Офіційний веб-сайт

Твори історико-культурної спадщини Руси-України та радіоцикл «Хорея козацька»

Автор(-и): Тарас Компаніченко / Розділ: Музичне мистецтво

Твори історико-культурної спадщини Руси-України та радіоцикл «Хорея козацька», автор: Заслужений артист України Тарас Компаніченко, рік оприлюднення: 2012-2017.

Висунуто Вченою радою Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України та Науково-методичною радою Національного центру Народної Культури "Музей Івана Гончара", підтримано колективом Музею шістдесятництва та Літературно-меморіальним музеєм М.Булгакова.

 

Твори історико-культурної спадщини Руси-України та радіоцикл «Хорея козацька» Тараса Компаніченка

 

Вчена рада Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України висуває Заслуженого артиста України, провідного наукового співробітника Музею книги та друкарства України, наукового співробітника Малої академії наук України Тараса Компаніченкана здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка у номінації «Музичне мистецтво» за високомистецьке представлення творів історико-культурної спадщини Руси-України, яке включає:

1) Мистецькі програми «Кобзарсько-лірницька традиція: Тарас Компаніченко»;

2) «Саrmina Sarmatiса». Духовно-героїчний цикл від Середньовіччя до визвольних змагань XX ст.;

3) «Теrrа Коzаkkоrum» («Земля козацька»). Концертний цикл «Традиційна і давня музика України XV-XVIII ст.»;

4) «Бенкет духовний Ноrеа коzаску». Концертний цикл у двох частинах. Ч. 1. Різдво; Ч. 2. Патріотичні пісні;

5) «Dе liberateе» («Про свободу»). Концертний цикл «Цінності нашої землі від давнини до сьогодення»;

6) «Моя сердешна Україна». Концертний цикл пісенних артефактів доби колективізації та голодомору 1932-1933 р.;

7) Цикл авторських передач (понад 50) про феномени та постаті української мистецької спадщини на радіо «Культура» під назвою «Хорея козацька».

Компаніченко Тарас ‑ відомий в Україні та за її межами виконавець і популяризатор традиційної старовинної народної і духовної музики, кобзар, організатор і керівник гурту «Хорея козацька», збирач і дослідник українського пісенного фольклору різних регіонів.

Понад 30 років Т.Компаніченко займається науковою реконструкцією у міському середовищі традиційних народних календарних обрядів і звичаїв: колядування,  щедрування, великодніх, троїцьких та купальських обрядів стародавнього Києва («Київські рекреації», «Старокиївський вертеп»), є засновником фестивалю «Старокиївські коляди».

Великою заслугою Т.Компаніченка є також реконструкція в сучасних умовах кобзарсько-лірницької виконавської традиції, відродження музики українського Середньовіччя, Ренесансу і Бароко (церковних і світських творів ХV-ХVПІ ст.).

Т.Компаніченко ‑ виконавець і популяризатор музичних пам'яток на концертах, фестивалях і форумах, на наукових медієвістичних конференціях в Україні та за кордоном, на радіо й телебаченні (він понад 7 років веде авторську передачу «Хорея козацька» на каналі «Культура»), на кіноекранах (озвучення художніх та документальних фільмів, зокрема, кінострічки «Поводир»).

З огляду на це, Вчена рада Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України вважає, що за свою багаторічну, багатогранну, плідну й успішну музично-виконавську, просвітницько-популяризаторську й організаційну діяльність Тарас Компаніченко, без сумніву, заслуговує на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

З подання Вченої ради Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України

 

Рішенням Науково-методичної ради Національного Центру Народної Культури «Музей Івана Гончара» рекомендовано висунути Заслуженого артиста України, провідного наукового співробітника Музею книги та друкарства України, наукового співробітника Малої академії наук України Компаніченка Тараса Вікторовича на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка у номінації «Музичне мистецтво» за високомистецьке представлення творів історико-культурної спадщини Руси-України, яке включає:

1) Мистецькі програми «Кобзарсько-лірницька традиція: Тарас Компаніченко»;

2) ««Саrmina Sarmatiса». Духовно-героїчний цикл від Середньовіччя до визвольних змагань XX ст.;

3) «Теrrа Коzаkkоrum» («Земля козацька»). Концертний цикл «Традиційна і давня музика України XV-XVIII ст.»;

4) «Бенкет духовний Ноrеа коzаску». Концертний цикл у двох частинах. Ч. 1. Різдво; Ч. 2. Патріотичні пісні;

5) «Dе liberateе» («Про свободу»). Концертний цикл «Цінності нашої землі від давнини до сьогодення»;

6) «Моя сердешна Україна». Концертний цикл пісенних артефактів доби колективізації та голодомору 1932-1933 р.;

7) Цикл авторських передач (понад 50) про феномени та постаті української мистецької спадщини на радіо «Культура» під назвою «Хорея козацька».

Національний Центр Народної Культури «Музей Івана Гончара» впродовж двадцяти років постійно співпрацює з Тарасом Компаніченком при проведенні тематичних заходів, обрядових свят, фестивалів. Тарас доносить до наших відвідувачів маловідомий матеріал, що стосується різних періодів нашої історії. Унікальний і різноманітний його кобзарсько-лірницький репертуар, на сьогоднішній день і досі ніде ніким не повторена його колекція фольклорної спадщини, яка стосується часів Колективізації 1920-30-х рр. та Голодомору 1932-33 рр. Цей матеріал був презентований в нашому музеї на вечорі, присвяченому пам'яті жертв Голодомору, і повністю складався з музичних фольклорних та літературних творів тих часів.

В музичному арсеналі Тараса Компаніченка літературні твори маловідомих авторів з рукописних та друкованих джерел XVI-XIX століть. Тарас презентує багату літературно-музичну спадщину під час проведення музеєм свят річного обрядового кола. Це і Різдвяні коляди, покаянні, Великопісні та Великодні пісні з Почаївського Богогласника 1790-1791 рр. та рукописних збірників XVI-XIX ст., а також його власні озвучення та маловідомі пісні на слова видатних діячів XIX ‑ початку XX ст.: Я.Щоголіва, П.Куліша, Т.Шевченка, І.Франка, О.Кониського, М.Старицького, Лесі Українки, Г.Чупринки, В.Пачовського, С.Черкасенка, Р.Купчинського та багатьох інших діячів.

Враховуючи вищезазначені здобутки митця, Науково-методична рада Національного Центру Народної Культури «Музей Івана Гончара» вважає, що за свою багаторічну, плідну, музично-виконавську, просвітницьку діяльність Тарас Компаніченко заслуговує на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка.

З подання Науково-методичної ради

Національного Центру Народної Культури «Музей Івана Гончара»

 

Тарас Компаніченко почав співпрацю з Музеєм шістдесятництва задовго до його відкриття, за часів діяльності однойменної Громадської організації. Після офіційного відкриття Музею у 2012 році десятки заходів ‑ вечорів, презентацій тощо відбулися за його участю і забезпечили їхню успішність. Ця співпраця є постійною, оскільки Тарас володіє унікальним поетичним та музичним матеріалом, який є чудовою ілюстрацією літературних вечорів і тематичних виставок, що проходять у Музеї. Вкладаючи душу у кожний виконуваний ним твір, Тарас незмінно знаходить стежку до сердець вдячних слухачів, пробуджує в них найкращі патріотичні почуття.

Тарасові Компаніченку належать і власні музичні озвучення поезій видатних шістдесятників В.Симоненка, В.Стуса, Є.Сверстюка, Л.Костенко, В.Лісового, М.Масютка. Також з властивим йому науковим підходом до вивчення певної історичної епохи, він блискуче обізнаний з музичним матеріалом, що стосується епохи шістдесятників.

Тому колектив Музею шістдесятництва з радістю підтримує ініціативу присудження Тарасу Компаніченку Національної премії України імені Тараса Шевченка у галузі «Музичне мистецтво».

 

Літературно-меморіальний музей всесвітньо відомого письменника-киянина Михаїла Булгакова висловлює підтримку кандидатури музиканта Тараса Компаніченка на здобуття Національної премії України ім.Тараса Шевченка.

Протягом багатьох років Тарас Компаніченко бере постійну участь у численних культурних заходах та міжнародних проектах нашого музею.

15 травня 2016 року, під час святкування 125-річчя з дня народження М.А.Булгакова, коли в музеї зібрались відомі вчені з різних країн світу та представники дипломатичних місій в Україні, Тарас Компаніченко блискуче представляв музичну культурну спадщину нашої держави. Як благодійник, музикант неодноразово підтримував традиційні музейні проекти «Дитяче Різдво» та «Журфікси у Булгакових».

Тарас Компаніченко є активним волонтером, що протягом тривалого часу влаштовує благодійні концерти у зоні АТО та військових шпиталях. Водночас він знаходить час для підтримки численних музеїв та для широкої популяризації історико-культурної спадщини Руси-України.

Його сміливо можна назвати втіленням української національної ідеї, носієм високого духу, який по праву входить до «Ордену музичних лицарів України» та є уособленням честі, гідності, шляхетності, любові до України.

 
Заслужений артист України Тарас Компаніченко
Заслужений артист України Тарас Компаніченко
Коментарі

Лист підтримки

 

Науковці та педагоги Національного центру «Мала академія наук України» підтримують кандидатуру народного артиста України Тараса Компаніченка на здобуття Національної премії України 2017 року в номінації «Музичне мистецтво».

Ми поціновуємо Тараса Компаніченка як фахового педагога-мистецтвознавця та висококласного виконавця пісень, але передусім ми хотіли б відзначити його як талановитого композитора-реконструктора героїчного пісенного епосу Княжої та Козацької доби. В його творчості давня українська пісенно-музична традиція ніби заново оживає і, долаючи багатосотлітню відстань, починає говорити естетично вишуканою, морально чистою і дохідливою мовою до нашого сучасника.

Тарас Компаніченко зробив те, що рідко кому вдається, - він зумів повернути до реального масового вжитку давню національну пісенну традицію; його пісні сьогодні популярні як серед дорослого населення України, так і серед молоді.

Працюючи в Малій академії наук України, Тарас Компаніченко провів сотні концертів-лекторіїв з дитячою і молодіжною аудиторією з усіх країв нашої Батьківщини. Ми бачили, як діти, що ніколи не цікавилися народною творчістю, раптом під впливом виступів нашого номінанта (і створеного ним унікального художнього колективу «Хорея козацька») із захопленням починали цікавитись нею, прагнучи долучитись до її цілющих джерел.

Звісно, що до творчого доробку Тараса Компаніченка входять пісні інших історичних епох України, особливо це стосується періоду визвольних змагань ХХ-го століття. Він є одним із кращих популяризаторів творчості поетів-шістдесятників, зокрема, Василя Симоненка, Ліни Костенко та Євгена Сверстюка. Особливо хочемо віддати належне йому за талановите розкриття і популяризацію надскладної поезії Василя Стуса.

Варто нагадати і про виховну, патріотичну та волонтерську діяльність Тараса Компаніченка, який разом із художнім колективом «Хорея Козацька» постійно відвідує із благодійними концертами українських воїнів, що захищають сьогодні нас на Східному фронті від російських агресорів, а також поранених бійців у військових шпиталях - надаючи їм посильну моральну підтримку.

За дорученням колективу Національного центру «Мала академія наук України висловлюємо нашу підтримку ініціативі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України про присудження Тарасу Компаніченку Національної премії України імені Тараса Шевченка у номінації «Музичне мистецтво».

 

Колектив Національного центру «Мала академія наук України»

Лист підтримки

 

Музей книги і друкарства України підтримує кандидатуру Тараса Компаніченка на відзначення Національної премії імені Тараса Шевченка.

Тарас Компаніченко, активіст українського культурного опору в пострадянські часи, кобзар, бандурист і лірник, засновник та лідер гурту «Хорея Козацька», з 2008 року ‑ заслужений артист України, працює в Музеї книги і друкарства України з березня 2011 р., як провідний науковець. Він, мистецтвознавець за фахом, досліджує стародруки (книги ХVІ-ХVШ ст.), проводить майстер-класи з духовного співу, музично ілюструє музейні тематичні заходи. Т. Компаніченко володіє унікальним музичним матеріалом ХУІ-ХХ ст., який допомагає нашим відвідувачам краще розуміти мистецькі процеси в різні Історичні часи. Значну частину репертуару становлять епічні твори: думи, старовинні канти Почаївської лаври, козацькі та лицарські пісні, невольничі плачі, богомільні пісні, побожні псалми та канти, духовна та світська лірика, «дідівські» пісні.

Музейним науковим доробком Т.Компаніченка є адаптація текстів видатної пам'ятки української літератури, знаменитої антології духовних віршів ХVII-ХVIIIстоліть «Богогласника», вперше виданої в друкарні Почаївської Свято-Успенської лаври в 1790 р. В «Богогласнику» збережений ледве не весь репертуар українських духовних віршів з особливо вартісним циклом різдвяних та великодніх пісень. Ці твори виконуються Т. Компаніченком під час музейних свят, викликаючи захоплення відвідувачів.

Музей сьомий рік поспіль проводить мистецькі фестивалі дитячої української книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів» та «Зимові забави Азбукового Королівства Магів і Янголів», під час яких проводиться велика кількість презентацій нових видань та видавництв, виставок, зустрічей з авторами, перекладачами та художниками, різноманітних майстер-класів. Одним з найпопулярніших заходів є майстер-клас Т. Компаніченка, де діти і дорослі вчаться читати давні тексти, переписувати їх, співати за давніми «Ірмологіонами» (збірниками стародавніх співів).

Унікальним і дуже вдалим за наповненням є тематичний вечір, присвячений творчості Т.Шевченка (концепція вечора належить Т.Компаніченкові) в нашому музеї до дня народження поета. В програмі концерту прижиттєві перші озвучення поезій Шевченка, фольклоризовані та озвучені композиторами твори XIX- кін. XXстоліть (М. Маркевича, М. Лисенка, К.Стеценка, О.Кошиця, В.Сильвестрова). Твори звучали у виконанні Т.Компаніченка та очолюваного ним гурту «Хорея козацька».

У 2016 р. Музей приєднався до міжнародної акції «Ніч музеїв», яку провів разом з колегами з «Музею коштовностей» (філія Національного історичного музею України). Одним з авторів музейного театралізованого дійства за давнім містичним трактатом 1638 р. «Тератургімою» Афанасія Кальнофойського став Тарас Компаніченко. Цей вечір мав великий успіх у глядачів.

В грудні 2016 р. Т.Компаніченко організував в музеї низку концертів в рамках фестивалю «Старокиївська коляда». Відвідувачі цих заходів були захоплені давніми українськими обрядами та піснями. Треба підкреслити, що в перервах між музичними номерами музикант науково коментував давні тексти та їх походження, історію їх створення та побутування.

Кобзар, лірник, бандурист, ерудит Т.Компаніченко реконструює і відтворює літературно-музичні твори епох Відродження (Ю.-С.Кльоновича, А.Чагровського, О.Митури), Бароко та Класицизму (Т.Земки, А.Кальнофойського, К.Транквіліона-Ставровецького, І.Величковського,І.Мазепи, Т.Прокоповича, К.Зіновієва, Д.Братковського, С.Яворського, Г.Грабянки, М.Довгалевського, С.Тодорського, Г.Сковороди, В.Довговича, С.Гамалії, Д.Туптала, В.Капніста, І. Котляревського та інших), доби Романтизму (С.Писаревського, М.Петренка, М.Маркевича, Є.Гребінку, Я.Щоголіва, П.Куліша, Т.Шевченка, С.Руданського, В.Забілу). Вищеназвані твори є науковою спадщиною українського народу та світової спільности. Треба зазначити, що наш співвітчизник Т.Компаніченко добре знаний як фахівець середньовічної музики далеко за межами України, яку він тріумфально представляє на профільних музичних фестивалях Німеччини, Польщі, Франції, Швейцарії.

Тарас Компаніченко, використовуючи науковий підхід, музично ілюструє різні періоди української історії: Братерство Тарасівців, часи Громади, Доба визвольних змагань 1910-20х років, української революції 1917-21 рр., доби Карпатської України 1938-39рр., Колективізації, репресій, Голодомору, часи другої світової війни та визвольних змагань 1940-50х рр., період Шістдесятників та сучасність. Під час Революції Гідності дав десятки концертів на Майдані, виконував пісні військового циклу. Він є свідомим та активним волонтером, який з 2014 р. проводить концерти та акції в зоні АТО, підсилюючи нашим воїнам дух і наближуючи нашу перемогу.

Зважаючи на вищесказане, колектив Музею книги і друкарства України вважає громадську та наукову діяльність Тараса Компаніченка вагомим внеском в скарбницю української культури, що заслуговує на відзначення Національною премією України ім.Т. Шевченка.

 

Колектив Музею книги і друкарства України

Лист підтримки

 

З великою радістю дізналися про те, що цього року на Шевченківську премію номіновано Тараса Компаніченка, надзвичайно талановитого, яскравого виконавця і неймовірно обдаровану людину.

Наша волонтерська група працює в Національному музеї літератури України з початку 2015 року і ми не раз були присутні на виступах Тараса Компаніченка в цьому закладі. Впевнені, що від його чудового співу сплетені нами костюми-«кікімори» для снайперів і розвідників та маскувальні сітки ставали міцнішим і надійнішим захистом для наших воїнів.

Нам відомо про численні поїздки пана Тараса на фронт, де він своїм мистецтвом підтримує військових, надає їм сили і надихає на перемогу.

Так було і три роки тому, коли і в найлютіші морози, і вдень, і вночі Тарас Компаніченко грав на Євромайдані, зігрівав душу повсталих українців і кликав своїми піснями до боротьби.

Ми надзвичайно вдячні Тарасові ще й за те, що з його цікавих розповідей дізнавалися про призабуті і знову відкриті давні і сучасні музичні твори нашого народу.

Концерти Т.Компаніченка і створеної ним групи «Хорея Козацька» ‑ це завжди співучасть, єднання, смуток і радість.

Ми гаряче бажаємо Тарасові Компаніченку подальших успіхів у його важливій для української культури діяльності і висловлюємо щире бажання бачити його серед лауреатів цьогорічної премії імені Шевченка, адже вважаємо його достойною кандидатурою.

 

З повагою і надією

колектив волонтерської групи «Музейні бджілки»

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA
Введіть будь ласка симовли зображені на малюнку, щоб додати коментар.
Фото Капча
Введіть символи, які показані на зображенні.