.Березовського, А.Веделя, М.Лисенка, К.Стеценка, М.Леонтовича, майже обірвалася у атеїстичні радянські часи. Але з набуттям Незалежності українські композитори різних поколінь знову звернулися до сакральних текстів, до духовних жанрів. І один з найцікавіших і найорганічніших прикладів відродження національної хорової традиції ‑ творчість Вікторії Польової. Це більше 40 акапельних творів для хорів різних складів, серед яких обробки знаменних розспівів та Літургія Іоанна Златоустого, масштабні цикли і хорові мініатюри. Повільний плин сакрального Часу, думки про Вічне, позбавлені поверховості, і зумовлюють звуковий простір творів В.Польової. Саме такими ‑ значимо-повільними, сповненими символічних сенсів та відлунь тисячолітньої традиції ‑ є «Світлі піснеспіви»‑ монументальна хорова симфонія. Сакральне, канонічне слово (частини Всенічної, різноманітні молитви, тропарі Зведення Христа, Покаянний, Пасхальний) тут, безперечно, важливе. Однак кожна фраза і речення несуть не стільки ритуальний, скільки символічний сенс. А посилюється це відчуття символічності Послання завдяки багатовимірному музичному ряду, численним алюзіям та натякам, що відсилають до цілих пластів європейської та української хорової культури.

Вікторія Польова спирається на вчення Григорія Сковороди про єдність земного і небесного світів. Земний хоровий спів вона розглядає як «ангелогласіє», як богонатхненний відгомін янгольського співу. Композитор втілює ідеї сакральної тиші і споглядання звуку, які сходять до практики ісихазму. В цілому ж будова хорової симфонії також відображує традиційну для ісихазму ідею молитовного сходження ‑ від покаяння до споглядання Світла. Суто ж музичні алюзії допомагають створенню атмосфери самозаглибленості, готовності до прозріння та радісного осяяння. З молитовною зосередженістю Літургії та Всенічної у різних стильових проекціях ‑ партесній, циклово-хоровій, адаптовано-інструментальній ‑ резонують практично всі номери циклу. Крім того, весь твір пронизано хоровою імітацією звучання дзвонів, що утворює безмежність, неосяжність уявного сакрального простору. «Світлі піснеспіви» ‑ це музика для уважного і відкритого серцем слухача. Відчути її ‑ означає глибше пізнати себе і цей світ.

(У вище наведеній характеристиці твору фрагментарно використано аналітичний матеріал доктора мистецтвознавства Ю.І.Чекана.)

Національна Спілка композиторів України відповідно до рішення секретаріату правління представляє на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2018 року у номінації «Музичне мистецтво» Хорову симфонію на канонічні тексти«Світлі піснеспіви» у 15-ти частинахдля солістів та мішаного хору a cappella композитора Вікторі Польової.

 

З подання Національної Спілки композиторів України

Композитор Вікторія Польова
Композитор Вікторія Польова
Коментарі